Nākamā gada 9.februārī Dienvidkorejas pilsētā Phjončhanā tiks dots starts 23. ziemas olimpiskajām spēlēm. Jau ierasti plašu interesi izraisa hokeja turnīrs, kurā šoreiz diemžēl neredzēsim Latvijas izlasi. Šobrīd valda liela neziņa arī par to vai Dienvidkorejas laukumos redzēsim visus labākos planētas hokejistus.
Nacionālās hokeja līgas vadība ir paziņojusi, ka, ņemot vērā pašreizējos apstākļus, līga savus spēlētājus uz olimpiskajām spēlēm negrasās laist. NHL lielākās bažas raisa fakts, ka līgai uz trim nedēļām jāaptur sava sezona, turklāt pastāv risks, ka hokejisti olimpisko spēļu laikā var iedzīvoties savainojumos. NHL komisārs Gerijs Betmens izteicies, ka Starptautiskajai olimpiskajai komitejai (SOK) jāapmaksā spēlētāju apdrošināšana un visas pārējās izmaksas, kas saistītas ar līgas hokejistu došanos uz olimpiādi.
Visā šajā sāgā nedrīkst aizmirst pašu galveno – runa ir par lielu naudu.
Gan SOK, gan NHL ir noslēgti sponsorēšanas līgumi ar lielām kompānijām, kuras var izdarīt spiedienu uz abām organizācijām. Tā, piemēram, japāņu riepu ražotājs "Bridgestone", kas atbalsta gan SOK, gan NHL jau ir paziņojis, ka iesaistīsies šī jautājuma risināšanā un mēģinās palīdzēt atrast kopsaucēju starp abām pusēm. "Bridgestone" nebūt nav vienīgā kompānija, kas vēlas, lai NHL hokejisti dotos uz Dienvidkoreju.
Sporta žurnālists Armands Puče uzskata, ka pēdējie NHL vadības izteikumi ir tēmēti SOK virzienā un līgas vadība tādējādi cenšas panākt sev izdevīgus darījuma nosacījumus.
Būtiska ietekme jautājuma risināšanā būs arī pašiem hokejistiem. Vairāku Eiropas vadošo izlašu spēlētāji, piemēram, krievu superzvaigzne Aleksandrs Ovečkins un čehu uzbrukuma līderis Jakubs Vorāčeks ir paziņojuši, ka viņi dosies uz olimpiskajām spēlēm un pārstāvēs savu valsti, neskatoties uz to, ko nolems NHL. Arī ziemeļamerikāņu hokejisti izteikušies, ka viņi vēlās spēlēt olimpiskajās spēlēs, taču no viņu puses līdz šim nav dzirdēti komentāri par došanos palīgā savām izlasēm gadījumā, ja NHL lems par nepiedalīšanos gaidāmajās sacensībās.
Spēlētājiem gan ir kāds trumpis, ko viņi var likt lietā, lai panāktu sev vēlamo rezultātu. Tās ir sarunas par jauno kolektīvo līgumu.
Kolektīvais līgums nosaka visu NHL darbību, bez līguma spēles nenotiek un līgas darbība apstājas. Ja spēlētājiem netiks dota atļauja spēlēt Dienvidkorejā, NHL spēlētāju asociācija potenciāli var piedraudēt līgai ar atteikšanos no kolektīvā līguma pēc 2020.gada sezonas, tādā veidā sākot jaunu lokautu. Arī Puče uzskata, ka gaidāmās sarunas par jauno līgumu ir viens no ieročiem, ko spēlētāji varētu pielietot, lai panāktu savu piedalīšanos Olimpiskajās spēlēs.
NHL spēlētāji olimpiskajās spēlēs piedalās kopš 1998.gada, kad sacensības notika Japānas pilsētā Nagano. Kopumā pasaules labākās hokeja līgas spēlētāji ir startējuši pēdējās piecās olimpiskajās spēlēs. Par čempioniem šajā laikā trīs reizes kļuvuši kanādieši, bet pa reizi zelta medaļas kaklā kārtas Zviedrijas un Čehijas hokejistiem. NHL vadība ir paziņojusi, ka, ja arī neizdosies vienoties par spēlētāju dalību nākamā gada olimpiādē, NHL labprāt redzētu savus spēlētājus 2022.gada spēlēs Pekinā.