Izraēlas armija sašķēlusi Gazas joslu divās daļās

Izraēlas armija ir sašķēlusi Gazas joslu divās daļās un grasās pastiprināt pret palestīniešu teroristisko grupējumu "Hamās" vērstos gaisa triecienus, svētdienas vakarā paziņojis armijas pārstāvis Daniels Hagari.

Tikmēr turpina pieaugt spriedze arī ziemeļos pie Izraēlas robežas ar Libānu.

Hagari pavēstīja, ka Izraēlas armijas vienības ir sasniegušas Vidusjūras piekrasti Gazas pilsētas dienviddaļā un ka tagad pastāv "ziemeļu Gaza un dienvidu Gaza". Gazas pilsēta tagad ir pilnībā ielenkta, norādīja armijas pārstāvis, piebilstot, ka tas ir izšķirošs solis.

"Mēs turpinām uzturēt koridoru, lai Gazas [joslas] un Gazas pilsētas ziemeļdaļas iedzīvotāji varētu doties uz dienvidiem," norādīja Hagari, uzsverot, ka tas ir vienvirziena kustības koridors.

Viņš arī apliecināja, ka gaisa uzlidojumi Gazas joslai tiks pastiprināti.

Izraēla aizvadītajā naktī veikusi vienu no intenstīvākajiem gaisa uzlidojumiem līdz šim. Atkal traucēti arī sakari. Vietējiem iedzīvotājiem nācies ievainotos slimnīcās nogādāt pašu spēkiem, jo sazvanīt ātro palīdzību nebija iespējams.

Izraēla bombardēšanas laikā bloķē telefona un interneta sakarus ar mērķi ierobežot "Hamās" rīcībspēju, norāda militārie eksperti.

Gazas pilsētu Izraēla uzskata par "Hamās" cietoksni. Gazas joslas ziemeļos arī koncentrētas "Hamās" bāzes un ieroči. Lai novērstu iedzīvotāju nonākšanu krustugunīs, Izraēlas armija vēlas pilnībā atbrīvot ziemeļus no civiliedzīvotājiem, taču pilnīgi visiem teritoriju pamest nav iespējams.

Saskaņā ar "Hamās" parvaldītās Gazas Veselības ministrijas datiem, kopš kara sākuma nogalināto palestīniešu skaits pārsniedzis 10 000.

Daži politiķi, to vidū ASV prezidents, apšaubījuši "Hamās" nosaukto upuru skaitu, bet Pasaules Veselības organizācija uzskata, ka šie skaitļi varētu būt ticami.

Skaidrs ir tas, ka daudzi no upuriem ir  bērni, jo Gazas joslā nepilngadīgo iedzīvotāju īpatsvars ir lielāks nekā citviet reģionā. Tāpēc palīdzības organizācijas atkal un atkal aicina uz humāno pauzi.

Uz to aicina arī ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens, kurš pirmdien aizvadīja vizīti Turcijā - noslēdzošo savā Tuvo Austrumu tūrē.

"Ārkārtīgi svarīgas ir tās sarunas, kurās mēs diskutējam, kā noteikt nosacījumus ilgstošam mieram. Un mēs šeit par to runājām ar daudzu reģiona valstu pārstāvjiem – tāpēc mēs pie tā strādājam," teica Blinkens.

"Mēs arī cenšamies panākt, ka šo reģiona valstu ietekme un savstarpējās attiecības tiek izmantotas, lai novērstu šī konflikta izplešanos."

Blinkens vizītē spriedis arī par nepieciešamību paplašināt humāno palīdzību Gazai.

ES atkal palielinājusi atbalsta apmēru, kopā summai sasniedzot 100 miljonus eiro. ES ir lielākais palestīniešu ārvalstu donors, bet pagaidām nav skaidrs, kā papildu palīdzība nonāks Gazā. Šobrīd tas notiek caur Rafāhas robežas šķērsošanas punktu, bet palīdzības organizācijas apgalvo, ka ar Ēģiptes ielaisto palīdzību nav gana.

Tāpēc Jordānija medicīnisko palīdzību Gazai piegādājusi ar gaisa spēkiem.

Un neskatoties uz centieniem novērst konflikta izplešanos, spriedze reģionā aug. Turpinoties pārrobežu apšaudēm, Lielbritānija no  vēstniecības Libānā uz laiku atsaukusi vairākus savus darbiniekus.

Pie robežas ar Libānu kādam izraēliešu spēkratam svētdien trāpījusi prettanku raķete, kas izšauta no Libānas teritorijas, ziņo armija. Izraēlas armija atbildējusi ar pretuguni un devusi triecienu raķetes palaišanas vietai.

Kāds Izraēlas armijas pārstāvis arī pavēstījis, ka vienā no apšaudēm pierobežā nogalināts viens izraēlietis.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arīdzan saņēma gūstā vairāk nekā 200 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī kara stāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki.

Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi. Kopš 21. oktobra Gazā caur Rafahas robežpunktu teritorijas dienvidos no Ēģiptes iebraukušas kravas automašīnas ar starptautisko humāno palīdzību, taču ar to nepietiek, lai palīdzētu visiem Gazas joslas civiliedzīvotājiem. Izraēla aizvien liegusi ievest Gazas joslā ūdens filtrēšanas iekārtas, kā arī degvielu.

Līdz šim Gazas joslā bez mājām palikuši aptuveni 600 tūkstoši cilvēku, liecina ANO dati. "Hamās" kontrolētā Veselības ministrija vēsta, ka kopš oktobra sākuma Izraēlas uzbrukumos Gazas joslā nogalināti vismaz 9000 palestīniešu, no kuriem liela daļa ir bērni un sievietes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti