Pret Lukašenko nostājas arvien vairāk Baltkrievijas sportistu

Baltkrievijā joprojām nerimstošajos protestos pēc augustā notikušajām vēlēšanām piedalās dažādu profesiju pārstāvji. Daļa no tiem ir arī sportisti, kas par neglaimojoša viedokļa paušanu dažādos veidos tiek sodīti. Kā piemērus var minēt gan slavenās basketbolistes Jeļenas Ļevčankas aizturēšanu, gan handbola kluba “Vityaz” komandas diskvalifikāciju no pašmāju sacensībām.  

Neapšaubāmi var teikt, ka sportisti Baltkrievijā notiekošo protestu laikā noteikti nav no tiem, kas būtu izvēlējušies klusēt, baidoties no sekām, ko viedokļa paušana varētu atstāt uz viņu profesionālajām gaitām. Tiesa, vara ir likusi saprast, ka tai netīkami izgājieni ar sportistu piedalīšanos protestos, spēļu boikotēšana un pret varu noskaņota viedokļa paušana nepaliks nepamanīta un sankcijas sekos.

Pret Lukašenko nostājas arvien vairāk Baltkrievijas sportistuRihards Plūme

Tieši pirms nedēļas Minskas lidostā tika aizturēta viena no labākajām Baltkrievijas basketbolistēm, arī ārvalstīs labi pazīstamā Jeļena Ļevčanka.

37 gadus vecā sportiste iesaistījās sportistu atbalsta kustībā pret vardarbību un negodīgām Baltkrievijas prezidenta vēlēšanām, kā arī piedalījās protestos.

Pēc aizturēšanas viņai par „dalību nesankcionētos masu protestos” tika piespriests 15 dienu administratīvais arests. Ļevčanka, kas ir kustības „Baltkrievijas brīvo sportistu asociācija” vadītāja, aicināja visus sportistus pievienoties kustībai, uzsverot, ka vienīgais veids, kā virzīties uz priekšu, ir nevis prasīt, bet pieprasīt tikt sadzirdētiem.

“Katrs sportists, kurš pārstāv savu valsti starptautiskās sacensībās, zina, cik svarīgs ir līdzjutēju un savu cilvēku atbalsts. Bez tā sports būtu neiespējams – nebūtu ne sasniegumu, ne godalgu. Neskatoties uz sāpēm, ciešanām un šausmām, ko visi pārdzīvojām šī gada augustā, baltkrievi mani iedvesmo.

Es jūtu lepnumu un atbildību. Ir pienācis brīdis, kad mēs, Baltkrievijas sportisti, paši kļūstam par līdzjutējiem savai tautai,” paziņoja Ļevčanka.

Ļevčanka ir viena no vairāk nekā 680 Baltkrievijas sportistiem, kuri aicinājuši valdību pasludināt vēlēšanas par nederīgām, atbrīvot visus aizturētos protestētājus un politieslodzītos, kā arī noteikt un sodīt tos, kas ir atbildīgi par mierīgo demonstrāciju laikā aizturēto pilsoņu piekaušanu.

Viens no vēstules parakstītājiem ir arī latviešu izcelsmes Baltkrievijas volejbola izlases spēlētājs Artūrs Ūdris. Viņš uzskata, ka sportistu sodīšana norāda uz to, ka varai sports nav svarīgs – ja ir problēma, tā ir jāatrisina un nav svarīgi, vai tu esi sportists vai rūpnīcas strādnieks.

“Iespējams, tagad ir ļoti maza daļa sportistu, kuri principā atbalsta režīmu un dara to atklāti, jo tagad tas pat varbūt ir apkaunojoši. Vai ir dalīšanās sportā? Drīzāk runa ir par to, ka ir cilvēki, kas nepārprotami atbalsta pārmaiņas, atbalsta protestus un vēlas kaut ko mainīt, un ir cilvēki, kas vienā vai otrā veidā netieši strādā režīma labā,” pauda Ūdris.

Basketbolistes aizturēšana izraisīja lielu sašutumu sportistu vidū un ir veicinājusi šī aroda pārstāvju solidarizēšanos ar protestētājiem.

Arvien pieaugošajam sporta klubu un sportistu sarakstam, kas izrādījuši solidaritāti protestētājiem un pieprasa Aleksandra Lukašenko atkāpšanos, pievienojās arī handbola klubs „Vityaz”.

Šāds solis tika pamanīts, un klubs tika izmests no savas treniņu norises vietas un tam aizliegts piedalīties nacionālā čempionāta sacensībās. Klubs tika sodīts pēc tam, kad tas izlaidis vienu no čempionāta spēlēm, solidarizējoties ar aizturēto basketbolisti.

Klubs norādīja, ka Handbola federācijas lēmums par šādām sankcijām ir nelikumīgs un solis par spēles izlaišanu Ļevčankas aizturēšanas dienā bijis apzināt,s un klubam nav bijis “morāls pienākums” šo spēli ar savu pretinieku aizvadīt. Spiediens uz sportistiem ir, un uz to norāda arī volejbolists Ūdris.

“Šādi saraksti ar amatpersonām, kas izdara spiedienu, jau ir, un esam runājuši, ka sarakstus vajag nodot tālāk, lai pret šīm personām ieviestu sankcijas. Ir cilvēki, kas atklāti atbrauc, izdara spiedienu uz sportistiem, tā vai citādi draud ar kaut kādu finansiālu labklājību vai kādām citām lietām.

Faktiski šādi draudi ir, un tas principā vairs nav jaunums,” stāstīja Ūdris.

Saistībā ar iespējamu varas spiedienu uz sportistiem ar Baltkrievijas Olimpisko komiteju sazinājusies Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK), kas lūgusi paskaidrojumus par šādām bažām. Starptautiskā Olimpiskā komiteja, kas sākotnēji nekādas vēstules no Baltkrievijas sportistiem nebija saņēmusi, uzsvēra – ja sportisti zaudēs vietu izlasē savu politisko uzskatu dēļ, šādi gadījumi noteikti tikšot izskatīti.

Baltkrievijas Sporta solidaritātes fonds trešdien informēja, ka SOK izpildkomitejai nosūtīta daudzu baltkrievu sportistu parakstīta vēstule, kurā aicina apturēt Baltkrievijas Olimpiskās komitejas finansēšanu, līdz valstī situācija normalizēsies. Vēstuli parakstījušie sportisti arī aicina izmeklēt vēršanos pret Baltkrievijas sportistiem un pret viņiem vērsto vardarbību. Starptautisko Olimpisko komiteju arī rosina palīdzēt sportistiem, kam nacionālā olimpiskā komiteja netaisnīgi liedz dalību sacensībās.

KONTEKSTS:

Baltkrievijā turpinās protesti pret 9. augustā notikušo vēlēšanu Baltkrievijā rezultātiem. Tajās pēc oficiālajiem rezultātiem līdzšinējais autoritārais prezidents Aleksandrs Lukašenko ieguvis 80,1% balsu, kamēr opozīcijas kandidāte Svetlana Tihanovska tikai 10,1%. Taču opozīcija, pamatojoties uz liecībām par nepieredzēti plašiem pārkāpumiem, apgalvo, ka šie rezultāti ir viltoti. Protestus pastiprina piedzīvotā vardarbība pret aktīvistiem, kā arī opozicionāru un žurnālistu aizturēšana. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Sports
Sports
Jaunākie
Interesanti