Igaunijā cer uz agresorvalstu atteikšanos dalībai Parīzes spēlēs, boikota iespēju pašlaik neizskata

Krievijas un Baltkrievijas sportistiem noteiktie neitralitātes kritēriji ļauj cerēt uz agresorvalstu atteikumu piedalīties Parīzes olimpiskajās spēlēs, uzskata Igaunijas Kultūras ministrijas sporta direktors Tarvi Perns. Iespēju olimpisko forumu boikotēt Igaunijā pašlaik neapspriež.

Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) lēmums ļaut noteiktiem neitralitātes kritērijiem atbilstošiem Krievijas un Baltkrievijas sportistiem piedalīties olimpiskajās spēlēs neapšaubāmi ir slikts, bet tajā pašā laikā tas var izraisīt situāciju, ka abas agresorvalstis no dalības atteiksies nepieņemamu nosacījumu dēļ, sacīja Perns. SOK nodrošinot savu prasību izpildi, akceptēto sportistu skaits varētu būt tik mazs, ka Krievija pati atteiktos no dalības. 

"Redzot, kādus nosacījumus SOK savā lēmumā ir noteikusi, tie varētu būt Krievijai pietiekami pazemojoši, un viņi varētu nolemt, ka viņi [Parīzē] nepiedalīsies. Mēs pašlaik redzam tādu fonu Krievijā veidojamies," Pernu citēja Igaunijas sabiedriskais medijs ERR. "Viņu delegācija varētu būt vismaz desmitreiz mazāka. Ja Krievijas delegācija ir desmit reižu mazāka, bez valsts simboliem, bez Krievijas karoga, tad saskatu diezgan lielu iespēju, ka tas varētu izraisīt lēmumu viņu delegācijai nepiedalīties."

Vērtējot boikota iespēju, Perns uzsvēra, ka daudz ko noteiks Ukrainas lēmums, tomēr dalības atteikums nebūtu labs risinājums un vajadzētu ļoti lielu iesaistīto valstu skaitu, lai sasniegtu rezultātu. 

Ukraina vēl nav paziņojusi, vai piedalīsies Parīzes spēlēs, ja dalībnieku vidū būs neitrālā statusā akceptēti Krievijas un Baltkrievijas sportisti.

"Noteikti būtu priekšlaicīgi šodien pieņemt lēmumu nepiedalīties olimpiskajās spēlēs, jo mēs vēl nezinām, kā tas viss beigsies. Ja Ukrainas delegācija, piemēram, nolemj piedalīties olimpiskajās spēlēs, piedaloties arī atsevišķiem Krievijas sportistiem, bet Igaunijas delegācija tajā pašā laikā sēž mājās... Ja kāds var man paskaidrot šādas rīcības mērķi, es labprāt to uzklausītu," sacīja Perns. 

Igaunijā un citu līdzīgi domājošo valstu olimpiskajās komitejās situācijas attīstību vērtē ļoti adekvāti un vispirms gaida Ukrainas nostāju, paskaidroja Perns.

Ja nonāks līdz boikota iespējas izvērtēšanai, Igaunijā pievērsīs uzmanību potenciālās koalīcijas lielumam.

"Lai panāktu jebkādu efektu, tai [koalīcijai] jābūt diezgan lielai, tai jāsūta skaidrs signāls Starptautiskajai Olimpiskajai komitejai, ka kaut kas ļoti nav kārtībā un olimpisko spēļu veiksmīga norise ir apdraudēta," teica Perns. "Pašlaik, kamēr Ukraina nav paziņojusi savu nostāju, droši vien nekas nenotiks. Ja viņi paziņos [par nepiedalīšanos], sporta sabiedrība droši vien sāks apspriest šo [boikota] iespēju. Pašlaik es redzu, ka vismaz Ziemeļvalstis neuzskata to par pamatotu."

Lai gan agresorvalstu sportistiem noteiktie neitralitātes nosacījumi var šķist itin strikti, vismaz pagaidām nav skaidrs, kā SOK nodrošinātu to uzticamu ieviešanu un kontroli. Kritēriji tāpat nekādi nevar ierobežot akceptēto sportistu darbības pēc olimpisko spēļu noslēguma.

Ukrainā kritizē SOK lēmumu, kas Krievijai un Baltkrievijai paver ceļu uz olimpiskajām spēlēm.

Viena dalības kvota Ukrainai jau ir nodrošināta boksā, kur dalībnieku vidū vēl var tikt krievi un baltkrievi. Ukrainas boksa izlases galvenais treneris Dmitro Sosnovskis uzskata, ka ukraiņiem sagādātajās kara ciešanās ir vainojami visi Krievijas iedzīvotāji, tādēļ nav iespējams startēt kopā ar agresorvalstu sportistiem neatkarīgi no viņu statusa. 

"Viņi ir krievi – kāda atšķirība, zem kāda karoga viņi [startē]," Sosnovski citēja Ukrainas raidorganizācija "Suspilne Novyny".  "Manā pieaugušo komandā vien pieci vai seši cilvēki ir miruši [karā]. Tas ir tikai boksā. Un cik sporta vietu viņi ir izpostījuši... Es visu boikotētu."

Jau vēstīts, ka arī Latvija jautājumā par 2024. gada olimpiskajām spēlēm pirms tālākas rīcības pirmkārt gaidīs Ukrainas viedokli par iespēju startēt Parīzē. 

SOK nosacījumi Krievijas un Baltkrievijas sportistu dalībai Parīzes spēlēs

  • Sportistiem ar Krievijas un Baltkrievijas pasēm, kas būs kvalificējušies olimpiskajām spēlēm, būs jāsacenšas kā individuāliem neitrāliem atlētiem
  • Sporta spēļu komandas ar šādiem sportistiem olimpiskajās spēlēs netiks pielaistas
  • Sportisti un atbalsta personāls, kuri aktīvi atbalsta karu, netiks apstiprināti dalībai un nebūs tiesīgi piedalīties olimpiskajās spēlēs
  • Sportisti un atbalsta personāls, kuri darbojas Krievijas un Baltkrievijas militārajās vai drošības struktūrās, netiks apstiprināti dalībai
  • Uz individuālajiem neitrālajiem atlētiem tāpat attieksies visi antidopinga noteikumi un prasības kā pirms olimpiskajām spēlēm, tā to norises laikā
  • SOK sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju un to valdībām paliek spēkā, tādējādi:
  • Krievijas un Baltkrievijas karogi, nacionālās himnas, krāsas un citas valstu identifikācijas zīmes nevar tikt izmantotas Parīzes olimpisko spēļu oficiālajās norises vietās vai jebkādos oficiālos spēļu notikumos
  • Krievijas un Baltkrievijas valdības pārstāvji netiks aicināti uz Parīzes olimpiskajām spēlēm un netiks tām akreditēti

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti