Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Basketbola tiesnesis Gatis Saliņš karjeras pieredzi papildinājis ar Pasaules kausa finālu

Finansiāli jaudīgā Saūda Arābija pretendē kļūt par klubu futbola meku

Finansiāli jaudīgā Saūda Arābija nosmeļ pasaules futbola zvaigžņu krējumu

Kad 2023. gada sākumā pasauli šokēja pieckārtējā Zelta bumbas ieguvēja Krištianu Ronaldu pāreja no Mančestras "United" uz Saūda Arābijas augstākās līgas klubu, kura nosaukumu pirms tam bija dzirdējis vien retais, acis iepleta ne viens vien. Kad Ronaldu paziņoja, ka viņam sekos vēl daudzas citas zvaigznes un līga tikai augs, izbrīnu nomainīja smīni.

Taču paskatīsimies, kas noticis vasaras pāreju posmā, kas noslēdzās vien pirms pusotras nedēļas: astoņi no desmit lielāko futbola līgumu īpašniekiem sezonu sākuši tieši Saūda Arābijā. Šāda mētāšanās ar naudu, varbūt ne tik lielā apmērā, bijusi arī iepriekš, taču, kā izpētīja Latvijas Televīzijas "Sporta studija", tas varētu arī nebūt īslaicīgs pasākums.

TOP 10 lielākās algas futbolā

Vislabāk apmaksātais futbolists šobrīd ir Ronaldu – "Al-Nassr" viņam maksā 200 miljonu eiro gadā. Tādu pašu summu Saūda Arābijas klubā "Al-Ittihad" saņem arī Karīms Benzemā. 100 miljonu alga N’Golo Kantē klubā "Al-Shabab" un tikpat arī Neimāram "Al-Hilal".

Topa piektajā vietā ir Kilians Mbapē ar 70 miljoniem, kurš palicis uzticīgs Francijas grandam PSG, bet sestā lielākā alga 45 miljonu apmērā ir Lionelam Mesi, kurš pārcēlies uz ASV klubu "Inter Miami".

Taču tālāk seko atkal spēlētāji no Saūda Arābijas klubiem. Sadio Manē, kurš "Al-Nassr" saņem 40 miljonus, tikpat saņem arī Džordans Hendersons, pārstāvot "Al-Ettifaq". 35 miljoni ieripos Rijāda Mahreza kontā no "Al-Ahli", bet desmitnieku noslēdz Kalidu Kulibali ar 30 miljonu algu klubā "Al-Hilal".

Cik futbolam tērē Saūda Arābija

Ja tev nav Mesi vai Ronaldu talantu, tad vajadzīgs vien tāds nieks kā neierobežots bankas konts. Tieši tas pierādījās šajā vasarā, kad jūnijā Sauda Arābijas kroņprincis un faktiskais valdnieks Muhameds bin Salmans caur valsts Publisko investīciju fondu pārņēma valsts četru vadošo futbola klubu kontrolpaketes un izvirzīja par mērķi katram no tiem piesaistīt vismaz trīs Rietumos labi zināmus spēlētājus.

Dažus mēnešus vēlāk Saūda Arābija kļuva par otru dāsnāko futbola līgu pasaulē aiz Anglijas Premjerlīgas.

Šajā laikā tā piesaistījusi nedaudz vairāk kā divus simtus spēlētāju, kopumā iztērējot gandrīz miljardu eiro.

Vasaras pārejā tika piesaistīti 206 spēlētāji, transfēra izdevumos samaksājot 853 297 464 eiro. 2022. gadā tika piesaistīts vien 151 spēlētājs, un pāreju izdevumi bija 30 680 752. Vismaz tā liecina medija "Transfermarkt" informācija.

Saūda Arābija miljonus futbolam tērējusi arī agrāk, taču nu jau sasniegts pavisam cits līmenis, kas nepamanīts nepalika arī tradicionāli visvairāk naudas tērējošajā Eiropā.

Vai pārsprāgs kā Ķīnas burbulis?

Ne vienam vien pirmais dzinulis Saūda Arābijas ambīcijām bija pielīdzināt notikumus Ķīnā pirms septiņiem gadiem. Tad 10 dienu laikā Ķīnas Superlīgas klubi trīs reizes uzstādīja jaunus transfēru rekordus, piesaistot saviem klubiem Eiropā slavenus futbolistus, nereti pat dubultojot viņu algas.

Tas notika pēc tam, kad komunistiskās valsts līderis Sji Dzjiņpins izsludināja mērķi radīt valstī sporta industriju, kas varētu līdzināties Amerikai, uzsvaru liekot tieši uz pasaulē populārāko sporta veidu.

Taču atšķirībā no Saūda Arābijas valsts nekādā veidā nebija iesaistīta sekojošajā naudas šķērdēšanā. Tie bija klubu īpašnieki, kuri, cenšoties izpatikt līderim, mēģināja viens otru pārtrumpot.

Galu galā, šāda naudas izgāšana valsts līderim nešķita pieņemama, un, lai arī Ķīnas vidusslāņa vidū futbols ir gana populārs, kārtīgas futbola kultūras neesamība darīja savu.

Dažu gadu laikā Ķīnas futbola burbulis uzsprāga un nu tiek izmantots kā piemērs paredzējumiem, ka ar Saūda Arābiju būs tāpat.

Tomēr šiem diviem procesiem ir būtiskas atšķirības. Milzu naudas iepludināšana Saūda Arābijas augstākajā līgā nav viena cilvēka untums vai mēģinājums kādam izpatikt. Tā ir daļa no oficiāla valsts transformācijas plāna "Vīzija 2030", kas cita starpā palīdzētu mazināt atkarību no naftas un mainītu līdzšinējo valsts tēlu.

Futbols – daļa no valsts transformācijas

Aktīvisti Rietumos izsaka apsūdzības, ka, piesaistot pasaulē labākos futbolistus, Saūda Arābija cenšas novērst uzmanību no cilvēktiesību pārkāpumiem valstī. Oficiālā Rijāda to, protams, noraida, taču interesanti, ka pamatīgas naudas iepludināšana sportā sākās 2019. gadā, gadu pēc tam, kad pasauli pāršalca ziņa par Saūdu Arābijas slepeno dienestu īstenoto disidenta Džamāla Hāšogdži nogalināšanu Stambulā.

Kopš tā laika caur Publisko investīciju fondu Rijāda ieguldījusi miljardus ne tikai futbolā, bet arī golfā, boksā, cīņas sportos, Pirmajā formulā (F-1) un daudz kur citur. Un tas ir tikai sākums. Līdz 2030. gadam valsts plāno sarīkot vismaz 25 pasaules čempionātus visdažādākajos sporta veidos, kā arī uzņemt Pasaules kausa futbolā finālturnīru.

Taču Pro Līgas transfēru sprādziens ir līdz šim ambiciozākais no uzsāktajiem projektiem.

Saūdu Arābijas Pro līgas izpilddirektora pienākumu izpildītājs Saāds Allazīs norāda: "Mūsu līgas transformācijas stratēģija nav radusies no zila gaisa. Tā ir daļa no visas Karalistes transformācijas. Mūsu līgu gribam redzēt starp vadošajām pasaulē. Mūsu ambīcijas ir krietni lielākas par vienkārši futbola zvaigžņu piesaisti."

Izdabāšana jaunatnei un milzu bonusi

Un tomēr – kāpēc šādi ieguldījumi? Lai to saprastu, eksperti aicina domāt ne tikai no Rietumu cilvēktiesību aktīvistu pozīcijām.

Jāskatās uz to, kāda šobrīd ir pati valsts. Pirmkārt, tā ir neiedomājami bagāta – pasaulē otras lielākās naftas rezerves to ieceļ starp pasaules 20 lielākajām ekonomikām. Šobrīd 70% valsts ieņēmumu nāk tieši no naftas eksporta, un tas nepatīk kroņprincim - viņš ir apņēmies diversificēt valsts ekonomiku.

Otrkārt, šī pavisam objektīvi nav demokrātiska valsts. Būtībā tajā valda viena ģimene.

Treškārt, nedrīkst nepievērst uzmanību tam, ka puse valsts iedzīvotāju ir vecumā līdz 26 gadiem. Tas, ko  Muhameds bin Salmans un viņa padomdevēji nevēlas, ir 26 gadnieku puišu grupas, kas iznāktu ielās un plānotu karaliskās ģimenes gāšanu, jo viņiem jādzīvo citādāk nekā pārējai pasaulei. Būtībā valdība tagad saka: "Nu, ja jums ir vajadzīgs Ronaldu vai Mesi, mēs jums tos piedāvāsim."

Lai spētu piesaistīt pasaulē populārākos futbolistus, saūdieši gatavi piepildīt visas viņu iegribas. Piemēram, Neimāra gadījumā šai zvaigznei ir piešķirta māja ar 25 guļamistabām, milzu baseinu un trim pirtīm, pieci pilna laika mājkalpotāji, "Bentley Continental GT", "Aston Martin DBX", "Lamborghini Huracan" spēkrati un šoferis, kas strādā 24/7 režīmā. Pilnīgi visus rēķinus apmaksā klubs, plus nodrošināta arī privātā lidmašīna.

Un vēl bonusā 500 tūkstoši par katru sociālo mediju ierakstu, kas popularizē Saūda Arābiju.

Saūdieši ir gatavi pievērt acis arī uz pašu striktajiem islāmā balstītajiem likumiem. Piemēram, gan Ronaldu, gan Neimārs drīkst dzīvot kopā ar savām neprecētajām draudzenēm, kas citiem valstī teorētiski ir aizliegts.

Saūda Arābijas amatpersonas cer, ka, valstī populārākajam sporta veidam piesaistot pasaules slavenākos vārdus, izdosies palielināt reģistrēto futbolistu skaitu no 21 līdz vairāk nekā 200 tūkstošiem, kā arī tas varētu palīdzēt risināt veselības problēmas, – valstī šobrīd 60% iedzīvotāju ir ar lieko svaru.

Pensionāru līga? Nebūt ne

Bet tās jau ir viņu problēmas – kas mums no tā Eiropā? Fani Eiropā var sērot, ka regulāri vaigā vairs neredzēs daudzus savus mīļākos spēlētājus, taču Eiropas klubi publiski neizrāda īpašu satraukumu.

Tajos iepludināta liela nauda, tādi klubi kā "Chelsea" tikuši vaļā no lieliem un nevajadzīgiem līgumiem un mēģina sev iegalvot, ka Saūda Arābija uztaisījusi pensionāru līgu.

Futbola amatpersonas, norādot, ka galvenie klubu tituli izcīnāmi Eiropā, ir pārliecināti, ka tie, kuriem ir, ko pierādīt, paliks Eiropā, kā piemēru piesaucot Mbapē, kurš atteicies no it kā solītās absurdi milzīgās 700 miljonu eiro gada algas.

Tomēr norakstīt Saūdu Arābijas Pro līgu kā pensionāru līgu nebūtu pareizi - vasarā 10 vērtīgāko līgas jaunieguvumu vidējais vecums vecums ir 26,7 gadi.

Uz to norāda arī 27 gadus vecais "Manchester City" spēlētājs Rodri, kurš vasarā zaudējis divus kluba biedrus, jo tie devušies uz Saūda Arābiju.

"Varu iedomāties, ka kādā brīdī mums būs jākontrolē šis talantīgo spēlētāju aizplūdums," uzsvēra Rodri. "Ja sākumā šķita, ka turp dodas tikai veterāni karjeras norietā, tad šobrīd jau redzam, ka tā gluži nav. Turp dodas arī spēlētāji manā vecumā un jaunāki. Acīmredzami, kaut kas būs jādara."

Tikmēr, dzirdot šos vārdus, smiekli dzirdami no Dienvidamerikas puses. "Laipni aicināti klubiņā", saka turienes fani, kuri pieraduši, ka jau gadu desmitiem visi talantīgākie spēlētāji nevis turpina priecēt vietējos līdzjutējus, bet gan dodas pēc lielās naudas uz Eiropu.

Pilns sižets par Saūda Arābijas ietekmi futbolā

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti