Paziņoti «Spēlmaņu nakts» pretendenti 18 kategorijās

Otrdien, 19.jūnijā, Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzejā paziņoti pretendenti „Spēlmaņu nakts 2018” balvām 16 kategorijās, informēja Latvijas Teātra darbinieku savienības Radošās daļas projektu koordinatore Undīne Preisa.

 

Nominācijas 2017./2018. gada sezonai

Nozīmīgākie iestudējumi

Gada lielās formas izrāde:

  1. “Arī vaļiem ir bail” - Latvijas Nacionālais teātris, režisors Elmārs Seņkovs
  2. “Cerību ezers aizsalis” - Jaunais Rīgas teātris, režisors Vladislavs Nastavševs
  3. “Dieviņš pillā” - Jaunais Rīgas teātris, režisors Alvis Hermanis
  4. “Man 30 gadu “ - Latvijas Nacionālais teātris, režisore Ināra Slucka
  5. “Salome” – Latvijas Nacionālais teātris, režisors Viesturs Kairišs
  6. “Zelta zirgs” – Latvijas Leļļu teātris, režisors Duda Paiva

Gada mazās formas izrāde:

  1. “1900. Leģenda par pianistu” – Mihaila Čehova  Rīgas Krievu teātris, režisors Sergejs Golomazovs
  2. “Cilvēks parastais” – Daugavpils teātris, režisore Lucina Sosnovska
  3. “Dvēseļu utenis” – ''Dirty Deal Teatro'', režisore Inga Tropa
  4. “Kaķis uz nokaitēta skārda jumta” – Valmieras Drāmas teātris, režisore Inese Mičule
  5. “Mežainis” – Latvijas Nacionālais teātris; režisors Valters Sīlis

Gada izrāde bērniem:

  1. “Dievs. Daba. Darbs” – Valmieras drāmas teātris, režisors Jānis Znotiņš
  2. “Kaiju karalienes noslēpums” – Latvijas Leļļu teātris, režisors Edgars Kaufelds
  3. “Lidojošais šķīvītis” – ''Dirty Deal Teatro'', režisors Kārlis Krūmiņš
  4. “Naksitrallīši”– Latvijas Leļļu teātris, režisore Laura Čaupale

 Gada izrāde pusaudžiem:

  1. “Čomiņi” – Goda teātris
  2. “Labie bērni” – Valmieras Drāmas teātris, režisors Reinis Suhanovs
  3. “Romeo un Džuljeta” – Latvijas Leļļu teātris, režisors Dāvids Džovanzana

Labākie individuālie sniegumi

Gada režisors:

  1. Viesturs Kairišs, “Salome” (Latvijas Nacionālais teātris), “Baladīna” (Valmieras Drāmas teātris)
  2. Vladislavs Nastavševs, “Cerību ezers aizsalis” (Jaunais Rīgas teātris)
  3. Elmārs Seņkovs, “Arī vaļiem ir bail” (Latvijas Nacionālais teātris)
  4. Valters Sīlis, “Mežainis”; “Cilvēki, lietas un vietas” (Latvijas Nacionālais teātris)
  5. Ināra Slucka, “Man 30 gadu” (Latvijas Nacionālais teātris)
  6. Lucina Sosnovska, “Cilvēks parastais” (Daugavpils teātris)

Gada aktrise:

  1. Agnese Cīrule – titulloma izrādē “Salome” (Latvijas Nacionālais teātris)
  2. Maija Doveika – Emma izrādē “Cilvēki, lietas un vietas” (Latvijas Nacionālais teātris)
  3. Dita Lūriņa – Roze izrādē “Man 30 gadu”, Estere izrādē “Dziļā, skumjā jūra” (Latvijas Nacionālais teātris)
  4. Ieva Puķe – Madāma, Ilze izrādē “Vidzemnieki”, Megija izrādē “Kaķis uz nokaitēta skārda jumta” (Valmieras Drāmas teātris)
  5. Guna Zariņa – Ņurbulis izrādē “Dieviņš pillā” (Jaunais Rīgas teātris)

Gada aktieris:

  1. Vadims Bogdanovs – titulloma izrādē "Cilvēks parastais” (Daugavpils teātris)
  2. Maksims Busels – Stāstnieks izrādē “1900. Leģenda par pianistu” (Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris)
  3. Vilis Daudziņš – Ļeņins izrādē “Pēdējā Ļeņina eglīte”, Ome izrādē “Cerību ezers aizsalis” (Jaunais Rīgas teātris)
  4. Ģirts Ķesteris – Ivans izrādē “ART”, Helge izrādē “Svinības” (Dailes teātris) 
  5. Ģirts Liuziniks – Fredijs izrādē “Dziļā skumjā jūra”, Jānis Bērziņš izradē “Arī vaļiem ir bail” (Latvijas Nacionālais teātris)
  6. Imants Strads – titulloma izrādē “Lūcis”, Grabecs izrādē “Baladīna” (Valmieras Drāmas teātris)

Gada aktrise otrā plāna lomā:

  1. Marija Bērziņa – Vita izrādē “Arī vaļiem ir bail” (Latvijas Nacionālais teātris)
  2. Sandra Kļaviņa – de Senfona izrādē “Marķīze de Sada” (Jaunais Rīgas teātris)
  3. Inese Kučinska – Mārsija izrādē “Mizantrops”, lomas izrādē “Zilā istaba” (Liepājas teātris)
  4. Inga Misāne-Grasberga – lomas izrādē “Mežainis” (Latvijas Nacionālais teātris)
  5. Elīna Vāne – Anna, Kļaviņmāte, Ede izrādē “Vidzemnieki” (Valmieras Drāmas teātris)

Gada aktieris otrā plāna lomā:

  1. Egons Dombrovskis – Tesmans izrādē “Heda Gablere” (Liepājas teātris)
  2. Gundars Grasbergs – Tors izrādē “Man 30 gadu” (Latvijas Nacionālais teātris)
  3. Aleksandrs Jonovs – Melnais princis izrādē “Zelta zirgs”, Piķamice izrādē “Krokodils Gena un Pekausis” (Latvijas Leļļu teātris)
  4. Juris Lisners – Dominikuss izrādē “Klūgu mūks”, Pols, tētis izrādē “Cilvēki, lietas un vietas” (Latvijas Nacionālais teātris)
  5. Ivars Puga – Viljams Koljers izrādē “Dziļā skumjā jūra” (Latvijas Nacionālais teātris)

Gada jaunie skatuves mākslinieki:

  1. Elīna Avotiņa – Saldumiņš izrādē “Kam no Vilka kundzes bail” (Dailes teātris)
  2. Madara Bore – jauniete izrādē “Man 30 gadu”, Bjanka izrādē “Dūja” (Latvijas Nacionālais teātris), Hloja izrādē “Labie bērni” (Valmieras Drāmas teātris)
  3. Jānis Kronis – lomas izrādē “Mežainis”(Latvijas Nacionālais teātris),  loma izrādē “Lidojošais  šķīvītis” (Dirty Deal Teatro)
  4. Marija Linarte – Aktrise izrādē “Cerību ezers aizsalis” (Jaunais Rīgas teātris)
  5. Āris Matesovičs – Aktieris izrādē “Cerību ezers aizsalis” (Jaunais Rīgas teātris), Hermans izrādē “Dvēseļu utenis” (Dirty Deal teatro)
  6. Igors Šelegovskis – Jezups Sebalds izrādē “Klūgu mūks”, Pēteris Bērziņš izrādē “Arī vaļiem ir bail” (Latvijas Nacionālais teātris), Vitālijs izrādē “Dvēseļu utenis” (''Dirty Deal teatro'')
  7. Mārtiņš Upenieks – Harolds izrādē “Harolds un Moda”, Pouls izrādē “Svinības”, Džonijs Dovs izrādē “Būt Kejai Gondai” (Dailes teātris)
  8. Toms Veličko – Jozefs K. izrādē “Process” (Jaunais Rīgas teātris)

Gada scenogrāfs un/vai leļļu mākslinieks:

  1. Uģis Bērziņš – “Cilvēki, lietas un vietas”, “Mežainis” (Latvijas Nacionālais teātris)
  2. Pamela Butāne – “Dvēseļu utenis” (Dirty Deal teatro), “Kam no Vilka kundzes bail” (Dailes teātris)
  3. Reinis Dzudzilo – “Salome” (Latvijas Nacionālais teātris), “Baladīna” (Valmieras drāmas teātris)
  4. Duda Paiva –  lelles izrādei “Zelta zirgs” (Latvijas Leļļu teātris)
  5. Reinis Suhanovs – “Arī vaļiem ir bail”(Latvijas Nacionālais teātris), “Persiešu valodas stundas” (Žaņa Lipkes memoriāls)
  6. Mārtiņš Vilkārsis – “Man 30 gadu” (Latvijas Nacionālais teātris)

Gada kostīmu mākslinieks:

  1. Madara Botmane – “Mazais ganiņš” (Latvijas Nacionālais teātris)
  2. Krista Dzudzilo – “Salome” (Latvijas Nacionālais teātris), “Baladīna” (Valmieras Drāmas teātris)
  3. Anna Heinrihsone – “Vidzemnieki”(Valmieras Drāmas teātris)
  4. Keita – “Man 30 gadu” (Latvijas Nacionālais teātris)
  5. Jozs Statkevičs – “Marķīze de Sada’ (Jaunais Rīgas teātris)
  6. Yashi – “Izvirtības hronika” (Latvijas Nacionālā opera un balets)

Gada gaismu mākslinieks:

  1. Mārtiņš Feldmanis – “Dons Paskvāle” (Latvijas Nacionālā opera un balets), “Zilā istaba” (Liepājas teātris)
  2. Damirs Ismagilovs – “Turaidas roze” (Latvijas Nacionālā opera un balets)
  3. Oskars Pauliņš par darbu sezonā Latvijas Nacionālajā teātrī un Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī
  4. Jānis Sniķers – “Pēdējā Ļeņina eglīte” (Jaunais Rīgas teātris), “Dvēseļu utenis” (Dirty Deal Teatro)

 

Gada video mākslinieks:

  1. -8 – “Mizantrops (Liepājas teātris), Turaidas roze (Latvijas Nacionālā opera un balets) 
  2. Artis Dzērve – “Smaragda [email protected] Enter” (Liepājas teātris), “Man 30 gadu” (Latvijas Nacionālais teātris)
  3. Austra Hauks – “Dvēseļu utenis” (Dirty Deal Teatro), “Romeo un Džuljeta”  (Latvijas Leļļu teātris)
  4. Igors Renceti, Alesandra Solimene, Lorenco Bruno –  “Dons Paskvāle” (Latvijas Nacionālā opera un balets)
  5. Elīna Matvejeva – “Zibeņu domas. Irbīte” (Mūzikas un mākslas atbalsta fonds)

Gada kustību mākslinieks:

  1. Inga Krasovska – “Esi sveicināta, bohēma” (Liepājas teātris), “Svinības” (Dailes teātris)
  2. Elīna Lutce – “Baladīna” (Valmieras Drāmas teātris)
  3. Agnese Vanaga, Leonards Vīksne – “Man 30 gadu” (Latvijas Nacionālais teātris)
  4. Olga Žitluhina – “Maģijas atslēgas” (Rīgas Krievu teātris)

Gada muzikālās partitūras autors:

  1. Arturs Maskats – “Maģijas atslēgas” (Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris)
  2.  Edgars Mākens – “Arī vaļiem ir bail” (Latvijas Nacionālais teātris)
  3. Jēkabs Nīmanis – “Dvēseļu utenis” (''Dirty Deal Teatro''), “Kaiju karalienes noslēpums” (Latvijas Leļļu teātris), “Persiešu valodas stundas” (Žaņa Lipkes memoriāls)
  4. Edgars Raginskis – “Mežainis” (Latvijas Nacionālais teātris)
  5. Rihards Zaļupe – “Baladīna” (Valmieras Drāmas teātris)

Gada sasniegums oriģināldramaturģijā (teksts, luga vai scenārijs, izvirzīts kopā ar Laikmetīgo lugu autoru, scenāristu un dramaturgu apvienību):

  1. Jānis Balodis. “Mežainis” (Latvijas Nacionālais teātris)
  2. Artūrs Dīcis. “Arī vaļiem ir bail” (Latvijas Nacionālais teātris)
  3. Justīne Kļava. “Dvēseļu utenis” (Dirty Deal Teatro), “Vidzemnieki” (Valmieras Drāmas teātris)

 

Vairāk nekā 100 sezonas jauniestudējumus noskatījās, izvērtēja un nominantus izvirzīja žūrijas komisija piecu cilvēku sastāvā:

Teātra kritiķe un zinātniece, žūrijas komisijas priekšsēdētāja Edīte Tišheizere, teātra kritiķe Andra Rutkēviča, teātra kritiķe un zinātniece Ieva Rodiņa, teātra vēsturnieks Jānis Siliņš, dramaturgs un vēsturnieks Eduards Liniņš.

No iepriekšējām tikko aizvadīto sezonu atšķir lielais latviešu dramaturģijas īpatsvars, atzina “Spēlmaņu nakts” žūrijas priekšsēdētāja Edīte Tišheizere.

“Man liekas, ļoti sen nav bijis, ka trešā daļa [nominantu] ir par latviešiem, latviešu vārdā, mentalitātē, un ļoti daudz no tā ir tieši par mūsdienām. Latviešu teātris beidzot pievēršas dzīvei, kas notiek šeit, tagad, un tām problēmām, kas ir šeit un tagad. Un ļoti dažādos aspektos – gan no psiholoģijas, gan no politikas, gan no sociālā aspekta. Un, otrs – vairākās izrādēs jaunie režisori – un tas man liekas ļoti būtiski – atgriežas pie vēstures un mēģina tos pavedienus šķetināt maksimāli objektīvi, nenostājoties upura pozā un mēģinot vēsturē atrast to pamatu, uz kura atsperties un tad iet tālāk, “ skaidroja Tišheizere.

Edīte Tišheizere par "Spēlmaņu nakts" nominantiem

Rudenī, sākoties jaunajai teātra sezonai, žūrija atkārtoti skatīsies un vērtēs nominētās izrādes, lai 23. novembra vakarā svinīgā ceremonijā Latvijas Nacionālajā teātrī apbalvotu 2017./ 2018.gada sezonas labākos veikumus teātra mākslā. Ceremonijas radošā komanda: režisors Gundars Silakaktiņš, scenogrāfs Aigars Ozoliņš, scenārija autori Vents Vīnbergs un Jurate Silakaktiņa, videomāksliniece Linda Ģībiete.

Ceremonijas tiešraidi, kā ierasts, translēs LTV1 un LR1. Mēnesi pirms ceremonijas arī skatītāji varēs novērtēt labākās izrādes, aktrises un aktierus skatītāju balsojumā, savukārt labākās bērnu un jauniešu izrādes vērtēt palīdzēs Bērnu žūrija. Kā ierasts, uz Spēlmaņu nakts labāko izrāžu skati tiks aicināti arī ārvalstu teātra kritiķi.

Skate norisināsies no 30.oktobra līdz 4. novembrim, un tās laikā būs trīs tematiskas diskusijas par skatē redzētajām izrādēm un teātra attīstības tendencēm kopumā.

Gada balvu teātrī “Spēlmaņu Nakts 2017/2018” finansē Latvijas Republikas Kultūras ministrija. Organizē Latvijas Teātra darbinieku savienība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Teātris un deja
Kultūra
Jaunākie
Interesanti