Klubu treneri: Latvijas–Igaunijas basketbola līgā ambiciozs papildinājums, startā līdzīgāki spēki

Latvijas–Igaunijas apvienotajā līgā 2023./2024. gadā sezonā startēs septiņi Latvijas basketbola klubi un astoņas vienības no Igaunijas, tāpat dalībnieku sarakstā būs Rīgā bāzētā ukraiņu komanda "Prometey", kura līgā triumfēja pagājušajā sezonā. Vērtējot jaunās sezonas aktualitātes, LSM.lv uzrunātie klubu treneri norādīja uz nozīmīgo "Rīgas Zeļļu" pievienošanos līgai un komandu spēku samēru izlīdzināšanos aiz vadošajām vienībām.

ĪSUMĀ:

Ierasto apvienotās līgas dalībnieku pulku papildinājis jaunizveidotais Latvijas klubs BK "Rīgas Zeļļi", savukārt no līgas apvāršņiem šosezon pazudis igauņu klubs Rakveres "Tarvas".

"Nevaru pateikt, vai kopējais līgas līmenis ir cēlies, bet čempionāts būs interesantāks, jo viduslīmenis ir izlīdzinājies," teica BK "Valmiera Glass/Vidzemes Augstskola" galvenais treneris Oskars Virsis. "Domāju, ka pilnīgi visas Latvijas komandas ir palikušas spēcīgākas un cīnīsies par iekļūšanu TOP8."

"Aiz "VEF Rīga" un BK "Prometey" pārējiem klubiem sastāvi ir diezgan līdzīgi, un būs cīņa katrā spēlē," intrigu iezīmēja "Rīgas Zeļļu" galvenais treneris Juris Umbraško. "Pagājušā gada piemērs rāda, ka arī vefiņam neklājās viegli pret citām komandām. Izteikti sezonas sākumā, kad komandas vēl veidojas. Tallinas "Kalev/Cramo" ir izveidojuši sabalansētu sastāvu, tāpat Gundara Vētras trenētā "Tartu Universitāte"/"Maks & Moorits" ir labi nokomplektēta."

Rakveres "Tarvas" vairs nav līgas dalībnieku vidū, jo nomainījās kluba vadība un neizdevās vienoties par nākamās sezonas formalitātēm, atklāja Umbraško.

"Pagājušajā vasarā likās, ka igauņi ir nokomplektējuši komandas labāk, bet šogad, gribētos teikt, ir otrādāk," atzina Artūrs Visockis-Rubenis, kurš ir gan BK "Liepāja" galvenais treneris, gan Latvijas izlases galvenā trenera asistents. "Tas gan tā šķiet šobrīd. Sākot sezonu, Latvijas vidējā līmeņi klubi izskatās sabalansētāki, dziļāki. Zinot gan igauņus, viņi pragmatiski iesāk sezonas, un arī šobrīd var redzēt, ka sastāvi vēl nav līdz galam pabeigti."

Visockis-Rubenis uzteica Valmieras un Ogres klubus par starpsezonā paveiktu labu darbu.

"Ogrei" ir nemainīgs kodols un sagādāts labs pastiprinājums, savukārt "Prometey", skatoties no malas, Visockim-Rubenim nešķiet tik jaudīgi kā pērnajā sezonā. 

Arvien stabilu līmeni Igaunijas basketbolā saskata bijušais Latvijas izlases basketbolists, klubu treneris un basketbola funkcionārs Artūrs Štālbergs.

"Igaunijas klubi to savu vidējo līmeni vienmēr tur. Necenšas uzlēkt augstāk par savu pēcpusi, zina, ko var, un tā arī strādā," paskaidroja Štālbergs. "Varam sagaidīt spraigas spēles Igaunijā."

Apvienotās līgas jaunpienācējs – BK "Rīgas Zeļļi"

Skaļi pieteikt sevi "Rīgas Zeļļi" ir paspējuši gan uz basketbola parketa, pārbaudes spēlē pārspējot BK "Ventspils" (80:79), gan ārpus laukuma aktivitātēs, piesaistot bijušo Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) basketbolistu Andri Biedriņu, kurš kļuvis par  kluba biedru un vēstnesi.

"Mēs plānojam gatavoties no spēles uz spēli un cīnīties ar jebkuru pretinieku. Mēs daudz ko veidojam no dažādām lietām – menedžments, mārketings, sports. Katru dienu viss uzlabojas," ieskatu komandas aktivitātēs sniedza Umbraško. "Man kā trenerim uzdevums ir atvērt spēlētājus, un tad komandai būs rezultāts. Sezona ir tas ceļojums, lai komandu izveidotu. Liksim puzles gabaliņus viena pie otra, lai saliktu kopējo bildi. Izmaiņas gan sezonas gaitā ir iespējamas, jo tas ir normāls process sportā. Patīkami, ka mūsu džeki ir ieinteresēti paši un viņiem ir dzirkstelīte."

"Ideja par jauna kluba izveidošanu mums tapa kopā ar Edgaru Buļu [BK "Rīgas Zeļļi" prezidentu], vienā saulainā dienā sarunājoties. Runa bija, ka jātaisa moderns, progresīvs klubs. Edgars ar savu entuziasmu un pieredzi darbā ar privāto sektoru, mārketingu arī šo projektu realizēja. Cepuri nost, ka šādos laikos var izveidot klubu, kas praktiski balstās uz privāto finansējumu," LSM.lv atklāja Štālbergs. "Pietiekami simpātisks projekts, kurā ir pietiekami daudz jaunu, perspektīvu spēlētāju, no kuriem jau daļa apostījuši gaisu Latvijas–Igaunijas līgā. Kopumā ir atrasts diezgan labs balanss starp pieredzējušiem spēlētājiem un jaunajiem."

Atzinīgi "Rīgas Zeļļu" tapšanu novērtēja arī treneri Virsis un Visockis-Rubenis.

"Ir tikai apsveicami, ka Latvijā kāds izveido jaunu klubu. Tas, ko viņi dara, rada lielāku popularitāti Latvijas–Igaunijas līgai un basketbolam kā tādam," sprieda Virsis. "Spēlētāji, ko "Rīgas Zeļļi" piesaistījuši, ir Latvijā zināmi, un tā būs konkurētspējīga komanda. Tas, ka viņi jau ir radījuši diezgan lielu ažiotāžu ap sevi, ir interesanti un apsveicami. "Zeļļi" ar savu aktivitāti pacels latiņu arī pārējām komandām."

"Būs interesanti apskatīties, kāds būs komandu spēka sadalījums līdz ar "Rīgas Zeļļu" iesaisti," intrigu ieskicēja Visockis-Rubenis. "Tā esot diezgan ambicioza komanda, un sastāvs ir nokomplektēts konkurētspējīgs."

Finanses – klubiem vienmēr aktuāls jautājums

LSM.lv uzrunātie treneri krasas izmaiņas klubu rocībā nesaskata. Ja izdodas budžetu palielināt, tik un tā ir jārēķinās arī ar augošām izmaksām. 

"Kaut kāda nauda jau katram klubam ir. Vienmēr gan gribas vairāk. Svarīga ir iekšējā kluba disciplīna – vai iet ar budžetu, kas ir, vai arī iet tam nedaudz pāri un pie laba rezultāta piesaistīt vēl sponsorus," paskaidroja Visockis-Rubenis. "Redzot Latvijas komandas, nevar teikt, ka budžeti būtu pieauguši."

Savukārt Štālbergs norādīja, ka

klubiem ir problēmas ar finansējuma piesaisti, un ne valsts, ne pašvaldību atbalsts nav tādā līmenī, kā gribētos.

"Paredzu, ka finansiāli nebūs viegls gads daudzām komandām," sacīja Štālbergs.

Virsis, vērtējot līgas klubu finanšu iespējas, norādīja, ka Latvijā ar finansēm sliktāk nav palicis un, visticamāk, klubu budžeti palielinājušies, bet pieaugušas arī izmaksas.

"Mūsu komandas gan spējušas novākt diezgan konkurētspējīgus sastāvus. Vienmēr gan gribas vairāk. Paldies visiem Latvijas klubu vadītajiem entuziastiem, kas to naudu vāc," teica Virsis. "Igaunijā finansējums ir palicis uz vietas vai komandas samazinājušas savu budžetu. Kaimiņu [igauņu] spēku samērs varētu būt līdzīgs kā pagājušajā gadā, bet izņēmums varētu būt komanda "Viimsi", no kura aizgājis galvenais sponsors."

Spēku samērs un sastāva komplektācija

Pirms sezonas starta treneri ir optimistiski noskaņoti un sagaida daudz interesantu cīņu, kurās varētu izcelties gan līdzšinējie favorīti, gan sevi apliecināt citas komandas.

"No sākuma izskatījās, ka "VEF Rīga" varētu būt vājāki nekā pagājušajā sezonā, bet, no subjektīvā viedokļa spriežot, viņiem šogad vasarā ir izdevies uzbūvēt labāku komandu nekā iepriekšējā vasarā," konstatēja Visockis-Rubenis. "Sezonas laikā intriģējoši varētu būt Tallinas "Kalev/Cramo", kas pamatā sastāvu būvē uz esošiem Igaunijas izlases spēlētajiem vai tuvākajām rezervēm. Jāpiemin, ka vefam ir atgriezušies Aleksandrs Madsens, Aizeja Pinjero, kas bijuši komandā iepriekš. Viņi ir pieredzējuši un kvalitatīvi spēlētāji."

Savukārt Visockis-Rubenis atzina, ka 

BK "Liepāja" varētu būt palikusi vienīgā komanda ar tikai latviešu spēlētājiem.

Tikmēr Štālbergs no BK "Ogre" sagaida centienus apliecināt komandas piederību Latvijas spēcīgāko klubu trijniekam.

""VEF" pret "Ventspili" ir arī lielais Latvijas derbijs. Šobrīd, sezonā sākumā, šķiet, ka vefiņš ir nedaudz priekšā ventspilniekiem. Viss jau beigās atkarīgs, kā treneris to visu saliek un kurš trenera stils nes rezultātu," uzsvēra Štālbergs. "Tāpat cīņā par līgas titulu iesaistīsies "Prometey". "Ogre" arī būs sasparojusies šogad un gribēs pierādīt, ka ir Latvijas TOP3 komanda. Vēlos, lai līdz sezonas pēdējai spēlei būtu spriedze un interesanti mači."

Uz labām iespējām jauno spēlētāju attīstībai Latvijas–Igaunijas līgā norādīja treneris Virsis. 

"Vidējais līmenis manas komandas leģionāriem ir augstāks nekā iepriekšējā sezonā. Sapratām – lai jaunie spēlētāji progresētu, blakus ir nepieciešami salīdzinoši pieredzējuši komandas biedri," sacīja Virsis. "Uzskatu, ka šobrīd ir tas labākais laiks, lai jaunie spēlētāji attīstītos Latvijā.

Apstākļi, ko Latvijā piedāvā klubi, nav par matu sliktāki kā ārzemēs."

Valmierieši nesen uzvarēja pārbaudes spēlē pret "Latvijas Universitātes " studentiem (71:56), un Virsis no viņiem gaida nopietnu konkurenci arī sezonas gaitā.

"Uz papīra "Latvijas Universitāte" ir palikusi vājāka, jo devās projām daudz līderu, bet vietā nākuši jauni spēlētāji, kuri cīnās ar lielu enerģiju. Zinot viņu raksturu un kā viņi spēlē, tad nervus viņi pabojās visiem un viegli pret viņiem nebūs," paskaidroja Virsis.

Visiem Latvijas klubiem labus rezultātus, mazāk traumu, mazāk galvassāpju un vairāk naudas jaunajā sezonā novēlēja Štālbergs, ar kuru vienisprātis varētu būt visi basketbola līdzjutēji.

Latvijas–Igaunijas apvienotās līgas 2023./2024. gada sezona sākas ceturtdien, 21. septembrī, ar "Kalev/Cramo" un "Tartu Universitāte"/"Maks & Moorits" spēli. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti