Sadaļas Sadaļas

Kultūras ziņas

Transfigurācija, ceļojuma piezīmes, krāsu gaisma

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Tuvojas Jaunās mūzikas festivāls «Arēna»

Jaunās mūzikas festivālā «Arēna» šogad akcentēs pašmāju mūziķus

Šogad jaunās mūzikas festivāls “Arēna” notiks no 24. oktobra līdz 7. novembrim, jau 19. reizi aicinot mūsdienu skaņumākslas interesentus ieklausīties laikmetīgās mūzikas meistardarbos un svaigos mūslaiku autoru jaundarbos, informēja organizatori.

Šogad festivāls galvenos akcentus licis uz pašmāju mūziķu koncertprogrammām un vairāku latviešu komponistu jaundarbu pirmatskaņojumiem, kā arī taustiņinstrumentiem visdažādākajās to izpausmēs.

Edgars Cīrulis

Festivālu ieskandinās dubultprogramma – 24. oktobrī Reformātu baznīcā muzicēs gan akordeonistu trio Artūra Novika vadībā, gan Lielajai mūzikas balvai nominētais džeza pianists Edgars Cīrulis duetā ar kontrabasistu Jāni Rubiku, publiku iepazīstinot ar savu jaunāko veikumu – programmu “Laika svars”.

Jānis Rubiks

28. oktobrī interneta tiešraidē “Facebook” pirmizrādi piedzīvos Itālijā dzīvojošās latviešu komponistes un audiovizuālās mākslinieces Ievas Klingenbergas opuss “Hic et nunc”, kura pieturpunkti ir pārdomas par skrejošo laiku, dažādiem vējiem un maskošanos, antīko kultūru mantojumu un pārlaicīgām vērtībām.

30. oktobrī Anglikāņu baznīcu pieskandinās divas spilgtas viesmākslinieces ar ārkārtīgi atšķirīgām koncertprogrammām. Vācijā dzīvojošā japāņu ērģelniece Mari Fukumoto (Mari Fukumoto) programmā “Sonus ex machina” ērģeļu stabulēm ļaus sabalsoties ar virkni dažādos punktos izvietotiem skaļruņiem. Savukārt austriešu mūziķe Izabela Etenauere (Isabel Ettenauer) ērģelēm atbildēs ar variācijām par rotaļklavieru tēmu jeb šim salīdzinoši reti dzirdētajam instrumentam rakstītiem skaņdarbiem, priekšnesumu papildinot arī ar vokāliem un teatrāliem elementiem.

Izabela Etenauere

1. novembrī Reformātu baznīcā izcilā klavesīniste Ieva Saliete meklēs kontrapunktus, baroka dižgara Johana Sebastiana Baha mūziku līdznostatot mūsdienu skaņumākslai – pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos kā Gundegas Šmites zeltu apdziedošais opuss “Aurum”, tā arī Lindas Leimanes baroka fūgas iedvesmotais jaundarbs “Ģeometriskais kontrapunkts” klavesīnam un elektronikai, un jaunā versijā skanēs arī ar minimālismu asociētā amerikāņa Stīva Reiha leģendārais opuss “Electric Counterpoint”, kas oriģināli rakstīts ģitāristam Petam Metenijam.

Ieva Saliete

Par savu jauno koncertprogrammu “Tilti”, kas 3. novembrī skanēs Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē, Reinis Zariņš stāsta: “Skatīties uz vienu, skatīties uz otru, un pēkšņi ieraudzīt kopīgo – tāds ir mans ceļš ar “Tiltiem”. Programmas skaņdarbi paši par sevi man ir labi pazīstami, bet jaunums un pārsteigums ir ieraudzītās likumsakarības, kas tos pa pāriem velk vienu pie otra. Vai tas būtu muzikālais vārdu krājums, pianistiskās īpatnības, tematiskās saites vai vien neizskaidrojama deja vu izjūta, skaņdarbi tiešām sasaucas pāri gadsimtiem, valodām un kultūrām.” Latviešu pianisma lielmeistara lasījumā jaunās niansēs izgaismosies Bēthovena, Šūberta, Kuperēna, Ligeti, Glāsa, Mesiāna un vēl citu skaņražu klaviermūzika.

Reinis Zariņš

Līdzīgus tiltus savā daiļradē meklējis arī Bernards Benoliels (Bernard Benoliel), kura mūziku caurvij cieņpilnas un radošas atsauces uz vācu un franču romantisma opusiem. 5. novembrī pirmatskaņojumu piedzīvos viņa mūža darbs – “Infinity – Edge. Transcendental Requiem” – rekviēms visiem māksliniekiem, kuru dzīves izpostījušas kara šausmas. Apjomīgo opusu latviešu publikai labi pazīstamā diriģenta Žolta Naģa vadībā atskaņos Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un koris “Latvija”.

Jaunās mūzikas festivāla “Arēna” noslēguma daļā LNB Izstāžu zālē būs skatāma komponista Andra Dzenīša gleznu izstāde. Komponists Andris Dzenītis, vairākkārt festivāla programmu krāšņojis ar spilgtiem skaņdarbiem, kā arī bijis “Koncertceļojuma ar trolejbusu” vadītājs, šoreiz publikas vērtējumam nodos dažādās tehnikās tapušus vizuālās mākslas darbus. Tie būs apskatāmi no 3. līdz 7. novembrim. Par savām attiecībām ar vizuālo mākslu Andris Dzenītis saka: "Zīmēšana man ir tāda kā pašterapija, ar kuru es esmu vienmēr nodarbojies tad, kad ir ļoti nozīmīgi, svarīgi brīži, gan labi, gan slikti. Es neesmu to nekad nekur mācījies, neviens man nav teicis, kā ir pareizi zīmēt, bet zīmējis esmu vienmēr, un tagad ir radusies iespēja manus darbus arī aplūkot.” Izstādes atklāšana notiks 3. novembrī pulksten 17.30.

Andris Dzenītis

Festivāls “Arēna” notiek ar Valsts kultūrkapitāla fonda, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta, Austrijas vēstniecības Latvijā,  Gētes institūta, Latvijas Radio un “Whirlpool” atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt