«Ad Lucem» īpašais viesis –franču čellists Anrī Demarkets

Šī gada Introvertās mākslas festivāla «Ad Lucem» īpašais viesis būs ievērojamais franču čellists Anrī Demarkets (Henri Demarquette). Viņa sniegumā klausītājiem būs iespēja izbaudīt poētiskā un filozofiskā valdzinājuma apvītās J.S.Baha Čella svītas koncertā „Bahs Rīgas Domā” 27. jūlijā, informēja festivāla direktore Sandra Zandberga.

Latvijas klausītājiem jau vairākkārt bijusi iespēja iepazīt un novērtēt Anrī Demarketa virtuozitāti, aizrautīgo spēli un čella īpašo tembru kopš viņa uzstāšanās Introvertās mūzikas festivālā 2005. gadā. Anrī ir gaidīts viesis solo koncertos un kopā ar orķestriem ne tikai Rīgā, kur viņš sniedzis koncertus gan leģendārā Rišāra Galiāno septeta sastāvā Astora Pjacollas mūzikas programmā „Piazzolla Forever”, gan arī kopā ar orķestri „Sinfonietta Rīga”. Viņš aktīvi koncertē Tokijā, Ņujorkā, Lisabonā, Pēterburgā, Parīzē un citur pasaulē.

Demarketam raksturīga jūtīga, kaismīga, reizē precīza un pārdomāta spēle. Viņa repertuārā ir dažādu žanru, laikmetu un stilu mūzika, Anrī ar viņam piemītošo entuziasmu iesaistās dažādos netradicionālos un neakadēmiskos projektos, veido muzikālas izglītības programmas bērniem un jauniešiem.

Demarkets studējis Parīzes Nacionālajā Mūzikas konservatorijā, turpinājis izglītību maģistrantūrā Morisa Žendrona klasē, ieguvis Lavuazjē stipendiju un gadu pavadījis ASV pie Janosa Stārkera. Čellists piedalījies daudzos starptautiskos konkursos, veicis virkni ieskaņojumu, kas saņēmuši prestižas balvas, tostarp viņa ierakstītais albums „Romantiskais čells” guvis mūzikas izdevuma „Le Monde de la Musique” atzinību. Mūziķis spēlē itāļu meistara Gofrēdo Kapas 1697. gadā darinātu čellu.

Festivālā „Ad Lucem” koncertā Rīgas Domā Anrī Demarkets atskaņos trīs J.S.Baha svītas čellam, kuras tapušas, sākot ar 1720. gadu, katru gadu pa vienai – laikā, kad Bahs strādāja par kapelmeistaru Kētenē, mūzikas mīļotāja prinča Leopolda galmā. Čella svītas ir atskaņojuši daudzi ievērojami solisti, arī Pablo Kazals, Jo-Jo Ma, Miša Maiskis, Antonio Menezess, Žaklīna Deprē un Mstislavs Rostropovičs, jo Baha mūzikas poētiskais un filozofiskais valdzinājums liek atgriezties pie tām atkal un atkal. Anrī Demarketa interpretācija ir izcila, ko vēl spilgtāku dara viņa personīgi emocionālais stāsts un brīnišķi dziļais čella tembrs. To bagātinās Rīgas Doma ērģeļu skanējums – klausītāji varēs gremdēties Baha mūzikas skaņās arī ērģelnieka Ata Stepiņa izpildījumā.

Introvertās mākslas festivāls „Ad Lucem” notiek kopš 2002. gada – tā ir mākslas radīta telpa, kas sniedz patvērumu no ikdienas steigas un stresa, miera un harmonijas oāze, kurā var ieklausīties skaņās, klusumā un sevī, sastapt ceļabiedrus un gūt iedvesmu. Ad Lucem latīņu valodā nozīmē ‘uz gaismu’, kas festivāla kontekstā apzīmē radošumu un gaismu ikvienā cilvēkā. Sadarbībā ar izciliem māksliniekiem festivāls piedāvā augstvērtīgus koncertus, kuru raksturīgā iezīme ir īpašais introvertās mākslas fenomens. Tas aicina ikvienu pievērsties savai iekšējai pasaulei, meklēt būtisko un atklāt sevī dabiski mītošo garīgumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Mūzika
Kultūra
Jaunākie
Interesanti