Kanādā nomaina spīkeru pēc neveikliem izteikumiem Zelenska vizītes laikā

Kanādā ievēlēts jauns Pārstāvju palātas spīkers – Liberālās partijas pārstāvis Gregs Fērguss. Iepriekšējais spīkers no amata atkāpās pēc tam, kad Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska vizītes laikā parlamentā tika godināts Otrā pasaules kara veterāns un "Waffen-SS" ukraiņu kareivis.

Par Kanādas parlamenta Pārstāvju palātas spīkeru ir ievēlēts Liberālās partijas pārstāvis Gregs Fērguss, kurš ir kļuvis par pirmo melnādaino kanādieti augstajā amatā.

Fērguss savā pirmajā uzrunā sacīja, ka spīkers, runājot hokeja terminoloģijā, ir tiesnesis, bet likumdevēji ir spēlētāji, no kuriem viņš sagaida godīgu cīņu. 

Viņš arī aicināja parlamenta locekļus cienīt vienam otru, neraugoties uz politiskajām domstarpībām. 

Iepriekšējais Pārstāvju palātas spīkers Entonijs Rota atkāpās pagājušajā nedēļā pēc tam, kad viņš parlamenta sēdē, kurā piedalījās Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, aicināja klātesošos godināt Otrā pasaules kara veterānu Jaroslavu Hunku, kurš dienēja nacistiskās Vācijas karaspēka pakļautībā esošajā ukraiņu divīzijā "Galīcija", kas bija iesaistīta kara noziegumos. 

Notikušais izsauca plašu sašutumu Kanādā, tāpēc Rotam nācās atvainoties par savu rīcību un arī pamest spīkera krēslu. 

Internetā pavisam drīz nonāca gan video, gan arī attēli, kuros bija redzams Zelenskis un Kanādas premjerministrs Džastins Trudo, kuri stāvēja un aplaudēja Hunkam, un šīs ainas nosodīja vairākas ebreju kopienas. Ovācijām skanot, Zelenskis arī pacēla dūri, lai izteiktu atzinību, kamēr Hunka sveica visus sanākušos likumdevējus.

Pavisam drīz fotogrāfijas ar Zelenski nonāca arī Kremli atbalstošos sociālo tīklu kontos, savukārt Maskava notikušo nodēvēja par "apkaunojumu".

Kanādas premjerministrs Džastins Trudo paziņoja, ka šī situācija ir "nepārprotami nepieņemama un piebilda, ka tā ir arī dziļi apkaunojoša Kanādas parlamentam un, līdz ar to visiem kanādiešiem.

Kritiķi norādīja, ka Otrajā pasaules karā 1. ukraiņu divīzija bija labāk pazīstama kā "Galīcija" jeb brīvprātīgo vienība, kas atradās nacistu pakļautībā.

Lēmums pēc Otrā pasaules kara ļaut apmēram 600 divīzijas kareivjiem dzīvot Kanādā jau sen ir radījis pretrunas valstī. Astoņdesmitajos gados pat tika izveidota valdības izmeklēšanas komisija, lai noskaidrotu, vai Kanāda nav kļuvusi par kara noziedznieku patvērumu.

"Galīcijas" dalībnieki tika apsūdzēti poļu un ebreju civiliedzīvotāju nogalināšanā. Lai arī Nirnbergas tribunāls atzina "Waffen-SS" organizāciju par vainīgu kara noziegumos, "Galīcijas" divīzija atsevišķi minēta netika.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti