Vairāk nekā 1500 Eiropas Savienības ierēdņu aicina noteikt Izraēlai ieroču embargo

Vairāk nekā 1500 Eiropas Savienības (ES) ierēdņu parakstījuši vēstuli, kurā aicina ES noteikt Izraēlai ieroču embargo un brīdina bloka vadītājus par viņu juridisko pienākumu veicināt mieru, aizsargāt cilvēktiesības un nodrošināt starptautisko tiesību piemērošanu Gazas joslā.

"Kā ES darbinieki un ES pilsoņi mēs sagaidām, ka ES vadība rādīs piemēru un ievēros Līgumu par Eiropas Savienību," teikts vēstulē, kas pirms ES samita nosūtīta Beļģijas premjerministram Aleksandram de Kro.

Vēstulē uzsvērts, ka Gazas joslā nogalināto cilvēku skaits "ir gandrīz vienāds ar kopējo Eiropas Komisijas darbinieku skaitu".

Tajā aicināts noteikt Izraēlai ieroču embargo un apturēt ES un Izraēlas sadarbības vienošanos, norādot, ka ES lēmumu pieņēmēji nav izmantojuši visus viņu rīcībā esošos instrumentus, lai ietekmētu Izraēlas vadību un panāktu, ka tā pilda savas saistības saskaņā ar starptautiskajām tiesībām, tai skaitā kā "okupācijas vara".

Rezultātā Izraēlai ir pieejamas dažādas ES programmas un finansējums, bet tā nav devusi nekādu progresu palestīniešu stāvokļa uzlabošanā, nemaz nerunājot par divu valstu risinājumu", uzsvēra ES amatpersonas.

ES ierēdņi uzskata, ka ir pienācis laiks izmantot ES ietekmi, lai izbeigtu pašreizējās militārās operācijas Izraēlā un okupētajās palestīniešu teritorijās, tai skaitā izmantojot līdzīgus pasākumus, kādi vērsti pret Krieviju saistībā ar karu Ukrainā.

Oktobrī vairāk nekā 800 ES civildienesta ierēdņu pauda neapmierinātību par Eiropas Komisijas (EK) prezidentes Urzulas fon der Leienas "stingro un tūlītējo atbalstu" Izraēlai. Savukārt decembrī ES darbinieki sarīkoja neparastu sēdošo protesta akciju pret ES politiku attiecībā uz Gazu, kamēr viņu kolēģi Nīderlandē pieprasīja nekavējoties pārtraukt uguni Gazā.

Tikmēr ASV valdības darbinieki šonedēļ plāno rīkot "gavēņa dienu par Gazu", lai pievērstu uzmanību Gazas humānajai krīzei un nosodītu ASV prezidenta Džo Baidena "nekritisko atbalstu" Izraēlai.

Ierēdņu vēstulē arī brīdināts par ES "pieaugošo izolāciju", pasliktinoties tās reputācijai pasaulē, un aicināts labot situāciju, "kurā tiek apšaubīts ES pamats un uzticamība pasaules mērogā, jo tā nepiemēro tādus pašus starptautisko tiesību standartus situācijā Izraēlā/okupētajā palestīniešu teritorijā, kādus tā ir piemērojusi citos konfliktos".

Tikmēr ziņots, ka Izraēlas un "Hamās" sarunas par pamieru un ķīlnieku atbrīvošanu turpina virzīties uz priekšu un nav iestrēgušas.

Un kā aģentūrai Bloomberg norādījušas sarunās iesaistītās personas, tad ir cerība, ka šī vienošanās varētu būt izšķirošs solis ceļā uz četrus mēnešus ilgušā konflikta izbeigšanu. 

Tuvākajās dienās izrāviens sarunās gan neesot gaidāms, jo sarunas nevirzās ātri. Un šis priekšlikums, par kuru sarunas notiek starp Kataru, Ēģipti, ASV, Izraēlu un teroristisko grupējumu "Hamās", paredz 45 dienu ilgu kara pārtraukumu un dažu palestīniešu ieslodzīto atbrīvošanu apmaiņā pret visu sagūstīto sieviešu, bērnu un veco ļaužu atbrīvošanu. 

Šāds piedāvājums ir nodots grupējumam "Hamās", kas tad to tagad izskata.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobra rītā palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā nogalināti vairāk nekā 1100 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti līdz pat 1,9 miljoniem cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Kopš 2023. gada oktobra sākuma Gazas joslā karadarbības dēļ bojā gājuši vairāk nekā 25 tūkstoši tās iedzīvotāju, apgalvo "Hamās" pārvaldītā Veselības ministrija.

Izraēlas intensīvajos uzlidojumos bojātas plašas apdzīvotas teritorijas Gazā – aptuveni puse ēku, tostarp skolas un medicīnas iestādes, zem kurām atradušies "Hamās" teroristu izveidotie tuneļi un komandcentri.

Telaviva apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti