Panorāma

Atklāj Jāņa Čakstes muzeju

Panorāma

Vācijas kancleres vizīte Viļņā

Rīgā tiekas 12 ES valstu prezidenti

12 ES valstu prezidenti Rīgā apsprieda pilsoņu lomu ES nākotnes veidošanā

Rīgā noslēgusies Arajološas grupas neformālā sanāksme, kurā piedalījās 12 Eiropas Savienības valstu prezidenti. Tajā tika diskutēts par Eiropas Savienības un pilsoņu lomu bloka nākotnes veidošanā.

Neformālā sanāksme, kurā piedalījās 12 Eiropas Savienības valstu prezidenti, sākās ceturtdien, 13.septembrī, Rundāles pilī, kur tika spriests par sabiedrības izturību pret mūsdienu drošības izaicinājumiem. Savukārt piektdien, 14.septembrī, prezidenti turpināja sarunas, diskutējot par to, kas izdarīts simts gadu laikā un ko sagaidīt nākotnē.

“Arī mums, Latvijā, pēc trijām nedēļām būs vēlēšanas, kuram katram jāpiedalās, sakot savu “Jā” vārdu kādai no politiskajām partijām. Bez pilsoņu un vēlētāju viedokļa un iesaistes mēs nevarēsim panākt ilgtspējīgu, stabilu Eiropas Savienības attīstību,” sacīja Latvijas prezidents Raimonds Vējonis.

Diskusijās uzmanība veltīta arī ārējo spēku ietekmei uz iekšpolitiskajiem notikumiem, jo Eiropā novērota iejaukšanās vēlēšanās, manipulācijas ar sabiedrisko domu un dezinformācija. Tas kļuvis par nopietnu izaicinājumu, kādēļ Eiropai nepieciešams nodrošināt dažādu drošības līdzekļu esamību.

“No mūsu debatēm var izdarīt trīs secinājumus. Pirmkārt, cik svarīgi ir būt patiesiem pašiem pret sevi, kas nozīmē aizstāvēt savus principus, kas Eiropu padarīja tādu, kāda tā ir šodien. Otrkārt, cienīt cilvēktiesības, kā arī politiskās, sociālās, kulturālās un ekonomiskās tiesības. Treškārt, neatkarīgi mediji. Šie ir trīs balsti, bez kā Eiropa nevar izdzīvot,” norādīja Portugāles prezidents Marčelo Rebelo de Sousa.

“Eiropas valstu līderiem ir jāiztulko iedzīvotājiem saprotamā valodā iespējamie apdraudējumi, it īpaši, tuvojoties vēlēšanām. Cilvēkiem ir jābūt pieejamām tehnoloģijām, ekonomikai un citiem Eiropas labumiem,” sacīja Maltas prezidente Marī Luīze Koleiro-Preča.

Par vienu no Eiropas apdraudējumiem var uzskatīt arvien pieaugošo populisma vilni, kam augsni rada pārspīlēts nacionālisms. Valstsvīri bija vienisprātis, ka Eiropai ir jāstājas pretī izaicinājumiem un tos jāpārvar, rādot labu piemēru pasaulei, kā pastāvēt par saviem principiem.

KONTEKSTS:

Arajološas grupā piedalās 13 ES prezidentālo valstu prezidenti, kuru pienākumos neietilpst izpildvaras funkcijas. Sanāksmes laikā neformālā gaisotnē tiek pārrunāti svarīgas tēmas par notiekošo Eiropā.

Šāda sanāksme Rīgā notiek jau otro reizi. Šogad sanāksme norisinājās 14. reizi, un tajā šoreiz nepiedalījās Ungārija.

Pirmā Arajološas grupas neformālā sanāksme notika 2003.gadā Portugāles pilsētā Arajološā. Četrus gadus vēlāk notika pirmā neformālā prezidentu tikšanās Rīgā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti