Rēzeknē notiks pirmais ērģeļmūzikas festivāls «ORGANismi»

No 24. līdz 31.oktobrim Rēzeknē, Latgales vēstniecībā "Gors", norisināsies pirmais ērģeļmūzikas festivāls "ORGANismi", kura mākslinieciskā vadītāja ir ērģelniece Iveta Apkalna. Festivāla centrā - ērģeles kā koncertinstruments un koncertērģelnieka saspēle ar instrumentu, orķestri, deju un dzeju. Pirmā festivāla tēmu iezīmēs jauns sākums un simboliskas pasaules radīšanas.

Līdzīgi kā organismi, ērģeles ir sarežģīti radījumi, kuriem raksturīga vielu un enerģijas maiņa, pauž festivāla rīkotāji. Spēlējoties ar vārdiem ''organ'' (grieķu valodā - ērģeles) un ''organismi'', festivāla mākslinieciskā vadītāja Iveta Apkalna ir iecerējusi atklāt vēl nenojaustās ērģeļu un citu mākslu, gadsimtu un stilu saspēles iespējas.

Festivāla dzimšanas iemesls ir digitālo ērģeļu "Johannus Eclessia" iegāde 2014.gadā. Šī koncertinstrumenta atrašanās vieta Latgales vēstniecībā "Gors" paver plašas iespējas ne vien visdažādāko žanru un sastāvu mūzikas atskaņojumam, bet arī eksperimentiem, jaunu sadarbības formu un skanējuma meklējumiem.

Iveta Apkalna atklāj: "Pirmajā ērģeļmūzikas festivālā "ORGANismi" radīsim pasauli. Tādu, kā stāstīts Vecās derības tekstos, kādu to redzējis šī mūzikas instrumenta karalis Johans Sebastiāns Bahs, tādu, kā savu bērnības dienu apdzejojumā atklāj Rainis. Mēs būsim liecinieki jauna festivāla dzimšanas un radības brīdim. Trijos festivāla koncertos dzirdēsim gan tradicionālos žanrus un sastāvus - ērģeles solo, ērģeles un orķestra saspēle, gan arī neparastākas lietas - ērģeļu un dejas improvizācijas koncertizrādi, teatralizētu Raiņa dzejas lasījumu dziedošo Rēzeknes bērnu, ērģeļu un sitaminstrumentu pavadījumā."

Festivāla pirmo koncertu 24.oktobrī plkst. 19 atklās ērģelniece Iveta Apkalna un kamerorķestris "Sinfonietta Rīga" diriģenta Normunda Šnē vadībā. Koncerta pirmajā daļā būs iespēja baudīt Ivetas Apkalnas ērģeļu solo spēli, bet otrajā daļā koncertērģelnieka un kamerorķestra saspēli. Programmā skanēs Johana Sebastiāna Baha un Paula Hindemita skaņdarbi.

Ērģelnieks Ansgars Valenhorsts (Vācija) un Lilijas Liporas laikmetīgās dejas kompānija tāpat kā Vecajā derībā festivāla otrajā koncertā 27.oktobrī plkst. 19 pasauli radīs septiņās epizodēs. Koncertu veido horeogrāfe Lilija Lipora, gaismu mākslinieks Egils Kupčs. 

Festivāls noslēgsies 31.oktobrī plkst. 16 ar programmu "Saule. Bērni. Rainis" - Raiņa dzejas muzikāls lasījums no dzejas krājuma "Saules gadi", kuru izspēlēs un izdziedās Jāņa Ivanova Rēzeknes mūzikas vidusskolas bērnu koris, sitaminstrumentu nodaļas audzēkņi un ērģelniece Iveta Apkalna. Koncerta veidotāji ir režisore Māra Zaļaiskalns, telpa un tērpi - Ināra Apele, diriģente Anda Lipska, horeogrāfe Lilija Lipora, muzikālā vadītāja Ilona Rupaine.

Festivāla rīkotāji cer, ka līdz ar ''Johannus Ecclesia'' ērģeļu iegādi un jaunā ērģeļmūzikas festivāla izveidi Rēzekne un Latgales vēstniecība "Gors" sevi iezīmēs arī ērģeļmūzikas pasaules kartē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt