Zvaigžņu festivālu Liepājā atklās Kristīne Balanas un jauno atskaņotājmākslinieku konkursa laureāti

No 25. februāra līdz 11. martam Liepājas Simfoniskais orķestris jau 31. reizi aicinās klausītājus uz Liepājas Starptautisko zvaigžņu festivālu, informēja organizatori.

Zvaigžņu festivālu Liepājā atklās Kristīne Balanas un jauno atskaņotājmākslinieku konkursa laureāti
00:00 / 04:54
Lejuplādēt

Šogad festivālu pirmo reizi atklās jaunās zvaigznes – tie būs Valda Vikmaņa Latvijas Jauno atskaņotājmākslinieku konkursa laureāti, Latvijas mūzikas vidusskolu spilgtākie jaunie mūziķi, kuri uz koncertzāles "Lielais dzintars" skatuves kāps kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri.

Šādā mērogā konkurss tiek organizēts pirmo reizi, taču Liepājas Simfoniskā orķestra sadarbība ar konkursa rīkotāju Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolu jauno mūziķu talanta attīstībā sniedzas vairāku gadu desmitu senā vēsturē.

Liepājas Starptautiskā zvaigžņu festivāla atklāšanas koncertu vainagos pasaulē pieprasītā latviešu vijolniece Kristīne Balanas, kura kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri tā galvenā diriģenta Gunta Kuzmas vadībā atskaņos Antonīna Dvoržāka Vijolkoncertu.

"Mūsdienu akadēmiskās mūzikas kultūrā daudzi konkursi ir kā sava veida Everests, kuru sasniegt katram talantam nozīmē pirmām kārtām attiecības ar sevi un disciplīnu, tomēr arī ne visiem māksliniekiem konkursi ir nepieciešami vai ieteicami – mūzika tomēr nav sacensības, bet gan vērtīga iespēja uzstādīt jaunus mērķus, smelties iedvesmu, dzirdēt citus dalībniekus un arī iepazīt sevi kā mākslinieku caur šo pieredzi," uzskata Kristīne Balanas, kas būs Zvaigžņu festivālu ievadošā Jauno atskaņotājmākslinieku konkursa žūrijas priekšsēdētāja.

Vijolkoncerts laminorā, ko Kristīne Balanas atskaņos festivāla atklāšanā, tiek uzskatīts par vienu no Antonīna Dvoržāka tā sauktā slāvu perioda šedevriem. Tas rakstīts vienā laikā ar viņa pirmo slāvu deju sēriju, čehu svītu, slāvu rapsodijām un 6. simfoniju Remažorā, kurā viņš dalās ar enerģiskām čehu folklorā balstītām melodijām.

"Šis man ir ļoti tuvs darbs ar mūsdienās aktuāliem tematiem. Šajā trauslajā laikā ir svarīgi uzturēt kontaktu un ciešas attiecības ar savu dzimteni, mājām. Dvoržāks savu vijolkoncertu piepilda ar ārkārtīgi emocionālām melodijām kā atklātu jūtu deklarāciju savai dzimtenei un tautai," pastāstīja Kristīne Balanas.

Diriģents Guntis Kuzma neslēpj prieku, ka līdzās konkursa zvaigznēm laureātu koncertā uzstāsies Kristīne Balanas: "Viņa ir spožs piemērs tam, ka mērķtiecīgs darbs un nemitīga augšuptiecība nes labus augļus un paver starptautisku panākumu durvis. Kristīnes nesatricināmā profesionalitāte savienojumā ar skatuvisko brīvību un spēcīgu muzikālo domu būs teicama iedvesma jaunajiem talantiem un košs iepriecinājums laureātu koncerta skatītājiem."

Katru reizi starptautiskajā zvaigžņu festivālā ir kāds viesu kolektīvs, ne tikai solisti. Rīgas kamerkoris “Ave Sol”  kordiriģenta Jurģa Cābuļa vadībā atskaņos latviešu meistaru kormūzikas dziesmas. Koris sadarbosies arī ar orķestra mūziķim, atskaņojot Pētera Vaska vīziju „Klusuma auglis”.

Kuzma Latvijas Radio pastāstīja par gaidāmo noslēguma koncertu: „Noslēgumā simfodžezs, tas būs otrais viesu kolektīvs, kur mūsu orķestris kāps uz skatuves ar Latvijas Radio bigbendu un četriem izciliem solistiem. Kārlis Vanags ir uzkomponējis jaunu trīskāršo koncertu trīs džeza solistiem, kurā viņš pats spēlēs solo, pie bungām būs Artis Orups, bet pie basa Edvīns Ozols. Koncerta otrajā daļā būs britu dziedātājs Ola Onabule, atskaņosim lielāko daļu viņa albuma „Point Less”  jaunās aranžijās."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti