Panorāma

Krievija Āfrikai sola graudus par brīvu

Panorāma

Panorāma

Postošs karstums liecina par klimata izmaiņām

KARTE: Karstuma viļņi Dienvideiropā būtiski uzkarsējuši Vidusjūru

Karstuma viļņi Dienvideiropā būtiski palielinājuši ūdens temperatūru Vidusjūrā. Šomēnes daudzās Dienvideiropas valstīs gaisa temperatūra pārsniedz 40 grādus. Tikmēr Latvijā temperatūra ir zemāka, nekā vasarā gribētos.

ĪSUMĀ:

  • Vasara Vidusjūras reģionā iesākās ar neierasti vēsu un slapju laiku.
  • Vēlāk uznāca īslaicīgs karstums, kas pārtapa noturīgā 35...40 grādu svelmē.
  • Šonedēļ ūdens temperatūra Vidusjūrā sasniedza vēsturisku siltuma rekordu.
  • Zinātnieki ceļ trauksmi, ka temperatūras pieagums var būtiski mainīt Vidusjūras ekosistēmu.
  • Lielā karstuma dēļ daudzviet Dienvideiropā izcēlušies postoši ugunsgrēki. 
  • Eksperti: klimata pārmaiņu dēļ ekstremāli laikapstākļi būs biežāk.
  • Sinoptiķi: Maza varbūtība, ka tuvākajā laikā gaisa temperatūra Latvijā sasniegs 30 grādus.

Būtisks temperatūras lēciens Vidusjūras reģionā

Šī vasara Vidusjūras reģionā iesākās ar neierasti vēsu un pat slapju laiku. Taču jau jūlijā situācija mainījās. Sākumā karstums uznāca īslaicīgi, vēlāk jau 35, 40 un pat virs 45 grādu svelme kļuva noturīga. Un daudzviet izcēlās postoši ugunsgrēki.

Šonedēļ ūdens temperatūra Vidusjūrā sasniedza vēsturisku rekordu – vidēji 28,4 grādus. Visaugstākā ūdens temperatūra bija tieši Vidusjūras centrālajā daļā, kur ūdens bija pat 32,5 grādus silts. Francijas un Spānijas piekrastē ūdens temperatūra ir ap 20…24 grādiem, kas nenozīmē vēsu ūdeni, bet gan temperatūru normas robežās. 

Zinātnieki ceļ trauksmi, ka temperatūras pieaugums Vidusjūrā var būtiski mainīt jūras ekosistēmu un ar to saistīto saimniecisko darbību, kā arī vēl vairāk pastiprināt klimata izmaiņas.

Vidusjūras reģionā arī sasniegti šī karstuma viļņa gaisa temperatūras rekordi. Piemēram, Tunisijas galvaspilsētā Tunisā fiksēti 49 grādi. Itālijā lielākā svelme bija Sardīnijas un Sicīlijas salā, kur gaisa temperatūra sasniedza 48 grādus. Grieķijā mazliet uz dienvidiem no Atēnām šonedēļ bija 46,4 grādus karsts. Tie ir ekstremāli laikapstākļi, uzsvēruši meteorologi. 

Eksperti: klimata pārmaiņu dēļ ekstremāli laikapstākļi būs biežāk

Tik silts ūdens Vidusjūras baseina apkaimē kā tagad nebija vēl pirms 15 vai 20 gadiem. Turpretī pēdējās vasarās gan – no jūlija vidus līdz pat augusta beigām – ūdens saglabājas 27 un 28 grādus silts.

Siltais ūdens silda gaisu un bieži ir cēlonis arī spēcīgām lietusgāzēm un citām ekstremālām parādībām.

Pēdējo divu nedēļu laikā divas reizes labots Eiropā lielāko krusas graudu rekords – tas noticis tieši Itālijā, kur gaisa un ūdens temperatūras bijušas starp augstākajām. Netālu no Venēcijas krusas grauda diametrs sasniedza 19 centimetrus. Krusa nesusi postu arī Austrijā, Horvātijā, Serbijā un Slovēnijā un ir tieši saistāma ar globālo sasilšanu un klimata pārmaiņām.

Slovēnijas dabas resursu un telpiskās plānošanas ministrs Urošs Brežans norādīja: "Šogad jau atkal mums ir ekstremāli laikapstākļi, kā, piemēram, pēkšņi plūdi, un ir skaidrs, ka ar tādiem mums turpmāk nāksies sadzīvot. Mums ir ļoti nopietni jāpielāgojas dzīvei klimata pārmaiņās."

Turpretī sausumā – vairākās reģiona valstīs un salās Vidusjūrā – izcēlušies postoši ugunsgrēki. Tādi bijuši Grieķijā, arī vairākās tās salās, izpostot iemīļotus tūrisma galamērķus, kā arī Tunisijā, kur cilvēkiem uzturēties kļūst par karstu un elpot piedūmoto gaisu ir grūti.

Latvijas Vides ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) Prognožu nodaļas vadītāja Laura Krūmiņa stāstīja: "Atkal ir atgriezusies "el ninjo" parādība. Tā ir paaugstināta ūdens temperatūra Klusajā okeānā, ekvatoriālajos platumos, kas ļoti globāli ietekmē kopumā gaisa temperatūru. Tiek saņemts ļoti daudz tiešās saules radiācijas, jo mākoņi neļautu gaisa temperatūrai tik ļoti paaugstināties. Un arī Ziemeļu puslodē šobrīd ir vasara. Diena ir garāka nekā nakts. Arī tas periods, kad saulīte spīd, ir lielāks. Visu šo faktoru kopums ir veicinājis nelabvēlīgo situāciju, kas izveidojās un diezgan ilgi saglabājās Eiropas dienvidos."

Pasaules Dabas fonda direktors Jānis Rozītis sacīja: "Tas pavisam noteikti sakrīt ar zinātniskām prognozēm par to, kā norisinās klimata pārmaiņas. Pakāpeniski tie ir dienvidi, kā mēs redzam. Bet pakāpeniski, pakāpeniski šīs svārstības un šīs anomālijas mēs piedzīvosim arī Latvijā. Tas nozīmē, ka tie ir sausuma viļņi. Tie ir pēkšņi, milzīgi nokrišņi. Tie ir karstuma viļņi. Vētras un laika apstākļi, ar ko mums būs jāsadzīvo nākotnē."

Sinoptiķi: Maza varbūtība, ka tuvākajā laikā gaisa temperatūra Latvijā sasniegs 30 grādus

Jūrmalas oficiālajās peldvietās ūdens temperatūra ceturtdien bija 17 grādi. Daži atpūtnieki arī peldējās jūrā, bet kopumā laiku par siltu vai karstu nevar nosaukt. 

LVĢMC uzsvēra – Latvijā ir maza varbūtība, ka gaisa temperatūra drīzumā sasniegs 30 grādus. Tik siltas atsevišķas dienas augustā varētu būt, bet ne uz ilgu laiku.

Arī tā ir klimata pārmaiņu ietekme. Karstuma vietā gaidāmas citas novirzes no normas.

LVĢMC pārstāve Krūmiņa norādīja: "Ir šie ekstrēmi vienā vai otrā virzienā. Tās arī ir šīs klimata pārmaiņu sekas, ka tas ir tik intensīvi. Jā, ja Eiropā dominē šādi ļoti intensīvi karstuma viļņi, tad, protams, tiem, kuri ir plānojuši savus atvaļinājumus šādā periodā Dienvideiropā, nu, tie praktiski ir sabojāti. Mēs Austrumeiropā, pie Baltijas jūras, varam būt kā tāda vieta, ko varētu izmantot, ja būtu atbilstošs piedāvājums, lai uzņemtu tūristus šajā sezonā."

Pasaules Dabas fondā izsaka prognozes ne vien par to, ka tūrismam vēsākais laiks varētu kļūt pievilcīgāks, bet arī dzīvošanai. Rozītis kā piemēru nosauca salu valstis, Āfrikas atsevišķus reģionus, Āzijas pusi, Afganistānu.

"Pavisam noteikti šīs valstis drīz būs neapdzīvojamas. Un tāpēc šobrīd ir diskusija, ka šie klimata bēgļi un militārie konflikti varētu tikai un vienīgi pieaugt. Un klimata bēgļi varētu svārstīties no 500 000 līdz pat miljardam. Mēs ar saviem 20 grādiem būsim pievilcīgāki," pauda Rozītis. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Laika ziņas

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti