Arvo Perta, «Nirvanas» un Georga Pelēča mūzika satiksies festivālā «Kremerata Baltica»

Dzintaru koncertzālē no 15. līdz 17. septembrim norisināsies 20. starptautiskais kamerorķestra "Kremerata Baltica" festivāls. Festivālā uzmanība pievērsta tieši "Kremerata Baltica" orķestrim un tā ilggadējiem līdzgaitniekiem, domubiedriem, komponistiem un no orķestra vidus izaugušajiem solistiem, informēja festivāla rīkotāji.

Trijos koncertos līdzās vijolniekam Gidonam Krēmeram un kamerorķestra mūziķiem uzstāsies pasaulslavenā dāņu blokflautiste Mikala Petri (Michala Petri), aizrautīgais laikmetīgās mūzikas interprets, neordinārais vijolnieks Hugo Tičati (Hugo Ticciati), jaunā lietuviešu diriģēšanas zvaigzne Adoms Morkūns-Budris (Adomas Morkūnas-Budrys) un pianists Georgijs Osokins. Gaidāmi Krista Auznieka Vijoļkoncerta un dāņu komponista Pola Rudera (Poul Ruders) blokflautas koncerta pirmatskaņojumi.

Baroks, modernisms un "Vēstījums vienkāršam cilvēkam"

15. septembrī pulksten 19. 00 atklāšanas koncertā tiks atskaņota daudzveidīga programma, sākot no baroka lielmeistara Antonio Vivaldi līdz mūsdienu komponistu skaņdarbiem. Klausītājiem būs iespēja dzirdēt izcilo dāņu blokflautisti Mikalu Petri, kura vairākkārt viesojusies arī Rīgā un sadarbojusies ar "Kremerata Baltica".

"Par viņas neatkārtojamo talantu publika sajūsminājusies visos pasaules kontinentos un prestižākajos klasiskās mūzikas festivālos. Būdama brīnumbērns, Mikala Petri blokflautu sākusi spēlēt trīs gadu vecumā. Savas karjeras laikā viņa ieskaņojusi vairāk nekā 30 albumus no baroka mūzikas līdz laikmetīgo komponistu skaņdarbiem," teikts koncerta pieteikumā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Koncertā uzstāsies arī "Kremerata Baltica" solisti Džeralds Bidva (vijole), Andrejs Puškarevs (sitaminstrumenti) un lietuviešu diriģents Adoms Morkūns-Budris.

Programmā skanēs Antonio Vivaldi Koncerts blokflautai KV 433 ‘‘Vētra jūrā" un modernista Ģērģa Ligeti Pirmais stīgu kvartets "Metamorfozes noktirnes", kā arī mūsdienu ukraiņu komponistes Viktorijas Polevas skaņdarbs vijolei, sitaminstrumentiem un stīgām ‘‘Messages for a simple man" (‘‘Vēstījumi vienkāršam cilvēkam").

Gaidāms arī dāņu komponista Pola Rudera blokflautas koncerta ‘‘Transfigurations" pirmatskaņojums.

Arvo Perts, "Nirvana" un Filipa Glāsa minimālisms

16. septembrī pulksten 19.00 koncertā ‘‘Hugo Tičati, Arvo Perts un Nirvana" klausītājus priecēs neordinārais vijolnieks Hugo Tičati, kura mākslinieciskā personība iemieso visas iespējamās radošuma izpausmes, sākot no pirmatskaņojumiem prestižākajās pasaules koncertzālēs, improvizācijām ar mūkiem Indijā līdz novatorisku programmu izstrādēm savam kamerorķestrim "O/Modernt".  Daudzi izcili mūsdienu komponisti ir veltījuši viņam darbus, tostarp Erki-Svens Tīrs, Pēteris Vasks un Dobrinka Tabakova. Hugo Tičati izpildījumā koncertā skanēs Arvo Perta opusi, kā arī Krista Auznieka Vijoļkoncerta pirmatskaņojums.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Krists Auznieks ir viens no pasaulē visvairāk atzītajiem latviešu jaunās paaudzes komponistiem, kura mūzika cildināta kā "pacilājoša... satriecoša... spīdoša" (San Francisco Classical Voice), ar "pārpasaulīgām harmonijām" (New York Concert Review), tai piemītošu "pārsteidzošu sarežģītību un skaistumu"  (Broadwaworld). Komponists par gaidāmo jaundarbu saka: ‘‘Ir klusumi, kas sēž kalna virsotnē, un tādi, kas neērti gaida skaņu; tumsa, kas mutuļo dziļos ūdeņos; aizgājušo stundu pēcgaršas. Kad ir pienācis laiks klusumam pacelties?"

Koncerta otrajā daļā skanēs rokmūzikas kulta grupas ‘‘Nirvana" kompozīcijas pārlikumos stīgu orķestrim, mijoties ar amerikāņu minimālista Filipa Glāsa un angļu baroka dižgara Henrija Pērsela mūziku.

Pāreja no pasaules uz aizsaulēm un saziņa ar kokiem

17. septembrī pulksten 19.00 festivāla noslēguma koncertā kopā ar "Kremerata Baltica" uzstāsies vijolnieks Gidons Krēmers ar orķestra pastāvīgo rezidējošo mākslinieku, pianistu Georgiju Osokinu. Programmā skanēs Vīnes klasiķa Jozefa Haidna galantais un raksturā cēlais Koncerts vijolei un klavierēm Fa mažorā, ukraiņu mūsdienu klasiķa Valentīna Silvestrova skaņdarbs ‘‘The Messenger" (‘‘Vēstnesis"), kur komponists apcerējis mocartiskus impulsus un pāreju no šīs pasaules uz aizsaulēm. Silvestrovs to uzrakstīja pēc savas sievas Larisas Bondarenko pēkšņās nāves.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Programmā izskanēs arī starptautiskā kompozīciju konkursa "Rostrum 2019" uzvarētāja Jēkaba Jančevska skaņdarbs ‘‘Lignum", kuru viņš 2017. gadā rakstīja tieši "Kremerata Baltica".

Tā ir komponista saziņa ar kokiem, par to, kā to dižie stāvi met savas ēnas, kā sarunājas un klusē.

Tāpat skanēs arī Georga Pelēča mūzika. Kā norāda festivāla rīkotāji, viņš savā daiļradē ir labskaņas ideālists un pētnieks – "viņa skaņdarbi silda ar dabiskumu un vienkāršību, un spēju lūkoties uz pasauli ar mīlestības acīm". Georga Pelēča mūzikas sūtnis pasaulē ir viņa līdzgaitnieks un skolasbiedrs Gidons Krēmers, kuram Pelēcis veltījis daudzus no saviem skaņdarbiem. Tiek norādīts, ka tieši Gidonam Krēmeram pieder nopelni Pelēča mūzikas nokļūšanai starptautiskajā mērogā. Festivāla noslēguma koncertā izskanēs Pelēča vijoļkoncerts "Pages of a biography" (Biogrāfijas lappuses).

Par "Kremerata Baltica"

1997. gadā Austrijas Lokenhausas Kamermūzikas festivāls bija pirmais liecinieks mazai revolūcijai: labi pazīstamais, izcilais vijolnieks Gidons Krēmers pasauli iepazīstināja ar pavisam jaunu orķestri — kamerorķestri "Kremerata Baltica" —, kā sastāvā ietilpa mūziķi no Baltijas valstīm: Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Ar savu skanējumu, enerģētisko un prieka pilno spēlēšanu orķestris iekaroja izsmalcinātās publikas sirdis un ienesa festivālā pavisam cita veida dzīvību.

"Kremerata Baltica", ilgtermiņā orientēts izglītojošs projekts, bija Krēmera 50. dzimšanas dienas dāvana sev. Savā pastāvēšanas laikā šī mūziķu grupa ir attīstījusies par vienu no labākajiem starptautiskajiem kamerorķestriem pasaulē un nodrošinājusi sev izcilu reputāciju, regulāri uzstājoties pasaules nozīmīgākajās koncertzālēs ar izcilākajiem mūziķiem.

Festivāla norisi atbalsta Jūrmalas valstspilsētas pašvaldība. Projektu finansē Valsts kultūrkapitāla fonds.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti