Sporta ziņas

Baltijas sieviešu basketbola līga. «TTT Rīga» - «Aistės-LSMU». Kate Vilka

Sporta ziņas

EČ un PK izcīņas 5. posms kamaniņu sportā Siguldā 1. diena. Mārtiņš Bots un Roberts Plūme

Kas jāmaina Latvijas sportā? - Patrīcijas Eidukas panākumi: vai Latvijas sporta sistēma spēj tos sagremot?

Slēpotājas Eidukas panākumi: vai Latvijas sporta sistēmā atbilstoši novērtēti?

Patrīcija Eiduka jau vairākas sezonas pārraksta Latvijas distanču slēpošanas vēsturi, un viņas rezultātu kāpums ir nebijusi situācija atjaunotās Latvijas vēsturē, kas vedina uzdot vairākus jautājumus par iekļaušanos sporta atbalsta sistēmā. 

Eidukas spilgtākais panākums 2022./2023. gada sezonā ir 5. vieta prestižā seriāla "Tour de Ski" posmā. Pasaules kausa kopvērtējumā Eiduka ieņem 13. vietu, bet kopumā punktus šosezon nopelnījušas 123 sportistes.

Vai Eidukas rezultāti kvalificējas valsts izcilības mērauklai?

Par izciliem sasniegumiem sportā 2022. gadā ar naudas balvām Ministru kabinets novērtēja 173 personas. To lokā bija arī  Eiduka, kura saņēma 5123 eiro par otro vietu pasaulē U-23 vecuma grupā. Patrīcijai 1. februārī paliks 23 gadi. Lai uz naudas balvām varētu pretendēt arī pēc pieaugušo mērauklas, viņai rezultātu latiņa būs jāceļ vēl augstāk, proti, jāierindojas labāko trijniekā pasaules čempionātā vai Pasaules kausa kopvērtējumā.

Vai rezultātu izaugsme ietekmēs sportistei valsts finansējumu?

Patrīcija Eiduka ir Latvijas Olimpiskās vienības Zelta sastāva sportiste. Augstākās raudzes sastāvā piešķir 32 000 eiro finansējumu, ko var tērēt gan sportistes ikmēneša pabalstam jeb atalgojumam, gan personāla algošanai un treniņu izdevumu segšanai. Paredzams, ka Eiduka saglabās vietu Zelta sastāvā arī nākamajā sezonā un turpinās saņemt visus labumus, ko saņem citi Latvijas labākie olimpisko disciplīnu atlēti.

Vai Eidukas panākumi palielina finansējumu slēpošanai kopumā?

Ja biatlonā sportistu izcīnītas vietas tieši korelē ar starptautiskās federācijas dotācijām Latvijas biatlonam, tad distanču slēpošanā šādas sistēmas nav. Eidukas rezultātu izaugsme nekādi neietekmē Starptautiskās Slēpošanas federācijas dotācijas Latvijai. Taču Eidukas sniegums ietekmē valstu rangu, bet no tā tiek rēķināti pabalsti transporta izdevumu segšanai Pasaules kausa posmiem.

Tikmēr Latvijas Sporta federāciju padomes finansējuma piešķiršanas kritērijos sava loma ir atvēlēta arī rezultātiem. 2022. gadā Latvijas Slēpošanas federācija saņēmusi nepilnus 26 tūkstošus eiro – tie visi ir valsts budžeta līdzekļi.

Finansējumu katrai federācijai aprēķina, saskaitot punktus trijos kritēriju grozos.

Pirmajā grozā vērtē federācijas juridisko biedru un reģistrēto sportistu skaitu. Otrajā grozā ir federāciju aktivitāšu daudzums, savukārt trešajā – augstie sasniegumi. Par augstiem sasniegumiem maksimāli var iegūt 50 punktu, bet Slēpošanas federācija 2022. gadā spēja sakrāt vien 9,56 punktus. Jāatzīmē, ka 2022. gads slēpotājiem bija pārliecinoši labākais kopš neatkarības atgūšanas, jo visu laiku augstākie rezultāti olimpiskajās spēlēs tika sasniegti gan vīriešu, gan sieviešu konkurencē. Raimo Vīgants ierindojās 20. vietā, bet Patrīcija Eiduka – 23. pozīcijā. Lai pretendētu uz lielāku valsts finansējumu slēpošanas attīstībai, būtu jāmaina punktu piešķiršanas sistēma, lielāku lomu atvēlot katra sporta veida specifikas izvērtēšanai.

Vai Eidukas panākumi ir pārdodami sponsoriem?

Patrīcijas Eidukas profilā sociālajā medijā "Instagram" atrodamas vairāku produktu reklāmas. Tomēr Eiduka pagaidām nav pieskaitāma sportistu lokam, ar kuriem sadarboties tiecas Latvijas lielākie reklāmdevēji. Sporta sponsorēšanas tendences Latvijā uzskatāmi parāda, ka uzņēmēji labprātāk sadarbojas ar sporta organizācijām un komandām, nevis individuāliem atlētiem.

Vairāku Latvijas vadošo sportistu menedžeris Edgars Buļs, no malas izvērtējot Eidukas gadījumu, uzskata, ka viens no klupšanas akmeņiem ir tas, ka

sacensības ar Patrīcijas dalību netranslē neviens vietējais televīzijas kanāls. Tas traucē piesaistīt krietni lielāku privāto finansējumu.

"Faktiski slēpošanā mums nav bijuši panākumi. Uz šo sporta veidu reklāmdevēji praktiski neskatās," teica Buļs. "Patrīcija Eiduka var kļūt par slēpošanas celmlauzi Latvijā. Šobrīd viņai Latvijā ir jāņem viss, ko [sponsori] dod. Pēc tam, kad izdarīs vēl kaut ko lielāku, tad jau viņa varbūt varēs sākt arī izvēlēties.

Ziemas sporta veidi ir nišas produkts, līdz ar to piesaistīt tiem finansējumu ir sarežģītāk. Latvijas apstākļos Eidukai cīņā par uzņēmēju labvēlību traucē arī tas, ka citās ziemas disciplīnās ir bijušas vietas labāko trijniekā. Buļs lēš, ka vidējam skatītājam panākuma nianses un konteksts atkāpjas otrajā plānā, ja nav saskatāms medaļu mirdzums.

"Vajadzētu iebraukt medaļās. Nepārprotiet – 5. vietu arī var pārdot. Var pārdot arī desmito un Patrīcijas gadījumā arī divdesmito. Jo viņa jau ir zīmols – jau par viņu runā," sacīja Buļs. "Bet, ja iekļūsti medaļās, stāvi uz goda pjedestāla pasaules čempionātā, pilnībā pārraksti vēsturi. Atkal ziņas bangos, jūs, Latvijas Televīzija, runāsiet par viņu "Panorāmas" sporta ziņās, "Rīta Panorāmas" sporta ziņās. Visos laikrakstos un intervijās tas būs, tad jau tā būs pavisam cita lieta."

Vai Eidukas iespaidā vairāk bērnu sāk slēpot?

Sporta funkcionāri un amatpersonas mīl uzsvērt, ka augstu sasniegumu sports valstij ir jādotē, lai to panākumu iespaidā arvien vairāk bērnu sāktu nodarboties ar sportu, vēloties līdzināties saviem elkiem. Distanču slēpošanas pārstāvji jaunu slēpot gribētāju pieplūdumu nav novērojuši, taču pozitīvs efekts ir vērojams jau esošo audzēkņu vidū.

Sporta skolas "Arkādija" direktors Jurģis Grants uzsvēra, ka jaunajiem sportistiem motivācija noteikti ir.

"Ja paskatāmies uz šībrīža rezultātiem, tie ir vienkārši fantastiski," teica Grants. "Bērnam, kaut vai paskatoties "Eurosport" un redzot, ka pasaules līmeņa sacensībās startā latvieši, ir motivācija. Viņiem rodas iespaids – kāpēc es nevarētu?"

Arī slēpošanas trenere Anžela Brice nešaubās, ka panākumi lielajās arēnās ļoti ietekmē bērnus.

"Domāju, ka tas vairāk ietekmē trenēties nopietnāk. Vai iet sportot? Nezinu. Es domāju, ka mazie bērni tā neskatās televizoru," piebilda Brice.

Valsts amatpersonas arvien vairāk runā par lielām reformām sporta nozarē. Reformu rezultātu ietekmē varētu būtiski mainīties arī profesionālu sportistu finansēšanas principi.

Gan distanču slēpotāji, gan biatlonisti līdz šim pamatoti varēja sevi uzskatīt par Latvijas sporta sistēmas upuriem, taču šo disciplīnu spilgtāko pārstāvju vārdi ne reizi vien tiks locīti diskusijās par reformām un jaunajiem izcilības mērīšanas kritērijiem.     

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti