Rīgas Domā atklās vitrāžu «Ar degsmi par brīvu Latviju»

29. aprīlī Rīgas Domā Marijas kapelā tiks atklāta vitrāža „Ar degsmi par brīvu Latviju”.

Septiņus metrus augstā, unikālā stikla instalācija ir veltīta Latvijas neatkarības atjaunošanai un cilvēkiem, kas Atmodas laikā iedegās par brīvu Latviju. Jaunās vitrāžas stikla gaismas spēle būs „dzīva” un mainīga, atgādinot par brīvības trauslumu un vajadzīgo tautas možumu un drosmi arī mūsdienās.

„Uzsākot šo projektu, mēs vēlējāmies radīt paliekošu un skaistu atmiņu par barikāžu un Atmodas laiku. Tādu, lai arī nākamajām paaudzēm būtu prieks un lepnums, atceroties par mūsu tautas varēšanu izcīnīt sev brīvību. Šī brīža politiskā situācija Ukrainā tikai pastiprina šī pieminekļa nozīmību un nepieciešamību. Tas ir arī atgādinājums, ka brīvība nav pašsaprotama, tā ir jāsargā katru dienu,” saka biedrības "Ascendum" vadītāja Zaiga Pūce.

Biedrība „Ascendum” 2011. gada novembrī uzsāka realizēt projektu "Mans Doms", kura ietvaros tika nolemts izveidot vitrāžu Marijas kapelas logā. Projekta organizatori kopā ar Doma katedrāles pārstāvjiem nonāca līdz idejai par veltījumu Atmodai un 1991. gada barikāžu laikam.

Šo divu gadu laikā ar cilvēku atbalstu vitrāžai ziedoti vairāk nekā 100 000 eiro, kas iegūti gan no privātiem ziedojumiem, gan labdarības koncertiem, kā arī uzņēmumu atbalsta.

„Ar degsmi par brīvu Latviju” vitrāža būs ne vien emocionāls un inovatīvs notikums Rīgas cilvēkiem, bet arī būtiska jaunrade Latvijas un pasaules notikumu un cilvēku kontekstā.

Jaunā vitrāža jeb daudzšķautnainā stikla instalācija būs „dzīva”, tās gaismas spēle mainīsies atkarībā no laika apstākļiem, saules gaismas krišanas leņķa un izvēlētās apskates vietas.

Arhitekts Krišs Zilgalvis šajā inovatīvi veidotā stikla konstrukcijā simboliski ietvēris gan Atmodas laika Latvijas iedzīvotājus, gan valstiskus un svētus simbolus. Šī projekta izstrādē, piedaloties starptautiskai, vairāk nekā 50 cilvēku lielai komandai, ir izdevies uz 21. gadsimta tehnoloģijām balstītu mākslas darbu organiski iekļaut 800 gadus senās katedrāles kopējā ansamblī.

Vitrāžas atklāšanas pasākumi notiks 29. aprīlī, bet vakarā Rīgas Domā izskanēs koncertuzvedums „Ar domu par rītdienu”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt