Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Čempions spēka jogā Sandis Inzelbergs: Skolā no sporta baidījos vairāk nekā no nāves

BMX riteņbraucēja Vineta Pētersone spēkus krāj distanču slēpošanā

BMX riteņbraukšanas līdere Pētersone koncentrējas sportam, spēkus krāj slēpošanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Distanču slēpošana Latvijas labākajai BMX riteņbraucējai Vinetai Pētersonei ziemas periodā ir viena no patīkamākajām nodarbēm, kas palīdz uzlabot gan fizisko kondīciju, gan noskaņojumu. Pandēmijas radītie sarežģījumi nav mazinājuši Vinetas apņēmību vismaz līdz 2024. gada Parīzes olimpiskajām spēlēm sportu izvirzīt par savu galveno prioritāti.

Slēpošanā iegūtā izturība un fiziskā sagatavotība Vinetai dod spēku ne tikai BMX riteņbraukšanā, bet arī ikdienā. Abi sporta veidi viņai ir tuvi jau ilgus gadus – vasarā bija BMX, bet ziemā – slēpošana. Visbeidzot riteņbraukšana izrādījās tuvāk sirdij un, tuvojoties junioru vecuma beigām, viņa priekšroku deva BMX. Līdz tam jauniešu vecumā Pētersone spraigi spēkojās par tikšanu uz jaunatnes olimpisko festivālu arī ar Latvijas spēcīgāko distanču slēpotāju Patrīciju Eiduku. 

Tā kā ar divriteni ziemas vidū var nokļūt tikai līdz treniņam, nevis braukt trasē, Vinetai smagākie treniņi norisinās trenažieru zālē.

Spēks un jauda ir ļoti nozīmīgi BMX, tādēļ liela vērība pievērsta fiziskajiem treniņiem uz trenažieriem. Tiesa, no zāles nevar uzreiz pārsēsties uz divriteņa un sasniegt maksimālos rezultātus.

"Jārēķinās, ka viss ziemā ieguldītais darbs ir jāizstrādā. Uz riteņa nevari tā uzkāpt, un pēkšņi tu lido," Latvijas Televīzijas "Sporta studijā" paskaidroja Pētersone.

Vineta uzauga Amatas novadā, sāka trenēties Cēsīs, pēc tam Smiltenē, bet nu jau vairākus gadus viņas ikdiena rit Valmieras Augstas klases sportistu sagatavošanas centrā,

kur nodrošināti nevainojami apstākļi gan sadzīvē, gan treniņos.

Smagākais posms Vinetas karjerā bija 2019. gads, kad viņa saslima ar Epšteina-Barra vīrusu un iedzīvojās savainojumos. 2020. gads, neskatoties uz Covid-19 situāciju, Vinetai bijis veiksmīgs – sešās no deviņām sacensībām viņa kāpa uz goda pjedestāla, bet pasaules rangā no 30. vietas pakāpās uz sesto pozīciju.

BMX braucējiem ir daudz neskaidrību par Tokijas olimpisko spēļu kvalifikācijas kritērijiem.

Ja tie paliktu nemainīgi, Vineta šobrīd būtu individuālā ranga galvgalī un atrastos starp dāmām, kuras kvalificējas olimpiādei. Tomēr Starptautiskā Riteņbraukšanas savienība vēl tikai lems, kādi būs kvalifikācijas nosacījumi.

Savukārt sacensību kalendārā sākums ir zināms – martā plānotas pirmās Eiropas kausa sacensības. Sportistus gan mulsina tas, ka jau šobrīd tām ieplānots rezerves datums maijā. Bez pilna sezonas kalendāra arī nav skaidrs, kad jābūt labākajā formā uz svarīgākajām sacensībām. 

Toties personiskais plāns tuvākajiem gadiem Vinetai ir skaidrs – jāturpina sportistes gaitas un jātiecas sasniegt augstākos rezultātus. 

"Šobrīd esmu par visiem simt sportā. Mācības esmu nolikusi malā un domāju, ka sportošu vismaz nākamos 4–5 gadus līdz nākamajai olimpiādei," paskaidroja 22 gadus vecā sportiste. "Tad sāksies jauns bloks, jauns skatījums varbūt, ko darīt tālāk. Šobrīd tas ir sports, un mēģinu tikai uz to koncentrēties un lieki sevi neuztraukt, ko tālāk."

Janvāra beigās un februārī lielākā daļa BMX braucēju ir devušies uz Spāniju un citām valstīm, lai labos apstākļos varētu braukt trasē. Vineta arī to gribētu, bet vēl aizvien ir Latvijā. Viņa cer, ka jau drīz būs iespēja vakcinēties pret Covid-19, kas atvieglotu nepieciešamo ceļošanu.

Pilna intervija ar Vinetu Pētersoni 
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti