Latvijas basketbola izlase spoži uzvar arī Brazīliju, sasniedz Pasaules kausa ceturtdaļfinālu

Pasaules kausa debitante Latvijas izlase svētdien grupu kārtas noslēgumā ar 104:84 uzvarēja Brazīlijas basketbolistus un nodrošināja dalību ceturtdaļfinālā. Finālturnīra turpinājumā latvieši pārcelsies no Indonēzijas uz Filipīnām, bet valstsvienības nākamie pretinieki kļūs zināmi vēlāk svētdien.

(papildināts ar Vācijas kļūšanu par Latvijas izlases pretinieku ceturtdaļfinālā)
Latvijas izlase trešdien ceturtdaļfinālā Manilā spēlēs pret Vāciju.

Izšķirošu pārsvaru cīņā par ceturtdaļfinālu Latvijas basketbolisti iekrāja rezultatīvajā trešajā ceturtdaļā, kurā guva 36 punktus un nodrošināja 18 punktu vadību. Uzvarētāji spēlē realizēja 16 no 33 trīspunktu metieniem.

Latvijas izlasē ar 24 punktu guvumu izcēlās Andrejs Gražulis, bet 17 punktus pievienoja Artūrs Žagars.

Ļoti aktīva Latvijas basketbolistu darbība aizsardzībā spēles sākumā liedza brazīliešiem tikt metienu pozīcijās, un dienvidnieki vairākkārt kļūdījās. Pēc Žagara trāpīta trīspunktu metiena latvieši izvirzījās vadībā 9:3. Mazliet atslābstot Latvijas dzelžainajam tvērienam aizsardzībā, brazīlieši brīvāk tika pie metieniem no groza apakšas, bet Artūra Kuruca trāpīts trīspunktnieks līdz ar pirmās ceturtdaļas noslēgumu ļāva saglabāt vadību (22:20).

Teicami latvieši atsāka spēli, ar 10:2 izrāvienu nostiprinoties vadībā un panākot 10 punktu pārsvaru (32:22). Brazīlijas izlase pēc minūtes pārtraukuma gan salāpīja robus aizsardzībā un sāka pakaļdzīšanos, sadeldējot deficītu līdz diviem punktiem (32:34). Sarūkot Latvijas basketbolistu rezultativitātei uzbrukumā, brazīlieši ar trīspunktu metieniem panāca neizšķirtu 40:40. Arī puslaika pēdējā minūtē vadībā palīdzēja noturēties trīspunktu metiens, šoreiz Dāvja Bertāna izpildījumā (45:42).

Abas komandas pabija vadībā trešās ceturtdaļas sākumā, līdz Žagars ar diviem trīspunktniekiem atguva iniciatīvu Latvijai, bet Andreja Gražuļa bumbas trieciens grozā no augšas ļāva divarpus minūtēs panākt jau +8 (57:49). Brazīlieši pacietīgi vēl padeldēja deficītu, taču nespēja neko padarīt pret sāncenšu precizitāti trīspunktu metienos, un Latvijas pārsvars rezultatīvajā ceturksnī arvien pieauga.

Pēdējo ceturtdaļu latvieši sāka jau ar 18 punktu vadību (81:63), bet pēc Artūra Kuruca trīspunktnieka ātri panāca arī +21 (84:63). Brazīliešu centienos izglābties pietrūka precizitātes, turklāt Latvijas basketbolistu efektīvā pretdarbība viņiem cerības neatstāja, un komandām atlika tikai noskaidrot gala rezultātu.

Iekļūšana ceturtdaļfinālā ļauj Latvijas izlasei turpināt cīņu arī par tūlītēju ceļazīmes iegūšanu uz Parīzes olimpiskajām spēlēm.

Latvijai jau ir garantēta vieta olimpiskajā kvalifikācijā, bet drošas par startu 2024. gadā Parīzē varēs būt Pasaules kausā divas spēcīgākās Eiropas komandas.

Dalība Pasaules kausa ceturtdaļfinālā jau pirms pēdējām spēlēm grupā bija droša ASV, Lietuvai, Slovēnijai un Vācijai, kam svētdien pirmā pievienojās Itālijas izlase ar uzvaru 73:57 pār Puertoriko.

Vācijas basketbolisti grupu kārtu noslēdza ar uzvaru 100:71 pār Slovēniju un ceturtdaļfinālā spēlēs pret Latviju, jo Kanādas izlase ar 88:85 uzveica spāņus un ieņēma pirmo vietu grupā, kas Ziemeļamerikas komandai ļaus izslēgšanas turnīru sākt pret Slovēniju.

Vēl divas ceļazīmes uz TOP8 svētdien iegūs Serbijas – Dominikānas un Spānijas – Kanādas spēles uzvarētāji.

Iekļūšana ceturtdaļfinālā arī nozīmē, ka Latvijas izlase finālturnīrā jebkurā gadījumā spēlēs līdz tā noslēgumam, jo pusfinālā netikušās komandas aizvadīs spēles par zemākām vietām.

Pirmajā grupu kārtā Latvijas valstsvienība uzvarēja Libānu un pieveica Francijas izlasi, bet zaudēja Kanādas basketbolistiem. Savukārt otro grupu kārtu latvieši sāka ar uzvaru pār pašreizējiem Pasaules kausa ieguvējiem spāņiem

Balsojuma par Latvijas izlasē labāko basketbolistu spēlē pret Brazīliju rezultāti

KONTEKSTS:

Pasaules kausa finālturnīrā pirmoreiz piedalās 32 valstsvienības, un Latvijas izlase ir debitantes statusā. Četru grupu komandas startēja Filipīnās, bet pa astoņām vienībām – Japānā un Indonēzijā. Finālturnīrs noslēgsies ar finālu 10. septembrī Filipīnu galvaspilsētā Manilā.