Atspere

"Atsperes" studijā saimnieko Liene Jakovļeva un Jānis Deinats, ciemiņš - Gunārs Binde

Atspere

"Atsperē" saimnieko Signe Lagzdiņa un Jānis Laucenieks, ciemos - gleznotāja Amanda Ziemele

Sarunā par "Baltiešu gredzenu" - Viesturs Kairišs, Juris Vaivods un Arturs Maskats

Viesturs Kairišs par «Baltiešu gredzenu»: Ja skatāties tikai seriālus, varbūt kaut ko var nesaprast

Nevar noliegt, ka dzīvojam jauno laiku patērētāju sabiedrībā, un ne jau katrs gatavs iedziļināties mākslā, kultūrā. Par "Baltiešu gredzenu" ir dažādas atsauksmes. Ko Viesturs Kairišs varētu teikt tiem cilvēkiem, kuri saka, ka izrādi nesaprot?

"Cilvēkiem, kuri to nesaprot, man grūti ko teikt – runāju ar savu sešpadsmitgadīgo dēlu, kuram tā liekas viena no labākajām izrādēm. Ja jūs skatāties tikai seriālus, varbūt kaut ko var nesaprast,” pauda Kairišs.

“Domāju, mums jāsauc lietas īstajā vārdā: kultūra – tā ir cīņa,” ir pārliecināts režisors.

Kairišs arī neslēpa –

kā mākslinieks par savu atbildību viņš uzskatot nevis to, cik skatītāji noskatās viņa veidoto darbu, bet gan to, kādu spriedzi kosmosā jeb garīgajā telpā tas atstāj.

“Es nevaru konkurēt ar vieglu patēriņu žanriem, un man ļoti bieži to pārmet. Taču uzskatu, ka tā ir svēta cīņa, un no tās neatkāpjos. Vieglāk ir visiem konformistiem, tiem, kuri iet pa straumi,” teica Kairišs. “Kas notiks ar mūsu Latviju un mūsu kultūru, ja mēs visi iesim pa straumi? Tās būs šausmas! Dzirdu par kino – visi lielās ar skatītāju skaitu, biļešu ieņēmumiem, bet nedomā par to, lai mēs vispār saglabājamies kā nācija, lai kustamies uz priekšu moderni, bet arī garīgi pilnvērtīgi.”

Režisors arī neslēpa, ka uzskata – ja atdodam valstij vadību tādiem cilvēkiem, kuri, piemēram, nevar noskatīties šo izrādi, tad esam katastrofas priekšā. Viņš norādīja, ka pret politiķiem ir jābūt prasīgiem un kultūra nedrīkst būt tāda, kurā tiek privatizēti kultūras darbinieki, kuri valstij ir izdevīgi, jo komplimentāri izsakās par valsti un nerunā pretī.

“Kultūras darbinieki nav izdevīgi tad, ja tie iestājas par vērtībām, ja tie cīnās par kaut ko. Manuprāt, kultūra par maz cīnās par savām tiesībām. Strādāju pietiekoši augstvērtīgi, noteikti labāk nekā dažs labs ministrs, tāpēc neuzskatu, ka man būtu jāsaņem mazāk,” uzsvēra Kairišs.

Viņš norādīja, ka savu atbildību uzskata par lielāku, nekā, piemēram, politiķiem, kas paraksta miljonu līgumus, jo viņš strādā pie vērtībām, kas veido Latviju.

“Mums par to jācīnās un jāsaprot – mēs esam pārāki. Nedomāju, ka mums tagad kaut kādā ziņā jāuzsver savs pārākums, bet katrā ziņā tās ir mūsu tiesības un pienākums to pateikt. Neesam kaut kādi pabērni finansistiem un ekonomistiem,” uzsvēra Kairišs.

“Es esmu visīstākā vācbaltiete, tā vācbaltiete, kas neaizbrauc un paliek šeit, savā dzimtenē,” savu lomu izrādē sarunā ar “Kultūras Rondo” raksturoja aktrise Lolita Cauka.

Viņa pastāstīja, ka pirmā sastapšanās ar vācbaltiešiem bijusi izrādē “Dullais barons Bunduls”.

“Tur spilgti parādījās priekšstati, kādi mums bija par vācbaltiešiem. Tad bija izrāde “Uz neatgriešanos” – tas bija skatījums uz to laiku no latviešu pozīcijām, šis ir mēģinājums skatīties no vācbaltiešu pozīcijas, cik ļoti viņi izjuta prombraukšanu no savas dzimtenes. Mēs pat nevaram aptvert. Mēs lepni – Latvija, bet cik ļoti lielu ieguldījumu te devuši vācbaltieši...” teica aktrise.

Cauka uzskata – ir būtiski uz šo izrādi nākt atvērtam uz sapratni un gatavam ieklausīties, paskatīties uz šo problēmu.

“Pēc ģenerālmēģinājumiem un pirmajām izrādēm, man ir bail, ka izrāde nedaudz cietīs no to skatītāju viedokļa, kas ir vēl joprojām, kam skats uz vācbaltiešiem ir no barona Bundula izrādēm. Viņi varbūt negribēs šādu skatījumu. Mums, latviešiem ir drusku tāda īpašība, ka mēs zinām labāk un mūsu patiesība ir īstākā. Viņi pārmetīs šai izrādei to, ko nevajag pārmest,” norādīja Cauka.

4 komentāri
Anonīms lietotājs 22482
Carlo Bartolomeo Rastrelli (1675 in Florence, Italy – 18 November 1744 in Saint Petersburg, Russia) was an Italian sculptor and architect.
Edgar Indran
“Domāju, mums jāsauc lietas īstajā vārdā: kultūra – tā ir cīņa,” ir pārliecināts režisors." Ar ko Jūs esat, mākslinieku kungi šodienas cīņā? 1939. - 1940. arī vajadzēja izšķirties:"— Netaisi muļķības, Kurt, — bocmanis saķēra matroža elkoņus. — Amerikā dzīvosi, cepuri kuldams. Kvieša kungs neskoposies, dabūsi gratifikāciju, kļūsi par bocmani… Padomā! Kas tev Rīgā meklējams? Pats taču allaž saki, ka tev nav dzimtenes. — Nav tiesa. Varbūt kādreiz… — Kurts lēnām teica. — Bet kopš vakardienas man ir dzimtene. Laid! — viņš izrāvās no bocmaņa tvēriena. ' — Ko tur tik daudz! Zvel! — sauca Svadrups. Tobago maina kursu. Cīrulis G., Imermanis A. / 28.lpp (internetversija)
Boney Mcbrain
Es seriālus neskatos vispār. Bet kas ir vācbaltieši, tāpat nesaprotu. Baltvāciešus zinu, tie ir vācieši, kuri dzīvoja Baltijā. Bet kas ir vācbaltieši? Tie baltieši, kuri pēc kara dzīvoja Vācijā? Un kas ir Amerikas latvieši? Latvieši kuri dzīvo Amerikā? Un Latvijas amerikaņi? Amerikāņi, kuri dzīvo Latvijā? Un kas ir Afroamerikāņi? Amerikāņi, kuri dzīvo Āfrikā?
Edgar Indran
Iesaku izpratnes iegūšanai grāmatu "Tobago maina kursu" (G.Cīrulis,A.Imermanis). Spilgts viena personāža savas būtības apjēgšanas ceļš. No bezjēgas līdz...."....— Laikam atcerējušies Latvijā atstāto tautieti, — tā, protams, bija Galenieka balss. — Tev, Kurt, atliek tikai kāpt pāri un tiešā ceļā uz fāterlandi. Matrozis neatbildēja. Viņš vienkārši nezināja, ko atbildēt. Galīgo atbildi palika parādā arī pats sev, kad mēģināja izprast, kura ir viņa — Kurta Landmaņa īsta dzimtene. Vācija, kur piedzimuši kaut kādi senči? Latvija, kur piedzimis viņš? Vai jebkura cita zeme, kur viņš reiz metīs enkuru un kur piedzims viņa dēls? Un tāpat, kā nespēja izšķirties par vienu no daudzajām ostās izraudzītajām meitenēm, Kurts nespēja atrisināt arī pirmo jautājumu. Laikam taču taisnība, ka jūrnieka dzi,mtene ir plašā pasaule, ikviens viesmīlīgs krasts … (Tiešsaistē - knigogid.ru )
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Teātris un deja
Kultūra
Jaunākie
Interesanti