Ar cerību Latvijai uz medaļu un debitantu sparu. Sākas pasaules čempionāts vieglatlētikā

Deviņi vieglatlēti pārstāvēs Latviju pasaules čempionātā, kas sestdien sāksies Budapeštā. Latvieši nav galveno favorītu lokā, tomēr ar pamatotām cerībām pacīnīties par vietu uz pjedestāla šķēpa mešanā, un sportiskas intrigas jaunajā vieglatlētikas stadionā Ungārijas galvaspilsētā netrūks arī citās disciplīnās. 

ĪSUMĀ:

Vienā no pasaulē vērienīgākajiem sporta notikumiem līdz 27. augustam startēs vairāk nekā 2100 atlētu, pārstāvot 202 valstis un teritorijas, bet dalībnieku vidū nav agresorvalstu Krievijas un Baltkrievijas pārstāvju. Starptautiskā vieglatlētikas jumtorganizācija "World Athletics" ir apstiprinājusi 18 Krievijas sportistiem neitrāla dalībnieka statusu, tomēr tas nav spēkā pasaules čempionātā.

Aizstāvēt pērn ASV pilsētā Jūdžinā izcīnītos laurus ir gatavi 38 no 44 pašreizējiem čempioniem. Sacensības tiešraidē varēs redzēt LTV7 un LSM.lv.

Latvijas delegācijā sezonas rezultātu rangā visaugstāk ir šķēpmetēja Līna Mūze-Sirmā,

kam uzvara Latvijas čempionātā ar sasniegtiem 64,78 metriem nodrošina 4. vietu. Pirmajā desmitniekā ir arī Anete Kociņa (62,75 metri), iezīmējot viņas izredzes karjerā trešajā pasaules čempionātā pacīnīties vismaz par vietu finālā. 

Līna Mūze-Sirmā Dimanta līgas posmā Lozannā
Līna Mūze-Sirmā Dimanta līgas posmā Lozannā

Šķēpmešana sievietēm

  • Priekšsacīkstes
    23. augustā plkst. 11.20
  • Fināls 
    25. augustā plkst. 21.20

Mūze-Sirmā jūnijā nopelnīja zelta medaļu Eiropas spēlēs (62,38 metri), bet galvenais mērķis viņai ir pasaules čempionāts. Lielās sacīkstes Līnai allaž ir bijušas prioritāras, un līdzšinējā sezonas gaita ļauj cerīgi gaidīt labas ziņas no Budapeštas.

Galveno favorītu lomu apskatnieki sliecas atvēlēt austrālietei Makenzijai Litlai un Japānas rekordu labojušajai Harukai Kitaguči. Gan sezonas līdere Kitaguči (67,04 metri), gan ranga trešās vietas īpašniece Litla (65,70 metri) šosezon pastāvīgi ir sasniegušas augstus rezultātus. Nestabila snieguma dēļ atturīgāk vērtē Sigridas Borges izredzes, jo četrkārtējās Norvēģijas čempiones rezultāti vasarā bijuši pieticīgi, nespējot pietuvoties maijā sasniegtajiem 66,50 metriem, kas viņu sezonas rezultātu rangā ierindo otrajā pozīcijā.

Anete Kociņa
Anete Kociņa

Līdzšinējie rezultāti, protams, ir nosacīti orientieri. Pasaules čempionātā pērn zelta medaļu izcīnīja austrāliete Kelsija Lī Bārbere, kura sezonas rezultātu reitingā tobrīd bija tikai 25. vietā. Bārberei ir iespēja Budapeštā kļūt par pirmo trīskārtējo pasaules čempioni šķēpmešanā, lai gan ar šosezon sasniegto rezultātu (62,54 metri) viņa rangā noslēdz TOP10.

Šķēpmešana vīriešiem

  • Priekšsacīkstes
    25. augustā plkst. 11.10
  • Fināls
    27. augustā plkst. 21.20

Visplašāk Latvija būs pārstāvēta šķēpa mešanā vīriešiem, kur kvalifikācijā startēs Patriks Gailums, Rolands Štrobinders un Gatis Čakšs. Sezonas rezultātu rangā visaugstāk – 17. vietā – ir Gailums (84,05 metri), Štrobinders ieņem 26. pozīciju (82,55 metri), savukārt Čakšs noslēdz ceturto desmitu (80,44 metri).

Gatis Čakšs (no kreisās), Rolands Štrobinders un Patriks Gailums
Gatis Čakšs (no kreisās), Rolands Štrobinders un Patriks Gailums

Pirmais uzdevums visai trijotnei būs pārvarēt kvalifikāciju un iekļūt 12 finālistu ducī, lai jau mērķētu uz augstākiem sasniegumiem. Cīņā par zeltu visaugstāk vērtē pieredzējušā Jakuba Vadlejha izredzes – 32 gadus vecais čehs uz augstākā līmeņa čempionātiem dodas karjerā 14. reizi, un neviens šosezon nav pārspējis viņa sasniegto 89,51 metra rezultātu.

Pēc vietas sezonas rezultātu rangā, Vadlejha sīvākie konkurenti varētu būt vācietis Julians Vēbers (88,72 metri) un Indijas šķēpmetējs Nīradžs Čopra (88,67 metri). Toties Grenādas šķēpmetēja Andersona Pītersa ambīcijas stiprina zelts divos iepriekšējos pasaules čempionātos, un 2023. gadā sasniegtie 85,88 metri apliecina viņa gatavību cīnīties par trešo uzvaru pēc kārtas. 

5000 metru skrējiens sievietēm

  • Priekšskrējieni
    23. augustā plkst. 12.10
  • Fināls
    26. augustā plkst. 21.50

Latvijai pozitīvas emocijas šovasar sagādāja 19 gadus vecā garo distanču skrējēja Agate Caune, kļūstot par divkārtēju U-20 Eiropas čempioni. Viņu gaida debija pasaules čempionātā, spēkojoties ar varenākajām skrējējām 5000 metru distancē, kur absolūtas valdnieces ir Āfrikas valstu gargabalnieces. Sezonas galvenais starts Agatei bija cīņā ar savām vienaudzēm Eiropas čempionātā, taču līdzšinējais sniegums liecina, ka viņas spēkos varētu būt pacīnīties par jaunu personisko rekordu zem 15 minūšu robežas. 

Agate Caune
Agate Caune

Šovasar pasaules rekordu (14:05,20) sasniegusī kenijiete Faita Kipjegona distanci ir veikusi gandrīz minūti ātrāk nekā Caune (15:03,86), bet tas nemazina Latvijas skrējējas apņēmību samērot spēkus ar pasaulē labākajām garo distanču skrējējām.

Tieši 5000 metru distancē sievietēm sagaida pasaules čempionātā visspēcīgāko sastāvu, jo startam ir pieteiktas sešas no 10 visu laiku ātrākajām skrējējām, viņu vidū arī pašreizējā un līdzšinējās pasaules rekordistes. 

Jūlijā Caune jau apliecināja, ka spēcīga konkurence viņu nemulsina, Dimanta līgas posmā Polijā izcīnot 7. vietu un labojot Jeļenai Prokopčukai piederējušo Latvijas rekordu 3000 metru skrējienā.

Sprintere Gunta Vaičule
Sprintere Gunta Vaičule

400 metru skrējiens sievietēm

  • Priekšskrējieni
    20. augustā plkst. 10.35
  • Pusfināli
    21. augustā plkst. 22.10
  • Fināls 
    23. augustā plkst. 22.35

Sprintā Latviju pārstāvēs pieredzējusī 400 metru skrējēja Gunta Vaičule, kam karjerā piektajā pasaules čempionātā priekšsacīkstēs būs jācīnās par vietu pusfinālā. Pērn pasaules čempionātā ASV Gunta priekšsacīkstēs palika pirmā aiz svītras un ar 25. vietu pusfinālā netika, bet Budapeštā pavērsies jaunas iespējas, it īpaši, ja izdosies pietuvoties savam personiskajam rekordam (51,25). 

Apļa garuma distancē startēs pasaules un olimpiskā čempione Šonija Millere-Uibo, taču Bahamu salu skrējēja tikai jūlijā atgriezās sacensībās, jo aprīlī laida pasaulē dēliņu Maicelu junioru. Tādēļ cīņā par zeltu, iespējams, labākas izredzes būs viņas konkurentēm, pirmkārt jau pasaules un olimpiskajai vicečempionei Merileidijai Paulinjo no Dominikānas Republikas.

Gunta Vaičule par mērķiem pasaules čempionātā

Jau piektajā pasaules čempionātā sevi tieksies apliecināt soļotājs Arnis Rumbenieks, kurš startēs 35 kilometru distancē. Līdz šim labākais Rumbenieka panākums ir 21. vieta 50 kilometros 2019. gadā. Sezonas rezultātu rangā Arnis ir tuvāk pirmā simta beigām, un trasē viņam būs iespēja apliecināt, ka tas nebūt neataino patieso spēku samēru. 

Arnis Rumbenieks
Arnis Rumbenieks

35 km soļošana vīriešiem

24. augustā plkst. 8

Rumbenieks soļos tikai 35 kilometrus, bet liela daļa viņa sāncenšu piecas dienas iepriekš būs sacentušies arī 20 kilometru distancē. Favorītu loks soļotājiem garākajā distancē nemainīsies – ierindā būs 16 dalībnieki, kas ieņēma augstākās vietas iepriekšējā čempionātā pērn ASV.

Visilgāk apliecinājums iekļūšanai Latvijas komandas sastāvā bija jāgaida trīssoļlēcējai Rūtai Katei Lasmanei, līdz 22 gadus vecā sportiste uzzināja, ka varēs debitēt pasaules čempionātā. Šosezon Lasmanes labākais rezultāts ir 14,07 metri, tiesa, jūnijā ASV studentu sacensībās viņa sasniedza 14,21 metru, kas kļūtu par jaunu personisko rekordu, ja vien pavējš tobrīd nebūtu pārsniedzis pieļaujamo robežu. 

Rūta Kate Lasmane
Rūta Kate Lasmane

Trīssoļlēkšana sievietēm

  • Priekšsacīkstes
    23. augustā plkst. 20.10
  • Fināls
    25. augustā plkst. 20.35

Dāmu trīssoļlēkšanā turpinās venecuēlietes Julimaras Rohasas ēra – viņa jau vairāk nekā divus gadus ir uzvarējusi visās sacensībās, kur piedalījās. Rohasa jau ir trīskārtēja pasaules čempione un Budapeštā startēs kā absolūta favorīte. Pērn pasaules čempionātā telpās viņa sasniedza pasaules rekordu, aizlecot 15,74 metrus. 

Neatkarīgas Latvijas vēsturē līdz šim pasaules čempionātā medaļas ir izdevies izcīnīt divām vieglatlētēm – par veikumu 2011. gadā sudraba godalgu tāllēkšanā saņēma Ineta Radēviča, bet bronzu septiņcīņā 2015. gadā ieguva Laura Ikauniece. Zem PSRS karoga 1983. gadā bronzas medaļu izcīnīja šķēpmetējs Dainis Kūla. 

Pērn čempionātā Jūdžinā labākais sasniegums Latvijas komandā bija Līnas Mūzes iegūtā 6. vieta. Budapeštā jālūko spert soli tuvāk augstākajām virsotnēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti