«Gorā» – četri spilgti klaviermūzikas koncerti

Šajā vasarā Latgales vēstniecībā GORS izskanēs Vēl četri spilgti un dažādi klaviermūzikas koncerti. Pianists Reinis Zariņš, klavieru kvartets “Quadra”, mūziķis Jānis Ozoliņš un klavieru kvartets RIX sagatavojuši gan mūsdienu, gan klasiskās mūzikas programmas, kuru vidū būs arī komponista Andra Dzenīša skaņdarba “Octagon” pasaules pirmatskaņojums, informē „Gora” pārstāvji.

Sestdien, 22. jūlijā, ar koncertprogrammu “Mūsdienu klasika” Latgales vēstniecības „Gors” Mazajā zālē klausītājus priecēs klavieru kvartets “Quadra”. Kvartetā apvienojušies jauni, bet jau ļoti pieredzējuši un sevi pierādījuši mūziķi – Arvīds Zvagulis (vijole), Pēteris Trasuns (alts), Kārlis Klotiņš (čells) un Rihards Plešanovs (klavieres). Kvarteta kopīgais ceļš sācies 2010. gadā, bet ansambļa repertuārs lielākoties sastāv no visu laikmetu latviešu mūzikas un īpaši tam rakstītiem jaundarbiem. Koncertā “Mūsdienu klasika” kvartets “Quadra” izspēlēs Pētera Vaska un Roberta Šūmana skaņdarbus.

5. augustā, lai atzīmētu izcilā amerikāņu komponista Filipa Glāsa 80. jubilejas gadu, uz satikšanos aicina grupas “Sigma” solists, mūziķis un literatūrzinātnieks Jānis Ozoliņš, audiovizuālā koncertā “Astoņdesmit” atskaņojot gan pazīstamus, gan līdz šim Latvijā mazāk iepazītus viena no 20. gadsimta ietekmīgākajiem komponistiem, Filipa Glāsa, skaņdarbus klavierēm.

Mūziķis par koncerta ideju saka: "Šis koncerts ir mans veltījums komponistam viņa 80. dzimšanas dienā 80 minūšu garumā, atskaņojot gan hrestomātiskos skaņdarbus, kas latviešu klausītājiem ir labi pazīstami, – "Mad Rush" (1979), "Opening" (1981) un cikls "Metamorphosis for piano" (1988) -, gan Latvijā līdz šim reti atskaņotās etīdes klavierēm (I daļa, 1994–1995), kuru jaunākais sējums (II daļa, 2012) parāda pavisam citu Glāsu un kuru klausītāji, iespējams, koncertatskaņojumā iepazīs pirmoreiz. Kopā ar videomākslinieka Mārtiņa Dāboliņa veidotajām videoprojekcijām koncertā centīsimies atklāt komponista skaņdarbu stāstus audiovizuālā valodā.”

Augusta beigās - 25. augustā - koncertprogrammu “Vīnes vilinājums” Latgales vēstniecībā „Gors” izspēlēs klavieru kvartets RIX. Kvartets dibināts 1993. gadā, kad altiste Ilze Kļava, čellists Reinis Birznieks un vijolnieks Sandis Šteinbergs satikās pianista, profesora Jāņa Maļecka kameransambļa klasē Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Radošās sadarbības veiksmes un savstarpējās sapratnes vieglums visiem četriem kaldināja pārliecību, ka savi mūziķa talanti jāapvieno un jākļūst par pastāvīgu kameransambļa vienību. Latviešu mūsdienu komponists Arturs Maskats atzīmējis, ka RIX klavieru kvartets spēj pakļaut publiku un otru tik spilgtu, fascinējošu vienību viņš nezinot. Kvarteta mūziķi atsevišķi strādā pamatdarbā pazīstamos Eiropas orķestros, taču vismaz pāris reizes gadā satiekas Rīgā, lai iestudētu, atskaņotu un ierakstītu koncertprogrammas. Ansambļa repertuārā ir speciāli viņiem veltīti skaņdarbi, pasaules klasiskās mūzikas kvarteti, kvinteti, trio un sonātes. Koncertprogrammā “Vīnes klasika” izskanēs Gustava Mālera, Riharda Štrausa, Johanesa Brāmsa un Ēriha Volfganga Korngolda skaņdarbi klavieru kvartetam.

Bet ļoti gaidīts notikums būs izcilā pianista Reiņa Zariņa solokoncerts “Skaņu katedrāles” 9. septembrī, kurā pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos komponista Andra Dzenīša skaņdarbs “Octagon” (Astoņstūris). Skaņdarba stāstu pats komponists vizuālajā līdzībā raksturo kā ciematu, kura centrā ir katedrāle vai valdnieka pils, ap kuru sarindojušās mazākas mājiņas – septiņi īsi skaņdarbi vijas ap astoto – apjomīgo “Sonāti”. Līdzīgā struktūrā pianists raksturo paša piemeklēto pārējo programmas daļu – Baha Otrās partitas sešas daļas apvij monumentālo un eksaltēto Lista Sonāti si minorā. Londonā dzīvojošais Reinis Zariņš ir viens no izcilākajiem latviešu pianistiem, kuram Latgales vēstniecība „Gors” nav sveša un viņš nav svešs Rēzeknei un tās viesiem – uzstājies ar solo programmām, muzicējis izcilā “Trio Palladio” sastāvā, kopā ar dejotāju Kirilu Burlovu tieši Latgales vēstniecībā „Gors” pērn pirmizrādījuši Pētera Vaska “Gadalaiku” iedvesmotu koncertuzvedumu. Reinis Zariņš ir vairākkārtējs Latvijas Lielās Mūzikas balvas ieguvējs (2012., 2013. un 2015. gadā), arī pērnā gada nominants, 11 starptautisku konkursu laureāts un daudzu prestižu starptautisku festivālu dalībnieks. Pianists klausītājus 9. septembrī īpaši aicina uz Rēzekni, jo pagaidām citas koncertprogrammas “Skaņu katedrāles” atskaņošanas reizes nav ieplānotas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt