Latvijas futbola izlase nenoturas pret Nīderlandes uzbrukumu viļņiem, zaudē Amsterdamā

Latvijas vīriešu futbola izlase sestdien 2022.gada Pasaules kausa kvalifikācijas cikla G apakšgrupas otrajā spēlē viesos ar rezultātu 0:2 zaudēja Nīderlandei.

Visas spēles garumā dominējošajā Nīderlandes izlasē vārtus guva Stīvens Berghuiss un Lūks de Jongs.

Nīderlandes futbolisti Latvijas izlases vārtu rāmī sita deviņas reizes un divreiz norībināja vārtu pārliktni, kamēr Latvija atbildēja ar vienu sitienu pa taisnstūri. Laukuma saimnieki izpildīja 16 stūra sitienus, turpretī latviešiem šādas iespēja nebija.

Pirmie līdz soda laukumam aizkļuva nīderlandieši, taču bīstams uzbrukums nesekoja, turpretī otrā laukuma galā Jāņa Ikaunieka sitiens no aptuveni 12 metriem tika nobloķēts. Atbildes uzbrukumā pēc Deivija Klāsena sitiena bumbu no vārtu līnijas izsita Igors Tarasovs.

Turpinājumā Nīderlandes futbolisti iespieda latviešus savā laukuma pusē un vairākas reizes izdarīja sitienus pa vārtiem, vienā no epizodēm bumbu atsitot Robertam Ozolam. Vēl dažas minūtes vēlāk pretinieku uzbrukumu noslāpēja veiksmīga Ozola sadarbība ar laukuma spēlētājiem.

Puslaika vidū klasi augstākos meistarus veiksmīgi apspēlēja Andrejs Cigaņiks un Jānis Ikaunieks, taču uzbrukums apstājās, bumbai nepietuvojoties pretinieku soda laukumam. Spēles 27.minūtē tikai vārtu pārliktnis glāba Latvijas izlasi pēc Klāsena spēcīgā sitiena ar galvu, bet pāris minūtes vēlāk otrā galā Raivis Andris Jurkovskis ar neērto kāju sita krietni garām taisnstūrim.

Mača 32.minūtē latvieši laukuma vidusdaļā nenoturēja bumbu un pretinieki ātrā uzbrukumā panāca 1:0. Savus pirmos vārtus izlasē guva Berghuiss, kurš ar raidījumu ārpus soda laukuma robežām iegrieza bumbu zem Ozola sargāto vārtu pārliktņa. Pēc piecām minūtēm Memfisa Depaja sistā bumba tikai pārdesmit centimetrus nolidoja garām Latvijas izlases vārtu stabam.

Turpinājumā vārtu pārliktnis vēlreiz glāba Latvijas izlasi, šoreiz pa konstrukciju trāpot Lūkam de Jongam.

Otro puslaiku Latvijas izlase sāka ar Vladislavu Gutkovski uzbrukuma smailē, viņam aizstājot Robertu Uldriķi, bet Artūru Zjuzinu nomainīja Krišs Kārkliņš.

Spēles otrajās daļas iesākumā nīderlandieši turpināja saimniekot Latvijas laukuma pusē. Tikko uz maiņu nākušais Kārkliņš pēc rupja pārkāpuma pret Džeordīno Vijnaldumu tika brīdināts ar dzelteno kartīti, kā dēļ izlaidīs nākamo maču.

Cīņas 55.minūtē pēc stūra sitiena pie Ozola sargātajiem vārtiem izvērtās pamatīgs haoss, kurā "oranžajiem" bija vairākas iespējas dubulto pārsvaru, taču galu galā bumbu ieguva latvieši. Trīs minūtes vēlāk uzbrukuma galvgalī nonāca Vladimirs Kamešs, taču pretinieki viņu panāca un bumbu atņēma. Nedaudz vēlāk otrā laukuma galā Latviju no zaudētiem vārtiem glāba Ozols.

Tuvojoties puslaika vidum, Nīderlandes izlase izpildīja trīs stūra sitienus pēc kārtas, taču nevienā no šīm epizodēm vārtus neapdraudēja. Tiesa, 69.minūtē, pēc mājinieku 15.stūra sitiena Lūks de Jongs ar galvu raidīja bumbu mērķī - 2:0.

Nīderlandieši turpināja "apšaudīt" Latvijas izlases vārtus, taču daudzreiz bumbu lidoja garām "cietoksnim" vai uzdevumu augstumos bija Ozols. Spēles 80.minūtē neliels reids izdevās uz maiņu nākušajam Robertam Savaļniekam, taču viņa sistā bumba lidoja garām stabam, četras minūtes Donijs van de Bēks sita krietni tuvāk vārtiem.

Turpinājumā pēc ātra uzbrukuma Savaļnieks no labās malas centrēja bumbu soda laukumā un Cigaņika bīstamo sitienu neitralizēja nīderlandiešu vārtsargs Tims Krūls. Noslēdzošajā desmitminūtē latviešiem bija iespēja spēlēt augstāk, taču rezultātu mainīt neizdevās.

Iepriekšējā mačā Latvijas izlases vārtus sargāja Pāvels Šteinbors, bet šoreiz vārtu drošība tika uzticēta Robertam Ozolam. Starta vienpadsmitnieka aizsardzības centrā bija Igors Tarasovs un izlases kapteinis Antonijs Černomordijs, bet malās - Raivis Andris Jurkovskis un Vladislavs Fjodorovs. Balstā spēlēja Kristers Tobers un Artūrs Zjuzins, virs viņiem bija Andrejs Cigaņiks, Jānis Ikaunieks un Vladimirs Kamešs, bet uzbrukuma smailē vieta tika atvēlēta Robertam Uldriķim.

Salīdzinot ar iepriekšējo maču, sākumsastāvā veiktas tikai trīs izmaiņas. Iepriekšējo spēli nesāka Ozols, Tarasovs un Fjodorovs, kuri bija attiecīgi Šteinbora, Mārča Oša un Roberta Savaļnieka vietās. Starp rezervistiem tika iekļauts uzbrucējs Vladislavs Gutkovskis, kura nebija iepriekšējās cīņas pieteikumā. Arī šajā spēlē nepalīdzēja viens no aizsardzības līderiem Kaspars Dubra.

Maču Johana Kruifa vārdā nosauktajā stadionā klātienē apmeklēja aptuveni 5000 skatītāju.

Nīderlandes izlases futbolisti uz spēles sākumu ieradās melnos kreklos ar uzrakstu "Football Supports Change", protestējot pret cilvēktiesību pārkāpumiem 2022.gada Pasaules kausa finālturnīra saimniecē Katarā.

Vēl šajā apakšgrupā Latvijas izlases nākamā pretiniece Turcija viesos ar 3:0 pārspēja Norvēģiju. Divus vārtus guva Ozans Tufans, bet vienreiz izcēlās Čaglars Sejinci.

Tikmēr Melnkalne mājās ar 4:1 uzvarēja Gibraltāru. Melnklanes izlasē atzīmējās "Liepājas" aizsargs Marko Simičs, kā arī Rīgā divus vārtus guvušais Stevans Jovetičs, Fatoss Begirajs un Zarko Tomaševičs, bet pretiniekiem "goda vārti" bija Rīsam Stiham.

G apakšgrupā pēc divām spēlēm vadībā ar sešiem punktiem ir Turcija un Melnkalne, pa trīs punktiem ir Nīderlandei un Norvēģijai, bet Latvija un Gibraltārs ir bešā.

Pirmajā mačā Latvija "Skonto" stadionā ar rezultātu 1:2 zaudēja Melnkalnes valstsvienībai, bet Nīderlande viesos ar 2:4 atzina Turcijas pārākumu. Trešajās šīs apakšgrupas spēlē Norvēģija viesos ar 3:0 guva virsroku pār Gibraltāru.

Turpinājumā Latvija 30.martā Ataturka olimpiskajā stadionā Stambulā spēkosies ar Turciju.

Salīdzinājumā ar pēdējo valstsvienības nometni, ierindā atgriezies Pāvels Šteinbors, kurš atzīts par 2020.gada labāko Latvijas futbolistu. Pēc pārtraukuma izlases rīcībā ir arī iepriekš Japānā spēlējušais aizsargs Vitālijs Maksimenko, kurš pašlaik maizi pelna Slovēnijā, kā arī cits aizsardzības spēlētājs Aleksandrs Solovjovs.

Tāpat vārtsargu rindās šoreiz ir potenciālais izlases debitants Krišjānis Zviedris, kuram šis ir pirmais uzaicinājums uz izlasi. Visi pārējie uzaicinātie spēlētāji valstsvienības kreklos aizvadījuši jau vismaz trīs mačus. Veselības problēmu dēļ trešdien izlases nometni pameta pussargs Mārtiņš Ķigurs.

Joprojām izlases galvenā trenera Daiņa Kazakeviča uzticību nav izpelnījies pēdējā gada laikā sekmīgi spēlējošais uzbrucējs Artūrs Karašausks.

Lai gan Nīderlandei traumas dēļ nevar palīdzēt viens no pasaules dārgākajiem aizsargiem Virdžils van Dijks, pretinieces kandidātu sarakstā pulcētas vairākas futbola zvaigznes. Kvalifikācijas ievadā gatavi palīdzēt tādi futbolisti kā Turīnas "Juventus" aizsargs Matijs de Lihts, "Liverpool" pussargs Džeordīno Vijnaldums un Frenkijs de Jongs no "Barcelona", kā arī Lionas "Olympique" uzbrucējs Memfiss Depajs un Lūks de Jongs no "Seville" komandas.

"Oranžo" izlasi vada Nīderlandes futbola leģenda Franks de Būrs, kurš pērn amatā nomainīja uz "Barcelona" klubu pārgājušo Ronaldu Kūmanu.

Latvijas izlase FIFA rangā ieņem 136.vietu, bet Nīderlande ir 15.pozīcijā. Visās iepriekšējās trīs aizvadītajās spēlēs uzvarējusi Nīderlande, nevienā no mačiem neielaižot vārtus.

2004.gada jūnijā Eiropas čempionāta finālturnīrā nīderlandieši uzvarēja ar 3:0, bet 2016.gada meistarsacīkšu atlases ciklā pretinieki bija pārāki ar 6:0 mājās un 2:0 viesos. No futbolistiem, kuri bija laukumā pēdējā tikšanās reizē, šajā sasaukumā Latvijas izlases kandidātu sarakstā ir Vitālijs Maksimenko, Igors Tarasovs, Artūrs Zjuzins un Jānis Ikaunieks.

Šodienas spēli pārraudzīja Francijas soģu brigāde, bet galvenā tiesnese bija Stefānija Frapārta, kura septembrī strādāja Latvijas-Maltas izlašu mačā UEFA Nāciju līgā. Frapārta, kurai aiz muguras 64 UEFA spēles, decembrī kļuva par pirmo sievieti, kas tiesājusi UEFA Čempionu līgas maču, strādājot Turīnas "Juventus" un Kijevas "Dinamo" duelī.

Eiropas zonā izlases sadalītas desmit apakšgrupās - piecās pa piecām izlasēm un piecās pa sešām izlasēm. Pasaules kausa finālturnīram kvalificēsies desmit grupu uzvarētājas, bet "play-off" kārtā piedalīsies desmit otro vietu ieguvējas un divas labākās UEFA Nāciju līgas komandas, kas apakšgrupās būs ārpus labāko divnieka.

Izslēgšanas turnīrā 12 izlases tiks sadalītas trīs "play-off" zaros, kur 2022.gada martā tiks noskaidrotas vēl trīs finālturnīra dalībnieces.

2022.gada Pasaules kausa finālturnīrs norisināsies Katarā, un karsto laikapstākļu dēļ turnīrs tiks izspēlēts ziemā no 21.novembra līdz 18.decembrim.

2022.gadā Katarā notiks pēdējais Pasaules kausa finālturnīrs, kurā piedalīsies 32 komandas. 2026.gada turnīrā, kuru uzņems Kanāda, Meksika un ASV, piedalīsies 48 izlases.