Sadaļas Sadaļas

Ar dziesmu bagātināt dvēseli. Studijas «Knīpas un knauķi» mūža ieguldījums mūzikā

"Ar dziesmu bagātināt bērna dvēseli tā, lai mūzika no cilvēka neatkāptos visu dzīvi" – ar šādu nolūku 1971. gadā kordiriģente un dziedāšanas skolotāja Irēne Veinberga izveidoja bērnu vokālo studiju “Knīpas un knauķi”. Viņas iecere piepildījusies ar uzviju. 50 gadu darbības laikā studijā dziedātprasmi apguvuši vairāki tūkstoši bērnu. Ļoti daudziem dziesma joprojām ir neatņemama dzīves daļa. 16. martā par ieguldījumu Latvijas mūzikas attīstībā “Knīpas un knauķi” saņems balvu “Zelta mikrofons 2021”.

Ar dziesmu bagātināt dvēseli. Studijas «Knīpas un knauķi» mūža ieguldījums mūzikāBaiba Kušķe

Kā viens no ļoti daudzajiem skaistajiem “Knīpu un knauķu” projektiem izceļams Jāņa Lūsēna mūzikls “Īkstīte”, kurā ''Knīpas un knauķi'' sadarbojās ar Dailes teātra aktieriem un muzicēja uz Dailes teātra skatuves. Gadu gaitā viņi sadarbojušies ar virkni pazīstamu komponistu, un katrs studijā ienesis savu muzikālo krāsu. Ar mazajiem dziedoņiem kopā muzicējuši arī daudzi populāri dziedātāji – Igo, Renārs Kaupers, Aija Andrejeva, Daumants Kalniņš un citi, tapis muzikāls uzvedums ar Jura Kulakova mūziku “Ieklausies” un cikli “Savādā pasaule” ar Jāņa Lūsēna mūziku un “Zemes dziesmas” ar Nika Matvejeva kompozīcijām.

Kopumā 50 darbības gados “Knīpas un knauķi” nodziedājuši simtiem koncertu Latvijā un ārzemēs, ieskaņojuši vairāk nekā 30 dziesmu albumu, ar ļoti labiem panākumiem piedalījušies dažādos konkursos. Studijā dziedātprasmi kopumā apguvuši vairāki tūkstoši bērnu.

Visus sasniegumus zinot, mazliet neparasts šķiet studijas rašanās stāsts, proti, tapšana bija gandrīz vai nejauša. Rīgas Skolotāju namā 70. gados darbojās bērnu deju kolektīvs, un tā vadītāja Baiba Šteina koncertam Kijevā vēlējās iestudēt arī dažas dejas, kuras pavadītu bērnu dziedājums. Viņa talkā aicināja dziedāšanas skolotāju Irēni Veinbergu, kura to arī īstenoja, bet pēc koncerta viņai bija žēl šķirties no mazajiem dziedātājiem. Un tā ātri vien no sīkā kodoliņa izauga studija.

Kodoliņā toreiz bija arī tagadējā Latvijas Radio kora dziedātāja Ieva Ezeriete, kura sarunā ar Latvijas Radio raidījumu “Kultūras Rondo” atcerējās, kā tad savulaik tapa šī leģenda: “Tas bija pavisam sen, kad es gāju vēl dancošanā Skolotāju namā un bija jābrauc deju kolektīvam uz Kijevu. Viena deja toreiz bija iestudēta arī trīs māsiņām, trīs meitiņām, saucās “Mēs bijām trīs māsiņas”, un radās tāda vajadzība arī uzdziedāt. Tad arī skolotāja Veinberga atnāca pie mums uz mēģinājumu, paņēma mūs visas sešas aiz rokas, pārbaudīja, kā mēs mākam dziedāt, un tad izvēlējās trīs meitiņas, kas dziedās, un trīs meitiņas, kas dancos.

Tā sākās dziedāšana. Patiesībā “Knīpas un knauķi” un skolotāja Veinberga noteica manu tālāko likteni. Skan tā ļoti nopietni, bet tā tas bija. Tā es dziedu vēl šobaltdien.”

Nu jau 27 gadi, kopš vokālās studijas dibinātāja Irēne Veinberga ir mūžībā, bet viņas darbam allaž bijis spēcīgs turpinājums, šobrīd studiju vada Edīte Putniņa, Jonita Štoma un Sanita Sējāne.

Edīte Putniņa jau divus gadus strādā arī pie “Knīpām un knauķiem” veltītās grāmatas, ko sola biezu un fotogrāfijām bagātu.

Viņa skaidro: “Es tiešām esmu ieguldījusi divu gadu rūpīgu darbu, lai pēc iespējas censtos apkopot visu laikmetu. Gan bijušo dziedātāju liecības, gan arī vēsturiskus stāstus. Tā kā ieskats “Knīpu un knauķu” vēsturē būs. Katrs varēs izvēlēties, vai lasīt vairāk tekstus vai skatīties vairāk bildes. Tas ir, manuprāt, “Knīpu un knauķu” fenomens, ka no tāda būtībā interešu izglītības pulciņa ar dziedāšanas ievirzi “Knīpas un knauķi”, šķiet, ir vienīgie, kas ir spējuši tik daudzu gadu gaitā saglabāt tik daudzveidīgu, tik ietilpīgu, tik jēgpilnu darbošanos. Grāmatas sadaļu nosaukumi jau vien to apliecina, jo mums ir sadaļas – ““Knīpas un knauķi” un Dziesmu svētki”, ““Knīpas un knauķi” un koncertbraucieni”, ““Knīpas un knauķi'” un dažādas grupas”, un, protams, ““Knīpas un knauķi” un ieraksti”.

50. jubilejas gads studijai bija plānots notikumiem pārbagāts, bet Covid-19 dēļ izpaliek gan koncerttūres, gan, visticamāk, arī piedalīšanās Dziesmu svētkos un lielais jubilejas koncerts. Visu šo laiku saziņa ar bērniem notiek “Zoom” platformā, kas nekādi nevar atsvērt klātienes tikšanās, atzīst studijas vadītāja Sanita Sējāne.

Viņa uzsver: “Šis “online” nodarbību laiks man pašai laikam no mums visām trijām ir vissmagākais, jo man tiešām ir grūti šādi neklātienē darboties, jo esmu cilvēks, kuram vajag enerģijas apmaiņu klātienē. Bet katru reizi, pieslēdzoties šīm “Zoom” nodarbībām, pat caur ekrānu var tomēr sajust to bērnu prieku, to īpašo starojumu, kas no viņiem nāk, un viņi momentā piecu minūšu laikā spēj tevi atkal uzlādēt, uzlabot pašsajūtu un garastāvokli.

Tā ka es domāju, ka viss notiks un “Knīpas un knauķi” tikai augs, attīstīsies, es nākotnē skatos ar gaišu skatu.”

16. marta vakarā mūzikas ierakstu gada balvas “Zelta mikrofons” ceremonijā “Knīpas un knauķi” saņems balvu par mūža ieguldījumu Latvijas mūzikas attīstībā. Edītes Putniņas veidotā grāmata par studijas vēsturi savukārt klajā varētu nākt jūnija sākumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Mūzika
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt