Pēc Saeimas lēmuma jūlijā sāks darboties jaunais Latvijas Antidopinga birojs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Sporta likumā, kas paredz pilnveidot antidopinga regulējumu un izveidot Latvijas Antidopinga biroju, nodrošinot lielāku antidopinga organizācijas autonomiju. Likums stāsies spēkā 1.jūlijā, informēja Saeimas preses dienests.

Latvijas Antidopinga birojs taps, reorganizējot Valsts sporta medicīnas centru, un kā tiešās pārvaldes iestāde tas būs veselības ministra pārraudzībā. Antidopinga sistēmas pilnveidošanai šogad valsts budžetā jau piešķirti papildu līdzekļi, kas ļaus veikt vairāk dopinga kontroļu. Par valsts budžeta līdzekļiem veikto pārbaužu skaitu paredzēts palielināt līdz 1000 analīzēm.

Jaunā Latvijas Antidopinga biroja atbildība būs antidopinga konvenciju noteikumu īstenošana un nacionālo antidopinga noteikumu ieviešana. Likumprojekts paredz, ka nacionālie antidopinga noteikumi līdz 2019.gada 30.jūnijam jāizstrādā Ministru kabinetam. 

Latvijas Antidopinga birojs sagatavos ikgadēju dopinga kontroles plānu un pārbaudāmo sportistu reģistrus. Likumprojekts regulē arī citus biroja uzdevumus, tostarp nepieciešamību nodrošināt iegūto analīžu paraugu savākšanu un to pārbaudīšanu Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) akreditētā laboratorijā; arī iespēju lemt par pagaidu aizliegumu sportistam piedalīties sacensībās, ja analīžu rezultāti rada bažas par iespējamu antidopinga noteikumu pārkāpumu. 

Paredzēts izveidot arī Disciplināro antidopinga komisiju, kas izskatīs antidopinga noteikumu pārkāpumus un lems par piemērojamo sodu. Latvijas Antidopinga birojs vērsīsies Disciplinārajā antidopinga komisijā, ja tiks konstatēts iespējams pārkāpums. 

WADA iepriekš konstatēja trūkumus Latvijas antidopinga sistēmā, norādot gan uz atbildīgās organizācijas nepietiekamu autonomiju, gan neatbilstoši zemu dopinga pārbaužu skaitu. Neatbilstība Pasaules antidopinga kodeksa prasībām varētu nākotnē apdraudēt Latvijas sportistu dalību augstākā līmeņa sacensībās, tostarp olimpiskajās spēlēs. Neatbilstības dēļ varētu arī tikt daļēji vai pilnībā apturēts starptautisks finansējums nacionālajai olimpiskajai organizācijai un aizliegums rīkot lielus sporta pasākumus. 

KONTEKSTS:

WADA lielākās iebildes bija, ka Latvijā antidopinga jomā netika nodrošināta neatkarība un autonomija lēmumu pieņemšanā - Antidopinga nodaļas vadītājs bija pakļauts Valsts sporta medicīnas centra direktoram, kurš savukārt - Veselības ministrijai. Tas padarīja antidopinga nodaļu administratīvi ietekmējamu, un šāda situācija nav pieļaujama.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti