Jaunā teātra festivāls «Homo Novus» aicina piedalīties meistarklasēs

Starptautiskā jaunā teātra festivāla "Homo Novus" laikā skatuves mākslas profesionāļiem un citiem interesentiem no Latvijas un ārvalstīm būs iespēja piedalīties dažādās radošās darbnīcās un meistarklasēs pie pasaulē atzītiem māksliniekiem. Visās meistarklasēs dalība ir bez maksas, informēja rīkotāji.

No 1. līdz 4. septembrim Rīgā norisināsies vācu/beļģu mākslinieka Davida Vēbera-Krebsa un itāļu/beļģu kuratora un dramaturga Simones Basani darbnīca "un tad durvis atkal atvērās – pēc kā mēs, skatītāji, šobrīd visvairāk alkstam?". Eiropas pirmā Covid-19 viļņa laikā Davids Vēbers-Krebss piedāvāja saviem kolēģiem visā pasaulē piedalīties kolektīvā iztēles projektā un uzrakstīt, kādu viņi iztēlojas teātra nākotni brīdī, kad teātri ir slēgti un nav zināms, kad, kā un vai vispār tiks atkal atvērti. Saņemtās atbildes tika apkopotas grāmatā "un tad durvis atkal atvērās". 2021. gada vasarā abi mākslinieki tikās ar dažāda vecuma, kultūru un profesiju skatītājiem Rēzeknē un Rīgā, un viņu sarunas tika dokumentētas un iekļautas "un tad durvis atkal atvērās" arhīvā. "Homo Novus" laikā mākslinieki vēlas pētīt šos arhīva materiālus kopā ar vietējo mākslinieku un ekspertu grupu, lai meklētu atbildi uz jautājumu – kas tad ir tas, pēc kā mēs, skatītāji, šobrīd visvairāk alkstam? Darbnīcas dalībnieki kopīgi centīsies to uzminēt un iztēloties literāru stāstu vai kritisku rakstu veidā, kā arī, iespējams, uzstājoties ar dažādiem priekšnesumiem un intervencēm. Pieteikšanās darbnīcai līdz 12. augustam.  

No 6. līdz 10. septembrim Latvijas Nacionālajā bibliotēkā sadarbībā ar biedrību "Horeogrāfu asociācija" norisināsies amerikāņu mākslinieka Perel meistarklases "Pārdēvēt un atbrīvot no ķermeņa – kā veidot somatisko izpratni un atrast vārdus tam, kas un kādi mēs esam". Viesojoties Latvijā, Perel piedāvās apgūt dažādas prasmes, kas ļautu iztēloties vienlīdzīgāku kultūras ainavu – tādu, kas ietver visdažādākos ķermeņus, pieredzes un izceļ cilvēka sarežģītību. Četras meistarklases paredzētas profesionāliem skatuves māksliniekiem un viena atvērtā nodarbība domāta ikvienam interesentam, sevišķi aicinot piedalīties cilvēkus ar dažāda veida invaliditāti. Perel arī atklās festivālu "Homo Novus" ar performanci "Kuram tas rūp!/?". Pieteikšanās meistarklasēm līdz 16. augustam.

"(Kopīga) Jaunas starptautiskās realitātes radīšana" būs divu dienu ilgs kultūras notikums, kura laikā māksliniece un dejas dramaturģe Merela Hēringa no Nīderlandes piedāvās palūkoties uz starptautisko sadarbību caur ētikas prizmu. Kādas sajūtas jūs pārņem, kad domājat par gaidāmo vai notiekošo starptautiskās sadarbības projektu sociālā taisnīguma aspektā vai saistībā ar vides jautājumiem? Kas būtu jādara, lai jūsu redzējums, vērtības un rīcība tiktu ņemta vērā? Māksliniece piedāvās dažādus paņēmienus, lai dalībnieki varētu labāk noformulēt savus lielākos izaicinājumus vai vēlmes un/vai bažas, kas rodas, strādājot starptautiskā vidē, un radītu apstākļus praksē balstītai pieredzes apmaiņai. Dalībnieki kopīgi aplūkos šos jautājumus, analizēs dažādus precedentus un pieredzes stāstus, kā arī mācīsies cits no cita, lai meklētu veidus, kā pieņemt un radīt jaunu starptautisko realitāti. Pieteikšanās notikumam līdz 20. augustam.

Visbeidzot šī gada "Homo Novus" festivāla skolu vadīs māksliniece Latai Taumoepo, kura veido "dzīvās mākslas" (live art) darbus, kā arī praktizē "faivā" – uz ķermeņa attīstību vērstu praksi, kas nāk no viņas senču dzimtenes – Tongas salu karalistes un dzimtās Sidnejas, Gadigalu tautas zemes, kā arī Braiens Fuata – starpdisciplinārs mākslinieks, kurš darbojas vizuālās improvizācijas un skatuves mākslas jomās. "MONUMENTAL (pagaidu nosaukums)" atgādina neveiklu projekta melnraksta virsrakstu, kurā frāze "pagaidu nosaukums" principā izjauc vārda "monumentāls" semantisko jēgu, jo norāda uz pretējo – uz nepabeigtību un atrašanos tapšanas procesā, kas atbilst Braiena Fuata un Latai Taumopo rīkotā pasākuma tematiskajam uzstādījumam – izrāde kā telpu veidojošs materiāls. 2022. gada aprīlī abi austrālieši Jaundienvidvelsas mākslas galerijā rīkoja kultūras notikumu ar šādu pašu nosaukumu "MONUMENTAL (pagaidu nosaukums)". Tajā bija skatāmas dažādas vietējo starpdisciplināro mākslinieku izrādes un priekšnesumi, bet kuratoriālo redzējumu vienoja okeāniešu Vā filozofija – Klusā okeāna valstu pirmiedzīvotāju izpratne par laiku un telpu, kas ļauj savienot ķermeņus un priekšmetus, skaņu un klusumu, straujus uznācienus un izplūdušas beigas, kā arī laika nepārtrauktību. Ar performatīvas darbības un dramaturģijas palīdzību festivāla skolas dalībnieki kopā ar māksliniekiem pētīs vietējos materiālus un ainavu, tostarp arī festivāla programmu kā neviennozīmīgu telpu, kurā izrāde vienlaikus uztverama gan kā dzīvi apliecinošs objekts, gan subjekts – viskoza enerģijas pārnese. Pieteikšanās līdz 20. augustam. 

No 2. līdz 11. septembrim Rīgā un reģionos norisināsies Starptautiskais jaunā teātra festivāls "Homo Novus", kurš šogad būs veltīts tumsas tēmai un cilvēku spējai attīstīt iekšēju redzēšanu. Pilna programma tiks izziņota 16. augustā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt