Deputāts Kols: Latvijas dalība ANO Drošības padomē nav pašsaprotama; jāiegulda liels darbs

Latvijas kā nepastāvīgās locekles dalība ANO Drošības padomē nav pašsaprotama – ir jāiegulda liels darbs, lai par mums nobalsotu vismaz 109 valstis, intervijā Latvijas Radio norādīja Saeimas Ārlietu komisijas vadītājs Rihards Kols (Nacionālā apvienība).

Intervija ar Rihardu Kolu
00:00 / 10:28
Lejuplādēt

Balsojums par Latviju kā nepastāvīgo locekli ANO Drošības padomē plānots 2025. gadā. 

"Var teikt, ka vēl ir daudz laika, bet tas ir pamatīgs darbs – 193 valstis ir ANO dalībvalstis un katra no tām ir jāpārliecina, ka Latvija ir labākā kandidatūra," norādīja Kols. Latvijai jāiegūst vismaz 109 valstu atbalsts.

"Nav tā, ka mēs izlikām savu kandidatūru, un tagad visi par mums nobalsos. Tomēr divas trešdaļas balsu ir jāsavāc, tās ir 109 valstis.

Pat ja mēs nodrošinātu visas Eiropas, mūsu sadarbības partneru, stratēģisko partneru balsis, mums ar to nebūtu gana, lai kandidatūru uzvarētu," norādīja Kols. 

Turklāt Latvija nav vienīgā no reģiona, kas kandidē.

"Mums pretī ir Melnkalne. Daudzi varbūt teiks, ka Latvijai ir labākas izredzes, bet tā mēs varbūt domājam savos platuma grādos. Diez vai Āfrikā, Latīņamerikā Latviju vai Melnkalni kāds vispār var parādīt uz kartes, kur tās atrodas. Līdz ar to tas ir pamatīgs darbs, ne tikai runājot ar citu valstu diplomātiem, bet arī politiķiem, jo tas ir politisks lēmums," skaidroja Kols.

Viņš arī norādīja, ka šobrīd tikai formāli sākusies Latvijas kampaņa dalībai ANO Drošības padomē. Sagatavošanās tai bijusi jau iepriekš. "Šis ir tikai formāls starta šāviens," piebilda deputāts."Kampaņa ir vērsta uz to, lai pārliecinātu citas valstis, ka esam vērtīgs starptautisks spēlētājs, kas iestājas par starptautiskajiem principiem un vērtībām, izprot plašāku jautājumu loku, nevis tikai ar savām problēmām."

Drošības padomes nepastāvīgie locekļi var ierosināt mainīt darbakārtību, ierosināt izskatīt noteiktus jautājumus. Igaunija to aktīvi izmantoja saistībā ar Krimas okupāciju, akcentēja Saeimas Ārlietu komisijas vadītājs. Viņš arī uzsvēra – nav tā, ka svarīgie lēmumi ir tikai ANO Drošības padomē, kur, piemēram, Krievija var uzlikt veto tiesības rezolūcijām. Būtiski lēmumi tiek pieņemti arī ANO Ģenerālajā asamblejā.

KONTEKSTS:

Latvija 9. novembrī oficiāli izvirzīja savu kandidatūru ANO Drošības padomei. Latvija cer iegūt nepastāvīgās locekles vietu Drošības padomē no 2026. līdz 2027. gadam. Uz šo iespēju cer arī Melnkalne. Tas nozīmē, ka abas valstis sāks kampaņu, lai iegūtu nepieciešamo divu trešdaļu pārējo ANO valstu atbalstu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti