Iznāk vērienīgs kora mūzikas albums «Jānis Zālīts: kopotas kora dziesmas»

Nacionālā mūzikas ierakstu kompānija “Skani” laiž klajā vērienīgāko kora mūzikas albumu, kāds Latvijā līdz šim ir izdots. Jaunajā albumā “Jānis Zālīts: kopotas kora dziesmas” ieskaņotas visas 44 latviešu impresionista, mūzikas kritiķa un Latvijas Nacionālās operas pirmā direktora Jāņa Zālīša (1884–1943) kormūzikas kompozīcijas Latvijas Radio kora izpildījumā, medijus informē Latvijas Mūzikas informācijas centra (LMIC) direktors un “Skani” izpildproducents Egīls Šēfers.

Nozīmīgi, ka reizē ar jaunā dubultalbuma iznākšanu izdevniecība “Musica Baltica” klajā laiž arī visu ieskaņoto darbu partitūras.

“Šis ir īpaši svarīgi, jo nereti saskaramies ar situāciju, kad izdodam jaunu albumu ar vēl nekad neieskaņotu latviešu mūziku un saņemam jautājumus no sadarbības partneriem ārvalstīs – kur var dabūt notis? Šāda albuma izdošana ir kā vainagojums daudzu gadu rūpīgam un mērķtiecīgam darbam," norāda Egīls Šēfers. 

Lai arī dažas no Zālīša dziesmām (piemēram, “Kad nakts”, “Birztaliņa”, “Kā sniegi kalnu galotnēs”) ir populāras un koru iemīļotas, viss komponista devums kora mūzikas žanrā līdz šim nemaz nav ticis nedz apzināts, nedz izpētīts. Pirms varēja tapt nošu izdevums un jaunais ieraksts, diriģents Sigvards Kļava un mūzikas pētniece Agnese Pauniņa veica nozīmīgu pētniecisku darbu, un, kā norāda Egīls Šēfers, tagad var droši sacīt – viena latviešu komponista kormūzika nu ir sakārtota.

Dziedātājiem un klausītājiem visā pasaulē tagad ir pieejams gan pētījums angļu valodā, gan notis, kā arī šis ieraksts.

Komponista daiļradi veido trīs žanru darbi – solodziesma, kordziesma un klaviermūzika, taču precīzos skaitļos Jāņa Zālīša muzikālo devumu nav iespējams izteikt. Kā skaidrots albuma bukletā – iemesls tam sakņojas komponista iekšējā nepieciešamībā atkal no jauna koriģēt šķietami jau pabeigtus darbus un veidot tiem jaunas redakcijas, kā arī pārtraukt jaunrades darbu pusceļā, kolīdz zudusi pārliecība par idejas attīstības potenciālu. Vairumam skaņdarbu nav datēts tapšanas laiks, līdz ar to apgrūtināta ir arī iespēja darbus sarindot hronoloģiskā secībā.

Nepilnos 40 savas jaunrades gados (kopš studiju uzsākšanas Pēterburgas konservatorijā 1904. gadā) Jāņa Zālīša daiļrades apcirkni pildījuši vien ap simt skaņdarbu. Skaitliski mazāko vietu tajā aizņem klaviermūzika – ap desmit darbu, kas tapuši studiju laikā. Zālīša vokālās kamermūzikas krājumu veido ap 50 solodziesmu, tostarp arī deviņas tautasdziesmu apdares balsij un klavierēm.

Apmēram tikpat liels ir Jāņa Zālīša devums kormūzikas žanrā – ap 50 nosaukumu.

Šajā albumā ieskaņotas visas tās kordziesmas, kopskaitā 44, kuru partitūras vēsture glabā kā pilnīgi pabeigtas – 36 dziesmas jauktajam korim, septiņi vīru kora skaņdarbi un vienīgā dziesma sieviešu korim.

"Zālīša dziesmās centieni pielietot visus modernās harmonijas līdzekļus vainagojas ar neapstrīdamiem panākumiem. Tās ar savu svaigumu un nepiespiesto ilustrāciju, ar dzīvajām krāsām iekaro klausītājus. Zālīts – vissvaigākais un visnerātnākais ne tik vien mūsu jaunāko autoru starpā." – tā 1913. gadā sava tolaik vēl studenta Jāņa Zālīša pirmos pieteikumus kormūzikā vērtē profesors Jāzeps Vītols.

Tas ir laiks, kad Latvijā vēl nav profesionālu koru, kas varētu kalpot par daiļrades laboratoriju jaunu ceļu meklētājiem. Tas arīdzan ir laiks, kad augstā godā vēl tiek turētas vācu korāļu stila tradīcijas. Bet Jānis Zālīts ir drosmīgs novators, kas tiecas pēc laikmetīgas elpas mūzikā.

Daudzus viņa laikabiedrus tas izaicina uz iesīkstējušu uzskatu pārskatīšanu, kā arī kora dziedātājus un diriģentus – uz nereti radikālu izkāpšanu no komforta zonas. 

Zālīša meistarība ir pasaules mūzikas bagātību tuva pazīšana, spējot savu daiļradi nosargāt no uzkrītošiem ietekmju nospiedumiem. Tā ir prasme netverami savā jaunradē ieaust latvisko kodu, kā arī saglabāt stilistiskās izteiksmes viengabalainību no savas pirmās dziesmas līdz pēdējai.

“Jānis Zālīts: kopotas kora dziesmas” ir jau 39. nacionālās ierakstu kompānijas "Skani" starptautiski izdotais albums, kas pie klausītājiem iznāk kā CD, tā digitālo lejuplāžu un straumēšanas formātos, tai skaitā visās pieejamās digitālajās platformās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt