Latvijas U-18 izlases basketbolisti Eiropas čempionātā cīnīsies par 9.vietu

Latvijas U-18 puišu basketbola izlase Slovākijā Eiropas čempionāta astotdaļfinālā trešdien ar rezultātu 65:71 piekāpās Grieķijas vienaudžiem. Līdz ar to Latvijas izlase turnīru turpinās ceturtdaļfinālā par 9.-16.vietu, kur spēkosies ar Ukrainu.

Neatkarīgi no izcīnītās vietas Latvijas komanda nezaudēs vietu augstākajā divīzijā, jo nākamgad varēs spēlēt ar čempionāta rīkotāju tiesībām.

Astotdaļfinālā Latvijas izlases rindās rezultatīvākais bija Anrijs Miška, kurš iemeta 12 punktus un izcīnīja septiņas bumbas zem groziem, bet 11 punkti Edgaram Kaufmanim. Deviņus punktus iemeta Gustavs Kārlis Kampuss, astoņi punkti un četras rezultatīvas piespēles Dāvidam Atelbaueram, bet Francis Gustavs Lācis guva septiņus punktus un izcīnīja sešas atlēkušās bumbas.

Tikmēr pretiniekiem izcēlās Dimitrijs Moraitis, kura kontā 26 punkti.

Pirmā ceturtdaļa aizritēja līdzīgā cīņā, tomēr tās nogalē nedaudz pārāki bija grieķi, kuri mača pirmo nogriezni uzvarēja ar rezultātu 21:17. Otrās ceturtdaļas trešajā minūtē latviešiem izdevās panākt izlīdzinājumu (23:23), bet grieķi ceturkšņa vidū ar nelielu atrāvienu panāca piecu punktu pārsvaru (30:25).

Līdz puslaika beigām latvieši vairākas reizes centās atspēlēties, bet pārtraukumā devās ar četru punktu deficītu (31:35). Otrā puslaika sākumā komandas šķīra jau deviņi punkti (40:31 grieķu labā), taču latvieši sāka pakaļdzīšanos un pēc izrāviena 12:2 trešās ceturtdaļas vidū Lācis izvirzīja vadībā Latvijas izlasi (43:42).

Sākoties ceturtajai ceturtdaļai, Latvijas izlase bija vadībā ar 51:49, taču ceturtdaļas gaitā trīs minūtes nespēja iekarot pretinieku grozu, kā rezultātā nonāca iedzinējos ar 53:59. Lai gan latvieši pretinieku pārsvaru samazināja līdz diviem punktiem (57:59), tomēr atgūst vadību neizdevās. Spēles pēdējās minūtēs Latvijas basketbolisti, cerot uz pretinieku neveiksmēm no soda līnijas, centās pārkāpt noteikumus, taču arī šī taktika nedeva augļus un tika ciests zaudējums ar rezultātu 65:71.

Uvja Helmaņa vadītā Latvijas U-18 izlase grupu kārtu noslēdza trešajā vietā D apakšgrupā, kamēr Grieķija ieņēma otro vietu C apakšgrupā.

Ceturtdaļfinālā par 9.-16.vietu Latvijas jaunie basketbolisti tiksies ar ukraiņiem, kuri sīvā cīņā ar rezultātu 76:78 (19:20, 24:19, 16:22, 17:17) piekāpās turkiem.

Latvijas izlase šī čempionāta pirmajā spēlē sestdien ar 78:61 apspēlēja Slovākiju, savukārt svētdien ar 49:93 cieta pamatīgu sagrāvi pret spēcīgo Franciju, kas pērn kļuva par šīs vecuma grupas kontinenta čempioni, kamēr otrdien ar 79:74 pieveica Bosniju un Hercegovinu.

Apakšgrupas turnīra noslēgumā Latvijai, Francijai, kā arī Bosnijai un Hercegovinai bija pa diviem panākumiem trīs mačos, taču savstarpējās spēlēs labāki rādītāji bija francūžiem, kuri līdz ar to bija pirmie, kamēr bosnieši ieņēma otro, bet latvieši trešo vietu, pēdējai paliekot Slovākijai.

Tikmēr Grieķijas izlase C apakšgrupā vispirms ar 81:67 uzvarēja Slovēniju, tad ar 81:78 pārspēja Somiju, bet pirmdien cīņā par pirmo vietu grupā ar 61:81 cieta sagrāvi pret Lietuvu, kas kļuva par grupas uzvarētāju.

Grieķijas basketbolisti Eiropas U-18 čempionātā pie medaļām tikuši septiņas reizes, divas reizes izcīnot čempionu titulu, bet pērn viņi palika devītajā vietā. Pēdējais panākums tika gūts salīdzinoši nesen, jo Grieķija triumfēja 2015.gada turnīrā. Zīmīgi, ka tā gadagājuma komanda šogad kļuva arī par Eiropas U-20 čempioniem.

Pirms diviem gadiem U-16 čempionātā piedalījās tikai seši pašreizējā sastāva Latvijas U-18 izlases dalībnieki. Viņu vidū ir arī spēka uzbrucējs Anrijs Miška un centra spēlētājs Armands Berķis, kuri U-16 čempionātā spēlēja arī pērn. Savukārt Edgars Kaufmanis un Dāvids Atelbauers piedalījās pērnā gada Eiropas U-18 čempionātā, taču laukumā pavadīja maz laika.

Miška basketbola zinības apguvis Spānijā Madrides "Real" un Fuenlavradas "Montakit" klubos, kamēr Kaufmanis izcēlies Latvijas Jaunatnes Basketbola līgas (LJBL) spēlēs. Savukārt Francis Lācis pērn piedalījās Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) un Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) rīkotajā nometnē "Basketbols bez robežām".

Galvenajam trenerim Uvim Helmanim šī ir pirmā pieredze Latvijas jaunatnes izlasēs, bet viņa palīgs Raimonds Feldmanis vairākkārt piedalījies jaunatnes čempionātos asistenta statusā, bet pērn bija U-18 izlases stūrmanis. Feldmanis jūlijā strādāja NBA Vasaras līgā Ņūorleānas "Pelicans" treneru kolektīvā.