Ukrainā konfiscē Krievijai un tās oligarhiem piederošos īpašumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ukrainā aizsākušies procesi arestēto Krievijas valsts un tās oligarhiem piederošo īpašumu konfiskācijai. Ukraina cer izmantot šos līdzekļus, lai vismaz daļēji kompensētu Krievijas agresijas radītos zaudējumus.

Kopš pērnās vasaras Ukrainā ir apzināti 905 Krievijas valsts iestādēm tieši vai pastarpināti piederoši aktīvi. Tie ir ļoti dažādi – gan uzņēmumi, gan kapitāldaļas, gan arī, piemēram, vienkārši dzelzceļa vagoni, kas aizņem turpat pusi no šī saraksta.

Konfiskācija notiek tiesas ceļā

Lai arī saraksts ar Krievijas valstij tieši vai pastarpināti piederošajiem aktīviem ir tapis, juridiskais process šo īpašumu nacionalizācijai tomēr vēl nav iedarbināts. Pašlaik ļoti rūpīgi tiek vērtētas iespējamās juridiskās sekas šiem lēmumiem.

Tikmēr šobrīd Ukrainā ir sākusies sankcionēto personu aktīvu konfiskācija caur tiesu. Augstākā Pretkorupcijas tiesa skata jautājumus par sankcionēto personu īpašumu konfiskāciju, un šobrīd Ukrainā ir apzinātas aptuveni 200 ar Krievijas pilsoņiem saistītas lielas kompānijas, tajā skaitā energoapgādes kompānijas, uzņēmumi, kas saistīti ar dažādu derīgo izrakteņu ieguvi.

"Šobrīd viss šis bizness pārsvarā ir arestēts, bet vēl nav konfiscēts, jo patiesībā mums ir gandrīz pusotrs desmits tiesas lēmumu par konfiskāciju," stāsta procesu uzraugošā analītiskā centra "StateWatch" vadītājs Hļibs Kaņijevskis.

"Piemēram, esam konfiscējuši tādus lielus aktīvus kā tirdzniecības centrs "Ocean Plaza", kas saistīts ar Rotenbergu ģimeni. Mēs esam konfiscējuši visus Oļega Deripaskas kombinātus Ukrainā – karjerus un Mikolajivas alumīnija rūpnīcu.

Mēs esam konfiscējuši Mihailam Šelkovam piederošos aktīvus, viņš bija viens no lielākajiem titāna izejvielas ražotājiem Ukrainā, tagad mēs to beidzot esam atgriezuši valsts īpašumā."

Ukrainai nodarīti milzīgi postījumi

Šie īpašumi tiek konfiscēti ar tiesas lēmumiem sankcionētām personām. Ukrainas sarakstā tādu ir ap 4000, turklāt šajā sarakstā ir ne tikai Krievijas varai pietuvinātie, bet arī Ukrainas iedzīvotāji, kas atbalstījuši Krievijas iebrukumu vai sadarbojušies ar agresorvalsts pārstāvjiem.

Konfiskācijas rezultātā iegūtos līdzekļus ierosināts izmantot, lai kompensētu Krievijas agresijas radītos zaudējumus, kas gan ir daudz lielāki.

Ukrainas Ģenerālprokuratūra šobrīd ir apzinājusi, ka kopš Krievijas vispārējā iebrukuma sākuma Ukrainā iznīcinātas vairāk nekā 74 000 dzīvojamās mājas, 500 slimnīcas, ap 400 kultūras iestādes un daudzi mazāki objekti, nemaz nerunājot par Ukrainas enerģētikas infrastruktūru, ko Krievija mērķtiecīgi centusies iznīcināt.

Kopējie nodarītie postījumi šobrīd tiek lēsti uz 700 līdz 800 miljardiem dolāru.

Kompensācijas piedzīšanas process būs ilgs

"Aprēķini šobrīd ir tādi, ka mēs esam novērtējuši Krievijas radītos postījumus 700 līdz 800 miljardu dolāru apmērā, tā ir milzīga summa," stāsta Ukrainas prezidenta biroja pārstāvis Olehs Havrišs.

"Nodarītos postījumus varētu atlīdzināt ar to Krievijas naudu, kas šobrīd visā pasaulē ir arestēta. Tie ir vairāk nekā 100 miljardi dolāru.

Process notiek, ir ANO rezolūcija, virkne valstu pieņēmušas savus lēmumus, un mēs ceram šos līdzekļus atgūt piecu līdz septiņu gadu laikā, sliktākajā gadījumā – līdz 10 gadiem."

Kā atzina Ukrainas prezidenta biroja pārstāvis, šis process, kurā Ukraina varētu tikt pie Krievijas valstij vai oligarhiem Rietumos konfiscētās naudas, varētu būt ļoti ilgs.

Taču pat ja izdotos konfiscēt visus Krievijas valstij un tās oligarhiem piederošos aktīvus, Ukrainai tāpat nepietiks naudas, lai kompensētu visus nodarītos postījumus. Tāpēc Ukraina gatavojas vērsties pret Krieviju tiesā un šādā veidā piedzīt nodarītos zaudējumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti