Salaspils jauniešu futbola treneris: Kamēr vien laikapstākļi ļaus, turpināsim ārā trenēties

Ierobežojumi un liegumi nespēj mazināt mīlestību pret futbolu. Jauniešu treneris Georgijs Benskis pat sportam grūtajos laikos atrod dažādas alternatīvas, lai turpinātu strādāt ar jauniešiem. Sarunā ar LSM.lv viņš pauda, ka Covid-19 pandēmijas nospraustie ierobežojumi ir saprotami, taču viņu māc neziņa, cik ilgi vēl laikapstākļi būs labvēlīgi treniņiem ārpus telpām.

Trenera ikdiena lielos vilcienos palikusi nemainīga, tomēr niansēs ir vērojamas dažādas atšķirības un izaicinājumi. "Principā nekas nav mainījies, treniņi notiek tādā pašā režīmā, tikai šobrīd ārā, nevis telpās," paskaidroja Benskis. Viņš arī piebilda, ka jaunākajai grupai dota atpūta, jo šajos apstākļos bez ģērbtuvēm viņiem ir pārāk skarbi trenēties.

"Mainījusies tikai treniņu procesa izveide, jo jāņem vērā laikapstākļi un ierobežotais cilvēku skaits, tāpēc mēs dalāmies grupās. Pluss ir tāds, ka man ir asistenti, kuri palīdz. Tas atvieglo darbu, jo bērnu ir daudz," stāstīja Benskis.

"Treniņa plāns tiek pielāgots laika prognozei. Protams, pa dienu laiks mainās, jābūt plānam B, lai varētu turpināt trenēties.

Kad stipri līst, mēs sniedzam informāciju vecākiem atkarībā no grupas. Vecākā grupa neapstājas, nepārtraukti trenējas. Citos vecumos mēs pieņemam lēmumus [atcelt treniņus], tiklīdz tas ir nepieciešams," paskaidroja Benskis.

Novembrī bija daudz siltu dienu, kas krietni atviegloja trenera un jauno futbolistu dzīvi, tomēr, decembrim tuvojoties, laiks kļūst vēsāks. Benskis uzskata, ka nav sliktu laikapstākļu, ir nepiemērots apģērbs, taču viņš cer, ka, aukstai ziemai iestājoties, futbolisti varēs kopīgi trenēties telpās.

Tā kā noteikto ierobežojumu dēļ jauniešiem nav pieejamas ģērbtuves, tad pēc treniņa lietū nav iespējams pārģērbt sausas drēbes. "Puiši nāk jau formas tērpos, viņi vienkārši ņem maiņas apavus. Protams, sākumā tas radīja neērtības, bet laika gaitā visi adaptējās," norādīja treneris. Tāpat viņš piebilda, ka iepriekš vecāki tika informēti, kā izvēlēties pareizo apģērbu pirms treniņa.

Benskis strādā ar dažādu grupu jauniešiem, sākot ar U-8 un beidzot ar U-18 futbolistiem. Atkarībā no vecuma grupas bērni trenējas trīs vai četras reizes nedēļā. Standarta apstākļos būtu vēl jaunāki futbolisti, tomēr pagaidām viņi paliek mājās.

Vecāku ziņā ir tas, vai bērns turpina kopīgi trenēties. "Paši bērni vēlas un vienmēr grib iet uz treniņu," pastāstīja Benskis. Viņš arī norādīja, ka treniņus turpina apmēram 75% bērnu, par ko treneris ir ļoti pateicīgs. Tāpat Georgijs piebilda, ka tiek respektēti vecāki un bērni, kas nolēmuši sagaidīt, kad treniņi atsāksies telpās.

Jaunieši spītē laikapstākļiem un turpina trenēties

Izaicinājums treniņiem ir ne tikai laikapstākļi, bet arī pats laukums. Ierasti Benskis Salaspils jauniešus ārā trenējis vietējā stadionā, tomēr renovācijas darbu dēļ piekļuve šim laukumam ir liegta. Tā vietā treniņi notiek nelielā zāles placītī blakus sporta namam, kur novietoti divi mazi vārtiņi, vai blakus vidusskolai izveidotajā sporta laukumā. Arī šis laukums ne tuvu neatbilst ierastajiem futbola standartiem, taču tā ir iespēja trenēties.

"Mums jāpieņem situācija un jāpielāgojas. Kaut kas ir labāks par neko," teica Benskis, uzsverot, ka viņi labprātāk nevis sūdzas, bet turpina trenēties.

"Ar pozitīvu darbu mēs radām atmosfēru un aizmirstam par visām neērtībām."

Sākotnēji šādi treniņi netika piedāvāti kā risinājums un šķita, ka pēc pirmajiem ierobežojumiem oktobra beigās treniņus atcels pavisam. Tomēr paši treneri atrada risinājumu, kā turpināt trenēties.

Arī sacensību trūkums netraucē motivēti strādāt treniņos, jo dzinulis ir kaislība pret spēli. "Galvenā motivācija ir mīlestība pret futbolu, ar to problēmu nav. Katrs treniņš ir prieks," sacīja jauniešu treneris. Protams, bērni vēlās arī piedalīties sacensībās, taču viņi apzinās situāciju. Benskis treniņu programmā iekļauj arī spēles, lai bērniem kaut nedaudz tiktu šī sacensību garša.

Georgijs Benskis kopā ar FK "Kengaroos" bērnu komandu

Benskis ļoti labi apzinās pandēmijas nopietnību, taču viņš cer, ka drīzumā valdība nāks klajā ar risinājumu, kā bērni var kopīgi aizvadīt treniņus telpās, lai saglabātu veselīgu un kustīgu dzīves veidu. "Maijā drīkstēja trenēties, tikai bez kontakta, kas ir variants," teica treneris, kurš būtu gatavs treniņus telpās aizvadīt ierobežotam cilvēku skaitam.

Treneris arī atbalsta kustību #GribuSportot,  jo sports ir ne tikai viņa hobijs, bet arī profesija. "Mēs saprotam situācijas sarežģītību valstī un to, ka būs ierobežojumi, taču tiem jābūt saprātīgiem un loģiskiem," teica Benskis, atgādinot iepriekšējo situāciju, kad tika aizliegti treniņi, bet atļauti dažādi bāru un klubu apmeklējumi. "Šobrīd es novēlu visiem veselību un izturību šajā grūtajā brīdī, esmu pārliecināts, ka tiksim ārā no šīs situācijas," viņš piebilda.

Georgijs Benskis (pa kreisi) kopā ar tēvu Aleksandru

Savus pirmos soļus futbolā Benskis spēra jau sešu gadu vecumā. "Es nebiju nekāds talantīgais spēlētājs, bet mīlēju futbolu, sekoju līdzi rezultātiem, katru dienu spēlēju [futbolu] pagalmā un biju visos treniņos. Ar smagu darbu izcīnīju iespēju spēlēt Latvijas jauniešu izlasēs un klubā Spānijā," atmiņās gremdējās treneris. Jau 16 gadu vecumā Georgijs sāka asistēt trenerim, un tas iepatikās. "Sapratu, ka gribu kļūt par treneri un nospraudu sev mērķi," viņš teica.

Pašlaik 26 gadus vecajam Benskim ir desmit gadu pieredze trenera arodā, kā arī UEFA A kategorijas trenera sertifikāts. Ikdienā viņš trenē Salaspils FK "Kengaroos" un "Riga FA" U-14 komandu.

Sports Benskim ir iedzimts. Viņa vectēvs Vladimirs bija profesionāls futbola vārtsargs, kamēr tētis Aleksandrs bija profesionālis un meistars vairākos sporta veidos. "Viņi vienmēr uzmundrina, pasaka pareizos vārdus un virza tevi uz priekšu," pateicīgs par ģimenes atbalstu ir Georgijs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt