Kultūras rondo

Andrejs Jarovojs iestudējis izrādi "Malkas ceļi". Tā katram skatītājam būs citāda

Kultūras rondo

Pasniegtas Lielās mūzikas balvas: svinīgā brīža emocijas, komentāri un intervijas

Mākslinieks Ēriks Caune izstādē “Caption this” iepazīstina ar memēm

Mākslinieks Ēriks Caune izstādē apvieno tradicionālās tehnikas ar mūsdienīgu saturu – memēm

Meme jeb mīms ir ideja vai joks, kas interneta vidē izplatās no viena lietotāja pie nākamā – sākot no attēla līdz video vai e-pastam. Visizplatītākās memes ir attēli ar cilvēkiem vai dzīvniekiem, kuriem pievienots asprātīgs uzraksts. Mākslinieks Ēriks Caune sevis izdomātās memes realizējis gleznu, tušas zīmējumu un dažādu grafiku tehnikās.

"Memes man pēdējā laikā bija ļoti aktuālas, par izstādes saturu galvu ilgi nevajadzēja lauzīt, kolekcija ar memēm bija, vajadzēja tikai izdomāt, kā tās parādīt plašākam sabiedrības lokam. Izstāde radās pilnīgi organiski," ar savu izstādi “Caption this” iepazīstina mākslinieks Ēriks Caune.

Memju kultūras pirmsākumi saistāmi jau ar 1940. gadu, kad Amerikas Savienotajās Valstīs izplatījās noteiktas formas un satura grafiti ar nosaukumu "Kilroy was here” jeb "Šeit bija Kilrojs”. Šeit iespējams vilkt paralēles ar savulaik populāro satīras varoni Kindzuli, kurš, līdzīgi kā Kilrojs, bija lietišķā apģērbā, bet ar garu degunu un platmali un negaidīti ieradās tieši tādās situācijās, kurās viedoklis no malas bija vismazāk nepieciešams.

Gan memju cienītājiem, gan jebkuram citam apmeklētājam ar memju fenomenu šobrīd iespējams iepazīties galerijā "Look!” Ģertrūdes ielā, Rīgā, Ērika Caunes gleznu izstādē. 

Ēriks Caune un galerijas "Look!" pārstāvis Raivis Alksnis

"Laba meme, manuprāt, obligāti ir subjektīva, un, ja tā ar kādu sakrīt, ir jaukāk, bet svarīgi ir tas, kad ieraugi memi un tad nostrādā – jā, man arī vienmēr tā ir, man arī tā ir bijis. To uzskatu par izdevušos veikumu," tā memes raksturo mākslinieks Ēriks Caune.

Mākslinieka ironiskā pieeja – sajaukt mūsdienīgu izteiksmi ar klasisku tēlotājas mākslas formu - sasaucas ar mākslinieces Frančeskas Kirkes radošo pieeju.

"Man vienmēr ir ļoti patikuši tradicionālie mediji, kas ir eļļas glezniecība, tušas zīmējums, izstādē man arī ir viens oforts. Es izdomāju ieturēt to tradicionālo mediju tehnikas, apvienojot ar mūsdienīgu saturu, kas ir memes,

kas pat pirms gadiem desmit vēl nav bijušas. Apvienoju divas pasaules, kas man ļoti patīk," atklāj Caune.

Viens no labas memes priekšnoteikumiem ir angļu valoda – ar savu kodolīgumu un saturisko ambivalenci. Vai arī latviešu valodā iespējams izveidot labu "memi"?

"Var būt arī latviski memes, bet ir diezgan viltīgas situācijas, ja gribas tulkot," vērtē Caune. "Ir pierasts, ka memes ir angliski, dažas var iztulkot, dažas nevar un tāpēc strādā tikai šajā valodā, jo ir noteikts slengs izmantots vai saīsinājumi. Tāpēc pārsvarā visi darbi ir angļu valodā."

Ēriks Caune ir absolvējis Jaņa Rozentāla Mākslas skolu un Latvijas Mākslas akadēmiju Vizuālās komunikācijas apakšnozarē. Piedalījies grupu izstādēs un uzvarējis vairākos mākslas konkursos gan Latvijā, gan ārpus tās.

Piedāvājums novērtēt Ērika Caunes piedāvātās memes galerijā "Look!" Ģertrūdes ielā ir spēkā līdz 14. martam. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti