Kultūras ziņas

«Punctum» festivāls – veltījums Regīnai Ezerai

Kultūras ziņas

Vilki Vienači un atklātības lādiņš Kronberga dzejā

Festivāls «Homo Novus» izziņo programmu

«Guči fabrika» Vidzemes tirgū un «Dzīres» Sporta pils dārzos. Festivāls «Homo Novus» izziņojis programmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Šogad Starptautiskajā jaunā teātra festivālā "Homo Novus" desmit dienu laikā visdažādākajos formātos – klātienē, attālināti, pa telefonu un tekstveidā – norisināsies 23 izrādes un notikumi. Programmā iekļauti latviešu mākslinieku jaundarbi, kā arī izrādes, kas tapušas ciešā sadarbībā ar māksliniekiem no Norvēģijas, Kanādas, Itālijas, Vācijas, Austrālijas, ASV un citām valstīm, informēja Latvijas Jaunā teātra institūta pārstāvji.

"Mēs vēlamies runāt skaidri par nenoteiktību dažādos ideju laukos – mākslinieciskajā un sociālajā, personīgajā un dalītajā, ekoloģiskajā un bioloģiskajā. Mēs gribam, lai festivāla programma top vēl ciešākā sasaistē ar skatītāju, radot iespēju satikties svešiniekiem, apmainīties idejām, vārdiem, izmēģināt citu cilvēku nodarbošanos, piedzīvot citu dzīvi, atrast sevī spēju uzticēties otram, lai reizēm ļautu palīdzēt arī sev.

Mēs kopīgi iztēlosimies nākotni un sabiedrību, kurā cits citu pamanām, novērtējam un kurā dzīvs un klātesošs ir kolektīvais prieks,"

par sajūtām, kuras skatītāji varēs piedzīvot festivālā, stāsta radošā direktore Beka Bergere.

Ņujorkas mākslinieku kolektīvs "600 HIGHWAYMEN" piedāvās telefonizrādi "Tūkstoš veidu" par saprašanos, atsvešināšanos un atkalsatikšanos, kuras laikā divi svešinieki ar jautājumu, uzvedinošu mājienu, dažādu fizisku norāžu un iztēles palīdzību radīs viens otram veselu izrāžu sēriju. Izrādes otrajā daļā mākslas centrā "Noass" notiks svešinieku tikšanās. "Hanzas peronā" varēs pieredzēt Ivetas Poles jauktu mediju izrādi "Bee Matter", kurā māksliniece izmanto daudznozīmīgo bišu stropa metaforu, lai rosinātu pārdomas par plašākām dzīvības ķēdēm un esību. Sporta pils dārzos notiekošajā izrādē "Dzīres" Berlīnes mākslinieku kolektīvs "Edible Alchemy" jeb "pārtikas alķīmiķi" sadarbībā ar veģetārās kulinārijas eksperti Ditu Lasi un vietējiem jauniešiem demonstrēs skatītājiem, kā lētas pārtikas sastāvdaļas pārvērst par vērtīgiem garšas fermentiem.

Ģertrūdes ielas teātrī norisināsies "Live Art Society" (Somija) solo izrāde "Klausīšanās", kurā Silva Belgiti iepazīstinās skatītājus ar dažādām skaņu frekvencēm un saziņas līdzekļiem, ko savstarpējā ikdienas komunikācijā bieži nepamanām un nenovērtējam. Voldemārs Johansons skaņas izrādē bez teksta "Atraktoru klausāmtelpa" piedāvās neierastu ieskatu matemātiskajā haosā – izrādē, kur ģeneratīva skaitļošana attēlota ar skaņas un horeografētas kustības palīdzību.

Māksliniece Anna Rispoli (Beļģija) izrādē "Tavi vārdi manā mutē" ļaus ieklausīties sarunā par mīlestību starp poliamoristu, pusaugu meiteni, juristu un seksa asistenti cilvēkiem ar invaliditāti.

Savukārt pie Latvijas Nacionālā mākslas muzeja itāļu māksliniece Kjāra Bersani izrādē "Vienradžus meklējot" ar dejas palīdzību pētīs un analizēs ķermeņa politiskos aspektus un neatbilstību apkārtējo gaidām.

Dažādās vietās Rīgā latviešu māksliniece Katrīna Dūka un Barbara Lehtna (Igaunija) darbā "Mīlestības vārdā" aicinās skatītājus tuvoties svešiniekiem – vispirms no droša attāluma, tad pamazām pārvarot pastāvošo plaisu, lai aktualizētu LGBTQAI+ kopienas dzīves pieredzi. "Koklītēs", Zvejniekciemā, varēs redzēt Ingri Fiksdālas (Norvēģija) ainavisko izrāžu sēriju "Diorāma", kurā māksliniece izmanto horeogrāfiju kā īpašu efektu vai lēcu, kas ļauj mainīt pasaules uztveršanu.

Visu festivāla laiku dažādās netipiskās Rīgas vietās būs iespējams pieredzēt Melnburnas mākslinieku Madeleinas Flinnas un Tima Hamfrija klausāmizrādi ar dzeju latviešu un krievu valodā "Liecinieku tribīne", kurā iesaistīti latviešu dzejnieki un mūziķi, tostarp grupa "Alejas" (Kirils Ēcis, Spāre Vītola, Reinis Žodžiks), Toms Vītiņš, Uģis Vītiņš, Andris Indāns, Laima Jansone, Ieva Saliete, Oļesja Kozlovska, Jēkabs Nīmanis, Maksims Šenteļevs u.c. Toties Cīravā, Aizputes novadā, projekta "BE PART" (Art BEyond PARTicipation) ietvaros, skotu mākslinieki Nīls Kalagans un Simone Kenjona sadarbībā ar vietējo kopienu radīs kopīgu jaundarbu. Mākslinieki pavadījuši šo vasaru, strādājot ar medniekiem, sēņotājiem un citiem ar mežu cieši saistītiem cilvēkiem, lai meklētu veidus, kā dažādas sabiedrības kopienas var iesaistīties mākslas procesos ar savām specifiskajām zināšanām un pieredzi.

Vidzemes tirgū Kote Haņa Suņiga, čīliešu vizuālā un kustību māksliniece, ļaus ikvienam iesaistītes projektā "Guči fabrika", lai padomātu par lietu reālo vērtību un masveida ražošanas darba apstākļiem. Turpat tirgū varēs aplūkot un piedzīvot Lienes Pavlovskas scenogrāfijas darbu "Atrastos zābakos", kas apvieno teātra un kino elementus, reflektējot par dažādiem telpas ierobežojumiem. Tirgū norisināsies arī Toronto mākslinieku kolektīva "Mammalian Diving Reflex" izrāde "Sekss, narkotikas un noziedzība", kurā seši pusaudži nopratinās sabiedrībā pazīstamus cilvēkus par viņu jaunības dienu kļūdām un pārkāpumiem, kā arī Samuli Laines (Somija) izrāde vienam cilvēkam "Barošana" par dzīvības trauslumu un neaizsargātību. Visbeidzot festivāls noslēgsies ar Sanfrancisko leģendārā kvīru dejas mākslinieka Kīta Henesija vadīto kolektīvās dziedināšanas eksperimentu "Vēl ne", kas plānota kā atbildes reakcija uz mūsdienu politiskajām krīzēm.

Īpaša uzmanība šogad un turpmāk festivālā tiks pievērsa izrāžu pieejamībai.

Programmā iekļauti darbi, kas paredzēti arī nedzirdīgiem skatītājiem, teksta izrādes, kuras varēs pieredzēt cilvēki ar redzes traucējumiem, un izrāde, kas notiks ar tālruņa starpniecību, kuru var apmeklēt ikviens, neizejot no mājām. Katrai izrādei mājaslapā un katalogā ir norādīta informācija par izrādes un vietas pieejamību, bet, savlaicīgi piesakoties, organizatori centīsies nodrošināt iespēju apmeklēt izrādi arī skatītājiem ar specifiskām piekļuves prasībām.

Vairāki notikumi festivālā ir bezmaksas. Festivāla centrs atrodas Vidzemes tirgū, Brīvības ielā 90, kur norisināsies meistarklases un citi satelītpasākumi.

Rūpējoties par citu apmeklētāju, mākslinieku un komandas drošību, festivālu klātienē varēs apmeklēt pieaugušie, tikai uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu (derīguma termiņš - 6 mēneši) un personu apliecinošu dokumentu, kā arī nepilngadīgie bērni vecumā līdz 12 gadiem. Atsevišķiem festivāla bezmaksas notikumiem būs iespējams sekot video tiešraidē Latvijas sabiedrisko mediju portālā LSM.LV.

Teātra kompānijas "600 HIGHWAYMEN" izrādes ir pieejamas arī bez Covid-19 vakcinācijas sertifikāta. Precīzāka informācija būs norādīta festivāla mājas lapas programmā pie konkrētā notikuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti