Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Sporta studijas Naivais jautājums: Vai Latvijas futbolā čempioni top uz parāda?

Čehijas hokejā ceļu uz NHL atrod arī mazpilsētā Litvīnovā

REPORTĀŽA: Kā Čehijas hokeja sistēmā gatavo nākamos NHL spēlētājus

Nacionālajā hokeja līgā (NHL) spēlē vairāk nekā 30 Čehijā dzimušu spēlētāju, un astoņi no viņiem šosezon atzīmējušies vismaz ar 30 rezultativitātes punktiem vai vairāk. Gadu gaitā čehi ieņem stabilu lomu starp piecām pārstāvētākajām Eiropas valstīm NHL. Arī pašreizējais trīs latviešu – Jāņa Jaka, Kristapa Zīles un Ralfa Freiberga – pārstāvētās Litvīnovas komandas treneris 11 sezonas ir spēlējis NHL.

Litvīnova ir maza pilsēta ar 25 000 iedzīvotāju un lielu naftas rūpnīcu, kas sponsorē hokeja komandu un arī bērnu hokeja akadēmiju, Latvijas Televīzijai pastāstīja Litvīnovas "Verva" jaunatnes sistēmas vadītājs Roberts Raikels. Viņa dzimtā vieta ir Litvīnova, kur karjeru viņš sāka kā spēlētājs un tagad septīto gadu strādā kā treneris. Līdzšinējās sezonas Raikels vadīja tikai bērnu un jaunatnes vienības, bet šosezon trenera asistenta pienākumus pilda arī lielajā komandā.

"Pilsētai un klubam ir svarīgi, ka komanda spēlē [Čehijas] ekstralīgā, jo te īsti nekā cita nav, izņemot darbu. Cilvēki vēlas izbaudīt kaut ko citu, un hokejs šeit ir pirmais sporta veids," paskaidroja Raikels. "Mums ir hokeja akadēmija maziem bērniem. Mēs cenšamies pilnveidot daudz bērnu, lai viņi izbaudītu hokeju. Pēc tam junioru spēlētājiem ir iespēja būt izvēlētiem NHL draftā, piemēram, kā Jans Mišāks vai mans dēls Kristians Raikels. Mēs vēlamies palīdzēt vēl vairāk spēlētājiem šādā veidā. Tas bija mūsu mērķis 90. gados – daži mūsu spēlētāji pārstāvēja NHL. Mērķis ir, lai pēc iespējas vairāk jaunās paaudzes spēlētāju draftētu NHL."

Roberta brālis Martins lielāko daļu spēlētāja karjeras aizvadīja Vācijā un pieņēma šīs valsts pilsonību. Viņa dēlu Lūkasu 2020. gadā NHL draftā izvēlējās ar 17. kārtas numuru. Savukārt Roberta dēls Kristians jau piekto sezonu aizvada Vinipegas "Jets" organizācijā.

"Kad viņš [Kristians] sasniedza 16 gadus, viņš ļoti smagi strādāja treniņos. Kad viņam noslēdzās viens treniņš, viņš gāja uz nākamo, piemēram, tenisu," sacīja Roberts Raikels. "Mēs mēģinājām viņu ievirzīt vairākos sporta veidos – tenisā, futbolā, skriešanā. Piedalījās skriešanas sacensībās astoņu kilometru distancēs, mēs centāmies viņam dot iespēju nodarboties ar vairākiem sporta veidiem. Mēs nevēlējāmies viņu iegrožot tikai vienā sporta veidā, un viņa izaugsmē es redzēju, ka dalība vairākos sporta veidos viņam palīdzēja."

Litvīnovā ir viena no 14 akadēmijām valstī, un ikmēneša maksājumi vecākiem ir aptuveni 20 eiro.

Galvenais kluba sponsors naftas pārstrādes uzņēmums nosedz lielāko daļu treniņu izmaksu, kā arī hokeja formu un izbraukumus.

Lielu finanšu atbalstu jaunatnes sistēmai sniedz arī Liberecas kluba īpašnieks un sponsori. 2018. gadā akadēmija bija labākā visā Čehijā. Liberecas jaunatnes sistēmas treneris Vojteks Fiala paskaidroja, ka sistēma ir vienota līdz pat vecākajām grupām.

"Treneri ir vienoti savā darbā, mums ir laba infrastruktūra, lai bērni un jaunieši varētu attīstīties," uzsvēra Fiala. "Noteikti vajag šeit pavadīt kādu laiku, lai to sajustu. Es ceru, ka mēs darām to labāko, lai sagatavotu spēlētājus lielajai komandai."

Līdzīgi kā Litvīnovā, arī šajā organizācijā strādā profesionāli treneri.

Lai strādātu no U-16 līdz U-20 vecuma grupām, treneriem divarpus gadus jāstrādā kluba paspārnē un jāiziet Čehijas Hokeja federācijas rīkotas apmācības.

Viena no pēdējo gadu lielākajām inovācijām hokejā ir virtuālās realitātes brilles, un pirmais klubs, kas izmantoja šo sistēmu pirms nonākšanas NHL, bija tieši Libereca.

Liberecas jaunatnes sporta treneris Fiala paskaidroja, ka virtuālās realitātes sistēma ir pilnveidošanās instruments reakcijas un perifērās redzes attīstīšanai.

"To [sistēmu] var izmantot kā vārtsargs, tā arī laukuma spēlētājs," teica Fiala. "Var uzstādīt līmeņus atkarībā no vecuma. Tā ir diezgan laba sistēma – mēs to izmantoja no U-8 vecuma grupas līdz profesionālajam līmenim."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti