Daugavpilī radītas četras īsfilmas un ekspozīcija par tradicionālo amatu prasmēm

Lai saglabātu un popularizētu latviešu tautas tradicionālās kultūras vērtības, nododot nemateriālā kultūras mantojuma lietpratēju zināšanas un prasmes nākamajām paaudzēm, biedrība "Iniciatīvu un kompetenču atbalsta centrs", kurā ir apvienojušies folkloras kopas "Svātra" aktīvākie dalībnieki un Daugavpils pilsētas pašvaldības iestāde "Vienības nams" ar Valsts Kultūrkapitāla fonda programmas "KultūrElpa" atbalstu izveidojuši četras īsfilmas par tradicionālajām prasmēm un ekspozīciju "Viedais galds" Vienības nama Tradīciju mājā Daugavpilī, informēja iniciatīvas īstenotāji.

Izveidotajās īsfilmās meistara Maijera vadībā var iemācīties izgatavot niedru stabules, meistares Šembelas vadībā var izliet vaska sveces vecākajā liešanas tehnoloģijā, mērcējot tās, meistares Kudiņas vadībā var sakult sviestu ķērnē un meistares Abarones vadībā – pareizi sasiet pirts slotas. Meistari ne tikai metodiski parāda, kā to paveikt, bet arī atklāj dažādus amatu meistarstiķus un noslēpumus, lai darba rezultāts būtu pēc iespējas labāks.

Īsfilmas veidoja režisors Roberts Rubīns, operators Valdis Celmiņš, filmu scenāriju veidoja Miks Romanovskis. Multimediju dizainu izstrādāja video mākslinieks Māris Kalve. Īsfilmu tapšanas komandas darbu koordinēja Linda Āboliņa. Īsfilmas ir latviešu valodā ar iespēju izvēlēties titrus gan latviešu, gan krievu, gan angļu valodās. Tajās skan folkloras kopas "Svātra" iespēlētā mūzika. Līdz ar šīm īsfilmām ir uzsākta digitālās datu bāzes amatu prasmju apguvei izveide.

Atbilstoši arhitekta Imanta Rubīna dizaina koncepcijai Arņa Vataša komanda izveidoja Amatu istabu ar ekspozīcijas centrālo elementu – "Viedo galdu", kas rada sajūtu par sastapšanos ar simtgadīgu pieredzi – viedumu. Tā kā ekspozīcijas telpa ir neliela, bet ar augstiem konstruktīvajiem griestiem, augsto griestu daļa ir pārvērsta par "šķūņaugšu", kas kalpos arī kā palīgmateriālu glabātuve, norādīja ekspozīcijas veidotāji.

Pēc epidemioloģiskās situācijas stabilizēšanās Amatu istabā pie "Viedā galda" pēc iepriekšēja pieteikuma vienlaicīgi apgūt ko jaunu un izzinoši pavadīt laiku varēs līdz 8 personām, bet izmantojot projektā iegādāto aprīkojumu, Tradīciju mājas lielākajā telpā meistarklašu vadītāju vadībā varēs darboties arī skaitliski lielākas skolēnu klases, tūristu grupas un citi interesenti. Nepieciešamības gadījumā ekspozīcijas tehnoloģiskie risinājumi ļauj vadīt nodarbības arī attālināti no Amatu istabas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt