Kancerogēna riska dēļ Nīderlandē nojauks mākslīgā seguma futbola laukumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Mākslīgā seguma futbola laukumu būvē izmantotie materiāli var izrādīties kancerogēni, tādēļ slavenā Nīderlandes kluba "Ajax" jaunatnes akadēmija nolēma atteikties no šādu laukumu izmantošanas un tie tiks nojaukti, rakstīja Lielbritānijas avīze "The Telegraph". Nīderlandē par pārsteidzīgiem uzskata pirms 10 gadiem ar valdības finansējumu veiktā pētījuma rezultātus, kurā laukumu seguma pildījuma gumijas granulas tika atzītas par drošām.

"Ajax" akadēmijas futbolistu vecāki pagājušajā nedēļā saņēma vēstuli, kurā tika informēti, ka viņu bērniem nodarbības sintētiskā seguma laukumos nenotiks. Kluba vadība ātri rīkojās pēc Nīderlandes sabiedriskā medija NPO raidījuma, kurā vēstīja par nopietnām nepilnībām 2006.gadā veiktajā pētījumā par sintētiskā seguma laukumu gumijas pildījuma drošību.

Nīderlandes veselības ministre Edita Šipersa norīkoja veikt gumijas granulu īpašību papildu pārbaudes, lai noteiktu iespējamo apdraudējumu. Savukārt Starptautiskās Futbola federācijas (FIFA) prezidents Džanni Infantīno piektdien mudināja veikt izmeklēšanu, lai noteiktu gumijas granulu kancerogēnās īpašības. Viņš arī pauda vēlmi, lai FIFA rezervētu četrus miljardus dolāru nākamajiem 10 gadiem futbola attīstībai uz dabīgiem segumiem.

Pašlaik Nīderlandē ir vairāk nekā 2000 mākslīgā seguma laukumu ar gumijas granulu pildījumu, kas izgatavots no vecām autoriepām, nodrošinot peļņas iespējas uzņēmējiem. Šādos mākslīgā seguma laukumos spēlē arī seši Nīderlandes augstākās līgas klubi. 

Taču pašlaik holandieši jau bažījas par sintētiskā seguma ietekmi uz futbolistu un it īpaši bērnu veselību. Naidžels Makgvairs, kura dēls trenējās Anglijā mākslīgā seguma laukumos un slimo ar asins vēzi, gumijas granulu laukumus nosauca par "industriāla mēroga eksperimentu ar mūsu bērnu veselību". Mediji arī konstatēja, ka riepu un mākslīgo laukumu ražotāju lobiji Nīderlandes valdībā panāca, ka uz gumijas granulām neattiecināja Eiropas Savienības noteiktos rotaļlietu drošības standartus.

Anglijas Futbola asociācijā (FA) uzskata, ka visu izšķir gumijas granulu kvalitāte. Savukārt Nīderlandē konstatēja, ka daļa granulu tika izgatavotas no naftas rūpniecībā izmantotiem cauruļvadiem un atkritumu pārstrādē neviens neseko produkta izcelsmei. Sintētiskā laukuma pildījumam gan iespējams izmantot arī korķa un kokosa šķiedru maisījumu, bet pēc šī materiāla nebija pieprasījuma, jo tas katra laukuma izbūvi sadārdzina par 15 000 eiro. 

Sintētisko futbola laukumu ierīkotāju informācija liecina, ka arī Latvijā seguma pildījumam tiek izmantotas gumijas granulas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti