Ukrainā turpinās evakuācija no appludinātās teritorijas, Krievija daudzus pametusi likteņa varā

Ukrainā plašā teritorijā turpinās plūdi pēc Kahovkas HES uzspridzināšanas, un ūdens līmenis vēl turpinās celties. Līdz šim no plūdu skartajām zonām evakuēti aptuveni 1500 iedzīvotāju. Tikmēr Krievijas kontrolētajā pusē daudziem nākas glābties pašiem, jo okupantu varasiestādes nav izvērsušas plašu evakuāciju un cilvēki atstāti likteņa varā.

Tiek lēsts, ka applūduši vismaz 24 ciemi, bet, plūdiem turpinoties, var applūst ap 80 apdzīvotas vietas, no kurām lielākā daļa Krievijas kontrolētajā daļā Dņepras upes kreisajā krastā.

Vēl gaidāma ūdens līmeņa paaugstināšanās

Hersonas apgabalā, lai gan plūdu intensitāte mazinās, tuvāko 20 stundu laikā ūdens līmenis paaugstināsies vēl par metru. Par to lietotnē "Telegram" paziņoja Hersonas apgabala militārās administrācijas vadītājs Oleksandrs Prokudins.

"Nakts laikā incidenti nav fiksēti. Plūdu intensitāte samazinās, tomēr dambja būtisku bojājumu dēļ ūdens tomēr pieplūdīs. Pēc mūsu prognozēm, tuvāko 20 stundu laikā ūdens līmenis paaugstināsies vēl par metru."

Saskaņā ar Prokudina teikto, no apgabala evakuēts 1500 cilvēku un applūdušas teju 2000 māju.

Applūst varētu teritorijas, kurās dzīvo ap 40 000 cilvēku, no kuriem lielākā daļa Krievijas kontrolētajā teritorijā.

Krievijas kontrolētajā Nova Kahovkas pilsētā šorīt ūdens dažviet sācis atkāpties.

Par cilvēku upuriem netiek ziņots, bet Nova Kahovkas zoodārzā, kur mitinājās aptuveni 300 dzīvnieku, teju visi šķietami ir gājuši bojā, tam applūstot. Izglābties izdevies gulbjiem un pīlēm.

Ūdens sniedzas līdz pat jumtiem

Kā vēsta Krievijas opozīcijas mediji, vairāku ciemu iedzīvotāji visu nakti mēģinājuši izbēgt no plūdiem. Daudzas mājas ir pilnībā applūdušas, un cilvēki sēdējuši naktī uz jumtiem un kokos, jo krievu iebrucēji nesteidz cilvēkus glābt, apgalvojot, ka cilvēki paši nevēlas evakuēties.

Dņepras kreisā krasta iedzīvotāji ir spiesti laivas meklēt saviem spēkiem, un internetā izplatītie video liecina, ka viņiem palīgā ieradās arī Hersonas apgabala neokupētās daļas iedzīvotāji. Olešku ciemā plūdi ir lieli, redzams, ka ūdens sniedzas pat līdz vienstāvu ēkas jumtiem.

Izskan ziņas, ka pirms dambja iznīcināšanas krievi, turot aizvērtus vārtus, pacēla ūdens līmeni līdz rekordaugstam līmenim, lai plūdi būtu lielāki.

Spridzināšana esot notikusi haotiski, un daudzi krievu iebrucēji neesot brīdināti, kā rezultātā noslīkuši un militārā tehnika aizskalota.

Ukrainas izlūkdienesti norāda, ka krievi apzināti uzspridzinājuši dambi. Internetā atrodams video, kurā krievu karavīrs stāsta kādam vīrietim par to, ka viss aizsprosts esot nomīnēts un to drīz uzlaidīšot gaisā. Video tika publicēts jau pērn 10. decembrī. Tā autentiskumu gan nevar apstiprināt.

Ukrainas pilsētā Hersonā applūdušas ielas. Plūdus izraisīja Kahovkas HES aizsprosta uzspridzināšana....
Ukrainas pilsētā Hersonā applūdušas ielas. Plūdus izraisīja Kahovkas HES aizsprosta uzspridzināšana. Ukraina vēsta, ka to pastrādāja Krievijas spēki

Iedzīvotājus aicina taupīt dzeramo ūdeni

Glābējiem cilvēku glābšanā palīdz arī brīvprātīgie un vietējie, un internetā atrodami daudzi video, kur cilvēki grupās ar laivām glābj arī dzīvniekus. Vietējo cilvēku reakcija uz plūdiem ir dažāda, vieni iesmej – ko tad vēl tie okupanti izdarīs, vai saka, ka pārdzīvoja okupāciju, pārdzīvos arī šo. Citi nespēj valdīt asaras un saka, ka vairs nekā nav, ne elektrības, ne ūdens, viss pēc plūdiem būs izpostīts, un kur tad pēc tam lai dzīvo?

Gan izglābtajiem, gan applūdušajās vietās palikušajiem cilvēkiem tagad būtiski saņemt pārtiku, dzeramo ūdeni un citu palīdzību.

Iedzīvotājus aicina ekonomēt ūdeni un dzert to tikai no pudelēm. Pēc ūdens atkāpšanās būs arī daudz beigtu zivju, kuras cilvēkus piekodina nesavākt un neēst, arī pagatavotas ne.

Tikmēr pēc Ukrainas Nacionālās drošības un aizsardzības padomes sekretāra Oleksija Daņilova teiktā dambja uzspridzināšanas dēļ ūdens piegāde okupētajai Krimai tuvākajā laikā kļūs fiziski neiespējama.

Nodarīts liels posts videi un lauksaimniecībai

Iedzīvotājiem plūdu skartajās vietās papildu draudus rada arī tas, ka plūdi un strauji plūstošais ūdens var pārvietot mīnas un sprādzienbīstamu munīciju uz jaunām zonām, kas iepriekš tika novērtētas kā drošas. Par upuriem joprojām netiek ziņots, bet plūdi vēl pāris dienas varētu turpināties, un upuru apmērs varētu būt skaidrs vēlāk. Amatpersonas min, ka aptuveni pēc nedēļas būs skaidrāka aina par postījumiem.

Ukrainas Bruņoto spēku pārstāve Nataļja Humeņuka vēsta, ka Dņepras upes kreisajā krastā okupantu spēki ir atkāpušies par pieciem līdz 15 kilometriem, bet turpina apšaudīt Ukrainas kontrolēto teritoriju.

Kahovkas HES ūdenskrātuve pa četriem kanāliem apgādāja ukraiņu lauksaimniekus ar ūdeni. Pat satelītattēlos redzams, cik tie bija būtiski, jo to apkārtnē zeme ir krietni zaļāka. Tādēļ Dienvidukrainas milzīgajai lauksaimniecības nozarei tagad varētu tikt nodarīti ilgtermiņa postījumi.

Ukraina lēš, ka applūdīs aptuveni 10 tūkstoši hektāru lauksaimniecības zemes labajā krastā un vairākas reizes vairāk reģiona kreisajā krastā. Lauki Ukrainas dienvidos jau nākamgad var pārvērsties par tuksnesi. Notikušais radīs negatīvas sekas arī zivsaimniecībai. Bez Kahovkas ūdenskrātuves cietīs ne tikai lauksaimnieki un ūdens lietotāji, bet arī apdzīvoto vietu dzeramā ūdens apgādes avoti.

KONTEKSTS:

Pēc 6. jūnija naktī notikuša spēcīga sprādziena iznīcināta uz Dņepras upes esošā Kahovkas hidroelektrostacija (HES), kas atrodas Hersonas apgabalā Ukrainas dienvidos. Pēc sprādziena no HES rezervuāra izplūda milzīgs daudzums ūdens, kas applūdināja desmitiem apdzīvoto vietu.

Ukrainas valdība Kahovkas HES spridzināšanā vaino Krievijas karaspēku, kas kontrolēja stratēģiski svarīgo objektu. Ukraina uzsver, ka notikušais vērtējams kā teroristu valsts pastrādāts kara noziegums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti