Elitārā Superlīga kāro nosmelt krējumu. Kā tas var ietekmēt Eiropas klubu futbola nākotni

Eiropas Savienības (ES) tiesas labvēlīgais lēmums ļauj sevi skaļāk Eiropas mērogā pieteikt Superlīgas rīkotājiem, tomēr pašlaik vēl ir priekšlaicīgi prognozēt panākumus projektam, kam trūkst atbalsta ne tikai valstīs ar pieticīgākas rocības klubiem, bet arī vairākās futbola lielvalstīs. 

ĪSUMĀ:

ES Tiesa ceturtdien par nepamatotu atzina Starptautiskās Futbola federācijas (FIFA) un Eiropas Futbola federāciju savienības (UEFA) vēršanos pret klubiem un futbolistiem, kas vēlētos iesaistīties Superlīgā. Apskatnieki gan norāda, ka tiesas lēmums nav UEFA un FIFA tik nelabvēlīgs, kā varētu šķist pirmajā acu uzmetienā, jo vairāki kritizētie punkti attiecas uz futbola jumtorganizāciju lēmumiem, kas nu jau ir pārskatīti. 

Spānijā bāzētais Superlīgas idejas virzītāji "A22 Sports Management" nekavējās publiski vēstīt, ka uzņēmuma rīkotajā turnīrā spēlētu 64 komandas, kas tiktu sadalītas vairākās līgās. Divu līmeņu Superlīgu rīkotāji ieplānojuši arī sieviešu komandām.

Organizatori klusē par to, kad jaunā līga varētu startēt, un viens no iemesliem nepārprotami ir tas, ka pašlaik praktiski var rēķināties tikai ar divu klubu atbalstu. 

Pirmais mēģinājums realizēt Superlīgas projektu bija pirms divarpus gadiem, bet ātri izdzisa, kad pēc līdzjutēju asiem protestiem deviņi no 12 sākotnējiem dibinātājiem klubu apvienību pameta. Pašlaik Superlīgu atbalsta Spānijas klubi Madrides "Real" un "Barcelona", bet drīzāk uz izstāšanos no sākotnējā dibinātāju duča sliecas Turīnas "Juventus".

Lai cik iespaidīga mēroga grandi būtu Madrides un Barselonas klubi, ar to nebūt nepietiks līgas dibināšanai.

Citus klubus Superlīgas veidotāji savu plānu pieteikšanā nenosauca, bet solīja garantētus ienākumus, solidaritātes maksājumus un bezmaksas video straumēšanas platformu. 

UEFA prezidents Aleksanders Čeferins nekavējās ceturtdien preses konferencē veltīt Superlīgai ironiskas replikas, apšaubot, vai jaunā turnīra rīkotāji zina, ko dara.

"Mēs nemēģināsim viņus apturēt. Viņi var darīt visu, ko vēlas. Ceru, ka viņi cik drīz vien iespējams sāks savas fantastiskās sacensības ar diviem klubiem," teica Čeferins. 

Superlīgas projektu kritizēja arī Eiropas Klubu asociācijas (ECA) priekšsēdētājs Nasers al Helaifi, kura pārraudzībā vienlaicīgi ir Francijas superklubs "Paris Saint Germain".

Katarieti al Helaifi uzskata par vienu no Eiropas futbolā ietekmīgākajām personām, un, viņa ieskatā, klubi turēsies kopā, lai pasargātu futbolu.

Al Helaifi slavēja Čempionu līgu kā pasaulē labāko klubu turnīru ar ilgus gadus uzturētu spēcīgu zīmolu. 

"A22 Sports Management" vadītājs Bernds Reiharts sarunā ar raidsabiedrību BBC atzina, ka bez klubu atsaucības nav iespējams realizēt nevienu projektu. Tomēr viņš pauda pārliecību, ka Superlīga iemantos atsaucību, jo klubiem vairs nav jābaidās no sankcijām, un tie varēs sniegt savus ieteikumus. Savukārt fanu iebildumus Superlīga iepriekš esot izpelnījusies par plānu turnīru izspēlēt slēgtā dalībnieku lokā, bet jaunais projekts paredz atvērtu un panākumos balstītu pieeju. Superlīgā vēlas spēles aizvadīt nedēļas vidū, lai mazāk traucētu nacionālo līgu norisei. 

Itālijā un Francijā valstu valdības varētu koncentrēt spēkus, lai nepieļautu klubu dalību Superlīgā. Anglijā līdzīga nostāja ir futbola regulatoram, un, paturot prātā līdzjutēju radikāli noraidošo nostāju, maz ticama ir iespēja kādam klubam publiski paziņot par vēlmi iesaistīties jaundibināmajā līgā. 

Arī Latvijas Futbola federācija (LFF) pauda atbalstu UEFA un FIFA sacensību principiem,

kas paredz vienādu iespēju un izaugsmes nodrošināšanu visiem dalībniekiem, balstoties uz komandu sportiskajiem rezultātiem. Turpretim elitārās sacensībās augstāk par visu ir komerciālie mērķi, norādīja LFF prezidents Vadims Ļašenko. 

Jebkurā gadījumā paies vairāki gadi, līdz kļūs praktiski skaidrs, kāda ietekme uz Eiropas futbolu būs ES Tiesas lēmumam, un Superlīgas starts noteikti nav tuvāko sezonu jautājums. Eiropas futbola tirgus milzīgā vērtība neizslēdz iespēju, ka dažādu organizāciju spēkošanās turpināsies ar dažādiem juridiskiem līdzekļiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti