Nacionālie dārgumi. 100g kultūras

Sācies «Kilograms kultūras» vasaras balsojums!

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras

Nacionālie dārgumi. 100g kultūras. Raiņa «Uguns un nakts»

IN MEMORIAM. Nacionālie dārgumi. 100g kultūras. Kārlis Zariņš (2015. gada 6. septembris)

Mūžībā aizgājis izcilais tenors Kārlis Zariņš

23.septembrī pēc smagas slimības mūžībā aizgājis izcilais latviešu tenors Kārlis Zariņš (6.07.1930. - 23.09.2015.), liecina Latvijas Nacionālās operas un baleta (LNOB) mājaslapā publicētā informācija. LNOB izsaka visdziļāko līdzjūtību leģendārā mākslinieka ģimenei, kolēģiem un audzēkņiem.

Atvadīšanās no Kārļa Zariņa notiks otrdien, 29.septembrī, plkst. 11.30 LNOB Lielajā zālē. Izvadīšana notiks plkst. 14 Pirmajos Meža kapos.

Latvijas Nacionālās operas solists un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors Kārlis Zariņš dzimis 1930.gada 6.jūlijā. Pēc Latvijas Mūzikas akadēmijas absolvēšanas un stažēšanās Sofijas konservatorijā Bulgārijā pie pedagoga Iljas Josifova, 1960.gadā Kārlis Zariņš kļuva par LPSR Valsts Akadēmiskā operas un baleta teātra štata solistu. Izcilais mākslinieks daudz dziedājis  bijušajā PSRS un ārpus tās: Bulgārijā, Rumānijā, Čehijā, Slovākijā, Spānijā, Vācijā, Itālijā, Holandē, Beļģijā, Zviedrijā, koncertējis arī Francijā, Austrijā, Grieķijā, ASV, Kanādā un citviet pasaulē. Desmit gadi (1970-1980) pavadīti ārštata solista statusā Krievijas Valsts Akadēmiskajā Lielajā teātrī Maskavā, kur vairāk nekā 50 reižu Kārlis Zariņš dziedājis Hermani, Radamesu un Hozē. Kārlis Zariņš piedalījies operu iestudējumos dažādos starptautiskos festivālos - 1992.gadā viņš Dreieihas festivālā Vācijā dziedāja Riharda Štrausa "Salomes" iestudējumā, kā arī Džuzepes Verdi operas "Dons Karloss" iestudējumā Buseto festivālā Itālijā, bet 1995.gadā - Riharda Štrausa operā "Elektra" Grācā, Austrijā.

Kārlis Zariņš piedalījies vairāk nekā 2000 koncertos Rīgā un citur pasaulē, īpašu ievērību izpelnījušās viņa interpretācijas Džuzepes Verdi, Volfganga Amadeja Mocarta, Antonio Dvoržāka "Rekviēmā", Gustava Mālera Astotās simfonijas atskaņojumā un "Dziesmā par zemi", Arnolda Šēnberga "Gurres dziesmās".

Kārlis Zariņš dziedājis kopā ar tādām vokālās mākslas zvaigznēm kā Irinu Arhipovu, Greisu Bambriju, Žozefīni Barstovu, Mariju Biešu, Genu Dimitrovu, Jeļenu Obrazcovu, Kristīni Opolais, Zinaidu Palli Annu Tomovu-Sintovu, Sergeju Leiferkusu, Džordžu Londonu, Juriju Mazuroku, Jevgeņiju Ņesterenko u.c. Dažādās izrādēs un koncertos Kārlis Zariņš strādājis kopā ar tādiem slaveniem diriģentiem kā Genādiju Roždestvenski, Juriju Svetlanovu, Nēmi Jervi, nozīmīgiem latviešu meistariem Edgaru Tonu, Rihardu Glāzupu, Leonīdu Vīgneru, Arvīdu Jansonu, Aleksandru Viļumani un Andri Nelsonu. Kārļa Zariņa balss iemūžināta daudzos skaņu ierakstos operas žanrā, vokālajā kamermūzikā un vokāli instrumentālajos skaņdarbos.

Profesora Kārļa Zariņa audzēkņi ir solisti Ingus Pētersons, Aleksandrs Poļakovs, Jānis Sproģis, Guntars Vētra, Sergejs Jēgers un citi.

No 1990. līdz 1991.gadam Kārlis Zariņš bija Latvijas Nacionālās operas mākslinieciskais vadītājs. Apliecinot vokālo meistarību, spilgtas operlomas mākslinieks turpināja interpretēt arī pēc operas vēsturiskās ēkas rekonstrukcijas, uzstājoties uz sev tik tuvās skatuves līdz pat 2006.gada nogalei.

Par izcilu ieguldījumu Latvijas vokālajā mākslā Kārlis Zariņš saņēmis Latvijas Lielo mūzikas balvu (1994), viņš ir arī "Aldara" balvas laureāts (1999). 21.septembrī Kārlis Zariņš saņēma akciju sabiedrības "Latvijas Gāze" "Gada balvu Operai 2015" kategorijā "Leģendārs mūžs mākslā".

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Mūzika
Kultūra
Jaunākie
Interesanti