Sporta studija

Bokseris Mairis Briedis: Jebkurā brīdī man var pateikt - līdz cīņai divi mēneši

Sporta studija

Vai sporta organizācijas būtu jāapvieno?

LOK Izpildkomitejas loceklis Puče: „Olimpiskā kustība kropļo cilvēkus”

Armands Puče: Pašreizējā olimpiskā kustība totāli kropļo cilvēkus, pamatā jābūt izglītībai

Olimpiskās spēles ir kļuvušas par komerciālu un nebaudāmu pasākumu, kurā nav patiesu vērtību, bet sabiedrība ir gatava slīgt elkdievībā, lai celtu debesīs medaļniekus, kas nākamajā dienā sāk pārdot savu izcīnīto godalgu, intervijā Latvijas Televīzijas "Sporta studijai" teica sporta žurnālistikā pieredzējušais Armands Puče. Lai pastāvošo sistēmu mainītu, viņš iesaistījies Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) izpildkomitejas darbā.

ĪSUMĀ:

  • Olimpiskajā kustībā pašlaik nav cilvēciskās vērtības, medaļu cena cilvēciskajā aspektā - nesamērīga
  • Komercializācija padarījusi olimpiskās spēles nebaudāmas
  • Valsts prezidenta prioritātes - aktrises, nevis skolotāji
  • Sporta pamats - spēcīgas ģimenes, pārvaldības organizācijas ir tikai sistēmas virsotne
  • Pašreizējā sporta vadība - teicami izpildītāji sev ērtā sistēmā

Ja sāktu ripināt ķiršu kauliņus, tas arī būtu sporta veids, un ne sliktāks par pārējiem tādēļ, ka nav iekļauts olimpiskajās spēlēs vai mazākas publicitātes dēļ, teica Puče, kurš ir arī Latvijas Golfa federācijas prezidents. Viņš saskata, ka, piemēram, šķēpmešana, bobslejs vai sieviešu svarcelšana nav vērtīgāka ar to, ka valsts piesola prēmiju par noteiktu rezultātu vai panākumu.

"Tas ir vienkārši dumji. Jāsāk pārvērtēt arī olimpiskā stāsta jauda, ko tas dod cilvēcei. Kā olimpiskā kustība ir ievirzījusies pašlaik, tas nedod absolūti neko, tas kropļo cilvēkus totāli," uzsvēra Puče. "Tā pseido elkdievība, ka ceļam debesīs olimpiešus, kas nākamajā dienā sāk pārdot savu izcīnīto medaļu."

Latvijas sports pārmaiņu gaidās

Latvijas sporta sabiedrībā ir aktualizējušās diskusijas par sporta pārvaldības modeli valstī un tā iespējamo racionalizēšanu.

Viens no jautājumiem ir par sporta finansēšanas sistēmu un iespējamām izmaiņām kvalitatīvāka rezultāta nodrošināšanai.

Latvijas Televīzijas "Sporta studija" aicina sporta sabiedrību iesaistīties diskusijā, paužot savu viedokli sociālajos medijos "Facebook", "YouTube", "Instagram" un "Twitter", vai sūtot e-pastu uz [email protected] 

Svarīgi ir cilvēki, nevis olimpiskās medaļas, saskata Puče. Ja medaļnieks tūkstošiem cilvēku ir devis pozitīvas emocijas, bet pats ar sevi kā sabiedrības loceklis nav ticis skaidrībā, viņaprāt, tur drīzāk ir jāizsaka līdzjūtība.
 

"Laba olimpiāde ir tā, kurā ir ļoti daudz medaļu? Paskatāmies uz dalībniekiem, kas šīs medaļas atnesa," akcentu uz sportistu personību novirza Puče. "Kas ar viņiem ir noticis? Labāk šos stāstus necilāt. Tad ir jautājums – par kādu cenu?"

Puče arī rosina nemānīt sevi ar stāstiem par olimpisko spēļu vērtību, jo

pieci apļi ir nonākuši tiktāl, ka atliek piedāvāt cīņu pret dopingu.

"Tiktāl esam nodzīvojušies. Kompānija, kas šo visu izveidojusi, ir sabiedriska organizācija, kas pelna ļoti lielu naudu," paskaidroja Puče. "Šī komercializācija jau ir nebaudāma. Man ir nācies būt olimpiskajās spēlēs un pārrunāt to ar kolēģiem. Tie, kas tur ir pabijuši, ļoti labi saprot, kas tas ir par geto, kurā nonāc un spēlē kaut kādu izdomātu stāstu. Par to, ka mums šeit ir pasākums, ar ierobežojumiem, ar kaut kādām drošībām, kas viss maksā naudu."

Ne velti Japānā tagad diskutē, kāpēc vispār vajag Tokijas olimpiskās spēles, bet Latvijā sabiedrība joprojām nav gatava saprast, ka izklaides industrijai pašai jādzīvo sava dzīve, saskata Puče. Viņš nešaubās par gaidāmām pārmaiņām olimpiskajā stāstā ar izklaides industrijas piedalīšanos, jo jau tagad cilvēki ļoti labi redz, kas ir ikdienas vajadzība.

"Tas, ka jūs veidojat emocijas?

Klau, vecīt, nomazgā traukus mājās, iztīri istabu! Arī tur ir foršas emocijas,"

sporta panākumu nosacītību raksturoja Puče. "Jā, tas iesita vārtus, visi kliedz nosvīduši un iet iedzert aliņu. Tā arī var iegūt kaut kādas emocijas. Tikai ir dažas lietas, kas dzīvē ir mazliet priekšplānā."

Puče nešaubās, ka vērtību priekšplānā ir jābūt valsts attieksmei pret izglītību, kas tālāk jau izpaustos visās pārējās nozarēs. Viņš aicina veidot skolotāju kultu un kritizē Valsts prezidentu Egilu Levitu par augstākās amatpersonas paustajām vērtībām.

"Tas [skolotāju kults] būtu jāveicina arī Valsts prezidentam, ja viņam vispār ir kāds virsuzdevums. Ja viņš uz savu inaugurācijas ceremoniju ielūdz piecpadsmit aktrises, nevis skolu direktorus, nevis Latvijas labākos skolotājus, viņš jau dod vēstījumu," paskaidroja Puče. 

Plašās sarunas par naudas dalīšanas principiem Puče uzskata par nožēlojamām un atgādina, ka komerciālākais pasākums kultūrā ir pašdarbnieku Dziesmu svētki, kur nemaksā prēmijas par labu sniegumu.

"Bet viņi veido svētkus, un tieši tāpat ir jāattiecas pret sportu," piebilda Puče.

Sporta piramīdas pamats ir spēcīgas ģimenes, kurās izaug spēcīgi sportisti, kas jau var veidot spēcīgus klubus. Savukārt spēcīgi klubi rada sporta veidu federāciju spēku un ļauj justies spēcīgām arī sporta pārvaldības organizācijām. Pretēja kārtība nav iespējama, paskaidroja Puče.

"Nevar būt otrādi, ka mums, piemēram, ir ļoti spēcīga Olimpiskā komiteja vai Sporta federāciju padome, bet tur apakšā ir jāsakārto. Tā vienkārši nevar būt," uzsvēra LOK izpildkomitejas loceklis. "Ja viņiem tur augšā ir labi, tad kaut kas nav kārtībā, jo labi ir jābūt apakšā. Tātad – ģimenēm. Viss pārējais no tā automātiski izrietēs."

Savukārt ilggadējos Latvijas sporta vadītājus Puče raksturo kā ārkārtīgi labus birokrātus un teicamus izpildītājus,

kas ļoti labi pārzina savu nozari. Taču Puče aicina izveidot absolūti citu ietvaru viņu labāko īpašību pielietošanai, nevis mehānisma atstrādāšanai.

"Ja es gribu kaut ko mainīt, es piedalos," savu gatavību darboties LOK izpildkomitejā pamatoja Puče.

LOK ģenerālās asamblejas sesijā 10.jūlijā ievēlēja 19 izpildkomitejas locekļus, viņu vidū Puči. LOK izpildkomiteja ir institūcija, kas uzrauga organizācijas darbu Ģenerālās asamblejas sesiju starplaikā. Izpildkomiteja sastāv no LOK prezidenta, ģenerālsekretāra, trijiem viceprezidentiem un 16 citiem locekļiem. LOK izpildkomitejā var ievēlēt nacionālo federāciju pārstāvjus, kuru pārvaldītie sporta veidi iekļauti olimpisko spēļu programmā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Sporta politika
Sports
Jaunākie
Interesanti