Ilgmūžība profesionālajā sportā - retums ar pieauguma tendenci

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ilggadība profesionālajā sportā arī ar mūsdienu medicīnas iespējām joprojām ir apbrīna vērta, jo nav izplatīta. Daudzi šobrīd apbrīno hokejistu Jaromiru Jāgru, kurš joprojām rezultatīvi spēlē pasaules spēcīgākajā līgā, būdams teju 45 gadus vecs. Līdzīgi gadījumi ir arī citos sporta veidos, bet tā nav tipiska parādība. Salīdzinot ar, piemēram, astoņdesmitajiem gadiem, šādu sportistu gan ir vairāk. 

Viens no spilgtākajiem ilggadības piemēriem profesionālajā sportā mūsdienās ir Nacionālās hokeja līgas (NHL) kluba Floridas "Panthers" uzbrucējs Jāgrs. Latviešu vidējam sporta līdzjutējam noteikti saprotamāk būtu teikt, ka viņš ir Sanda Ozoliņa vienaudzis - abiem šogad paliks 45. Jāgrs joprojām ir viens no rezultativitātes līderiem pasaules spēcīgākās hokeja līgas klubā, nesen viņš kļuva arī par otru visu laiku rezultatīvāko hokejistu līgas vēsturē. Bet kas tad ir viņa ilglaicīgās karjeras pamatā?

Eksperti saka, ka tā ir iedzimtība. Jāgrs pats gan uzsver, ka tas ir bērnības treniņu rūdījums un apjomīgā fiziskā bāze. Jāgrs bērnībā trenējies vairāk nekā vienaudži un līdz ar to varējis  spēlēt kopā ar vecākiem hokejistiem. Tiesa, papildu treniņos Jāgrs tolaik izmantojis tikai paša svaru.

Tuvākais kolēģis, ko Jāgrs noteikti vēlētos pārspēt karjeras ilgumā, ir līdz 48 gadiem profesionāli spēlējušais aizsargs Kriss Čelioss. Par "Misteru Hokeju" dēvētais leģendārais Gordijs Hovs spēlēja līdz 52 gadu vecumam, bet tas bija cits sports, astoņdesmito gadu sākumā.

Kāds Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) astoņdesmito gadu spēlētājs reiz intervijā teica, ka mūsdienu profesionālais sports ir daudz nežēlīgāks un te izstiept savu karjeru tik garu, kā kādreiz, ir daudz grūtāk. Toreiz laukumā bijuši mazāki ātrumi, vīri tik daudz nedomāja par sava kermeņa nepārtrauktu uzturēšanu kārtībā, vasarās devās makšķerēt un dzēra alu, nevis trenējās.

No ilggadības viedokļa visparocīgākajā pozīcijā ir futbola vārtsargi. Tiek uzskatīts, ka viņu labākie gadi sākas vien ap 33-35 gadu vecumu, kad citos sporta veidos jau domā par sporta čību kāršanu vadzī. Tas, protams saistīts ar specifiku - vārtsargam nav jāskrien pa laukumu pakaļ bumbai.

Fizioterapeits Nātans Lebrasērs izskaidro, ka pēc 40 ir grūti uzturēt sevi tādā fizisko spēju līmenī, kā iepriekš, jo ļoti būtiski samazinās muskuļu masa. Tas attiecas uz jebkuru cilvēku ar jebkādu fizisko sagatavotību.

Pasaulē vecākais atlēts šobrīd, pēc globālajā tīmeklī atrodamajām ziņām, ir 106 gadus vecais vieglatlēts Staņislavs Kovaļskis no Polijas, kurš vēl pagājušajā gadā aktīvi startēja veterānu mačos. Pasaules veterānu čempionātā viņa dēļ nācās izveidot kategoriju 105+, kurā viņš ir vienīgais dalībnieks.

Latvijas mērogā rekordists noteikti vēl ilgi būs šāvējs Afanasijs Kuzmins, kurš šogad svinēs 70. jubileju. 2012.gadā Londonas olimpiskajās spēlēs, būdams 65 gadus vecs, viņš finišēja 17.vietā ātršaušanā ar pistoli 25 metru distancē.

Tiesa, ilggadībā noteikti būtu jānodala aktīvie un maksimālu fizisku piepūli prasošie sporta veidi no pārējiem. Pārsvarā ilggadnieki pasaules sportā ir jātnieki, šāvēji vai autobraucēji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti