Nacionālajā operā pirmizrādi piedzīvos Džuzepes Verdi «Trubadūrs»

30.maijā Latvijas Nacionālajā operā pirmizrādi piedzīvos Džuzepes Verdi operas "Trubadūrs" jauniestudējums.

Uzvedumu veido latviešu mākslinieku komanda - režisors Andrejs Žagars, muzikālais vadītājs un diriģents Aleksandrs Viļumanis, diriģents Jānis Liepiņš, scenogrāfs Reinis Dzudzilo, kostīmu māksliniece Kristīne Pasternaka, dramaturgs Mikus Čeže un citi. Izrādē dziedās Latvijas Nacionālās operas solisti Julianna Bavarska, Jānis Apeinis, Andžella Goba, kā arī viessolisti Oļesja Petrova, Anna Ņečajeva, Igors Golovatenko un Murats Karahans.

Džuzepes Verdi operā "Trubadūrs" paralēli vijas stāsti par mīlestību un atriebību, pieņemtajiem un atstumtajiem. Čigāniete Azučena, kuras māte savulaik tika sadedzināta sārtā, vēlas atriebties grāfa Lunas dzimtai par pieredzētajām ciešanām. Viņa nolaupa vienu no grāfa dēliem un uzaudzina viņu kā savu bērnu, turpinot kaldināt atmaksas plānus. Daudzus gadus vēlāk starp čigāniem uzaugušais trubadūrs Manriko nenojauš, ka sīvākais sāncensis ceļā uz mīļotās sievietes Leonoras sirdi - jaunais grāfs Luna, ir viņa paša brālis.

Opera "Trubadūrs" tiek uzvesta visā pasaulē, jo tās komplicētā dramaturģija pieļauj daudzveidīgas interpretācijas. Šo unikālo izrādi režisors Andrejs Žagars ir pietuvinājis Latvijas tautas piedzīvotajiem notikumiem 1919.gada pirmajā pusē, kad vēsture veidoja skarbu fonu cilvēku likteņiem un radīja apstākļus, kurā brālis cīnījās pret brāli.

"Pirmā pasaules kara norisēs izpostītā Latvija 1919.gada pirmajā pusē - ar tajā valdošo neskaidrības un nedrošības atmosfēru, ar vienlīdz briesmīgo "sarkano" un "balto" teroru, ar ideoloģiski, nacionāli un sociāli sašķeltu sabiedrību un pilnīgu neziņu par to, kas notiek un kas vēl notiks - ir atbilstošs vēsturiskais fons Džuzepes Verdi "Trubadūra" libreta vēstījuma garam. Iestudējuma telpu tādēļ veidos pils uz frontes līnijas starp landesvēra un lielinieku armijas spēkiem, pils, kas 1919.gada ziemas un pavasara cīņu gaitā maina savus iemītniekus, tiek iekarota, zaudēta un no jauna atkarota," stāsta izrādes dramaturgs Mikus Čeže.

Iepriekšējo reizi Latvijas Nacionālajā operā "Trubadūrs" režisora Jāņa Zariņa vadībā tika uzvests 1968.gadā, kad pie diriģenta pults stājās Rihards Glāzups, dziedāja Žermēna Heine-Vāgnere, Regīna Frinberga, Kārlis Zariņš, Jānis Zābers, Miķelis Fišers, Laima Andersone-Silāre, Pēteris Grāvelis un citi.

Operas "Trubadūrs" pirmizrāde notiks 30.maijā, pārējās izrādes - 31.maijā, Rīgas Operas festivāla laikā 7. un 14.jūnijā, kā arī 30.augustā un 25.septembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt