«Privatizēti» bērni un neskaidra virslīgas kluba nākotne – Daugavpils futbols grimst strīdos

Daugavpils dome vēlas atgriezt pašvaldības dibinātajā futbola skolā visus gandrīz 600 audzēkņus, kuri trenējas futbola skolas paspārnē, saņemot domes un valsts finansējumu, bet ir reģistrēti privātā biedrībā "Futbola centrs Daugavpils". Pašvaldības vadība uzstāj, ka tā mēģina atgriezt pilsētā "privatizēto" bērnu futbolu, kurā tikai 2021. gadā no nodokļu maksātāju naudas ieguldīts apmēram pusmiljons eiro. Tikmēr biedrība "Futbola centrs Daugavpils" to vērtē kā futbola tradīciju graušanu pilsētā un sporta veida depopularizāciju.

Neskaidrs ir arī Daugavpils virslīgas komandas liktenis nākamajā sezonā, jo pilsētas dome nolēma lauzt līgumu ar BFC "Daugavpils" par stadiona "Celtnieks" nodošanu bezatlīdzības īrē. 

Daugavpils futbolā pašvaldība strīdas ar privātu biedrībuSilvija Smagare

Augusta beigās Daugavpils dome uzdeva pašvaldības iestādei "Daugavpils futbola skola" lauzt sadarbības līgumu ar biedrību "Futbola centrs Daugavpils", kas ir BFC "Daugavpils" juridiskais nosaukums, par kopējas jauniešu futbola akadēmijas izveidi un faktiski par jebkādu sadarbību. Runa ir par gandrīz 600 bērniem, kas Daugavpilī apgūst futbola spēli.

Nemierā ar to ir BFC "Daugavpils", un kluba direktors Nauris Mackevičs saskata mēģinājumu novājināt Daugavpils futbola sistēmu. 

"Tas ir jāsaprot pilsētas vadībai, lai kā viņi gribētu izrēķināties ar konkrētiem cilvēkiem, viņi paši sev nodara sāpi, jo samazina sporta, futbola popularitāti, mīlestību un cieņu pret to," teica Mackevičs. "Sekas ir tās, ka visa šī bērnu struktūra, tā saucamā akadēmija, kas tika izveidota, ir palikusi ļoti nestabila, nav skaidrības, kas par to atbildēs un rūpēsies par attīstību, vai izdosies izpildīt Futbola federācijas noteiktos kritērijus finansējuma un attiecīgi statusa saņemšanai."

Pilnīgi pretējās domās ir Daugavpils Futbola skolas direktora pienākumu izpildītājs Vladimirs Šteinbergs, uzsverot, ka pašvaldība šobrīd aizstāv savas un bērnu intereses.

"Tie 600 bērni, kas trenējās līdz šim, trenējas tagad un trenēsies nākotnē, un piedalīsies sacensībās, viņiem tiks nodrošināts viss nepieciešamais mācību treniņu procesam," sacīja Šteinbergs. "Viņiem visa šī situācija neko nemaina. Pašvaldība aizstāv savu izglītības iestādi, aizstāv savas intereses un vēlas, lai bērnu reģistrācija un visas tiesības uz viņiem atgrieztu Daugavpils Futbola skolai. Visas bērnu reģistrācijas līdz šim piederēja privātajai biedrībai BFC "Daugavpils". Tātad ekonomiskās tiesības pieder biedrībai, tas nozīmē, ka valsts un pašvaldība sedza visus izdevumus, kas saistīti ar bērnu audzināšanu, sagatavošanu, dalību sacensībās, ekipējuma iegādi, bet ekonomiskās tiesības piederēja privātajai biedrībai." 

Vladimirs Šteinbergs

Pašvaldības un valsts ieguldījumi bērnu futbola nozarē Daugavpilī nav mazi, tādēļ būtu loģiski, ka tie paliek futbola skolā, nevis privātās rokās, uzskata Šteinbergs.

"Šogad ap pusmiljons eiro kopā ar valsts finansējumu ir ieguldīts no pašvaldības, 5 gadu laikā tie ir ap 2,2 miljoniem eiro. Ieguldot tik lielus līdzekļus, pašvaldība vēlas, lai kaut kas pieder pašvaldībai," stāstīja Šteinbergs. "Šobrīd nedz pašvaldības skola piedalās sacensībās, nedz skolas bērni reģistrēti Futbola federācijā kā skolas bērni, jo viņi reģistrēti uz citu biedrību. Mēs vēlamies, lai viss process notiek Daugavpils domes dibinātās skolas ietvaros."

Tas arī ir Daugavpils domes pieņemtā lēmuma pamatā, uzsvēra domes Juridiskā departamenta vadītājs Ruslans Golovans.

"Mēs gribam redzēt atpakaļ visus bērnus, lai tie tiktu pārreģistrēti uz Futbola skolu, gribam, lai federācija akreditētu mūsu skolu, piešķirot akadēmijas statusu, kā tas ir izdarīts Rīgā, Liepājā, Jūrmalā, kur tas veiksmīgi strādā," uzsvēra Golovans. 

Abas puses ir gatavas sēsties pie sarunu galda, arī runājot par virslīgas komandas BFC "Daugavpils" likteni nākamajā sezonā.

Klubam problēmas rada Daugavpils domes lēmums lauzt līgumu ar BFC "Daugavpils" par stadiona "Celtnieks" nodošanu bezatlīdzības īrē. 

Nauris Mackevičs

"Drauds ir galvenās komandas eksistence vai ne, spēlēšana virslīgā vai nespēlēšana," paskaidroja Mackevičs. "Ja nav šīs galvenās komandas, tad arī jaunajiem futbolistiem nav, kur tiekties, nav iespējas sevi parādīt augstākā līmenī. Būtu jāsēž pie sarunu galda, mēs [esam] gatavi runāt."

Savstarpēju vienošanos neizslēdz Daugavpils Futbola skolas direktora pienākumu izpildītājs Šteinbergs. 

"Mēs [esam] gatavi sēsties pie sarunu galda attiecībā uz virslīgas komandu, bet tad, ja tie bērni tiek atgriezti Daugavpils Futbola skolai. Tad skola ir gatava runāt ar virslīgas komandu," teica Šteinbergs. "Ja virslīgas komandai bija par velti stadions "Celtnieks", tad, iespējams, šobrīd, viņiem būs jāmaksā saskaņā ar cenrādi 170 eiro par spēli. Bet bērniem stadions kā bija, tā arī būs par brīvu."

Ieinteresēta konflikta risinājumā un Daugavpils futbola nākotnē ir Latvijas Futbola federācija, apliecināja tās vadītājs Vadims Ļašenko.

"Gan vienai, gan otrai pusei ir sava taisnība. Mums jāmeklē šajā situācijā risinājums, kā gan saglabāt un palīdzēt virslīgas klubam, gan palīdzēt pašvaldībai un sadarboties ar to," paskaidroja Ļašenko. "Daugavpils ir otra lielākā pilsēta Latvijā, kur ir daudz talantīgu bērnu, tur svarīgi veidot kopējo dialogu. Tur tagad ir izveidojies fons, ka viņi var savā starpā runāt, un mēs jebkurā brīdī esam gatavi iesaistīties un risināt, un palīdzēt. Galvenais, lai bērniem un vecākiem ir skaidrs, kāda ir nākotne."

Korekcijas Daugavpils futbola aizkulišu sfērā noteikti vēl būs, tās viesīs arī tiesu sistēma, vairākās instancēs juridiskās nianses ir skatītas un ir pieņemti lēmumi. Latvijas Radio ir zināms, ka policijā notiek pārbaudes un ierosināts kriminālprocess. Bet būtiskākais tomēr ir uzturēt Daugavpils populārākā sporta veida – futbola – eksistenci un attīstītību, sākotnēji ar 600 bērnu un viņu vecāku uzticības nezaudēšanu šim sporta veidam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt