Kultūras ziņas

Nakts dialogs “Saules līnijā”

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Jāņa Streiča “Gadījumi”

Jāņa Streiča «Gadījumi» – kinorežisora gleznu izstāde

Latvijas Zinātņu akadēmijas otrā stāva izstāžu zālē iekārtota Zinātņu akadēmijas goda locekļa, kinorežisora Jāņa Streiča gleznu izstāde “Gadījumi”. Meistars jaunības vaļaspriekam – gleznošanai –, savulaik mākslinieka Jāņa Anmaņa mudināts, pievērsās vien pirms 20 gadiem.

“Esmu palicis slinks uz gleznošanu, jo visu laiku aizņem rakstīšana,“ par savu 85. jubilejas izstādi “Gadījumi” saka kinorežisors, rakstnieks un arī gleznotājs Jānis Streičs. Pēdējo divu gadu laikā tapuši tikai divi darbi. Viens no tiem – ''Mēness iela Rīgā''.

“Es salasīju kripatiņas, kas mājās bija pieejamas, jo daudzas jau izklīdušas ir. Es netirgojos, bet dāvinu. Man nav saraksta, kam uzdāvināts,” stāsta Streičs. “Man patīk būs skolniekam. Patīk, ka ir meistari, uz kuriem skaties ar cieņu un godbijību. Ka tev nekas nav sakāms galvā, ka tu visu mūžu esi skolnieks. Tas ir tāpēc, kāpēc es akli pieķēros glezniecībai.”

Latvijas Zinātņu akadēmijas 2. stāva izstāžu zālē izkārtotā Streiča gleznu izstādē dominē izjustas tonālas kompozīcijas dabas un pilsētas ainavās. 

Rīgas Latviešu biedrības vizuālās mākslas komisijas vadītāja Gunta Brakovska komentē: “Jāņa Streiča glezniecība ir ļoti profesionāla, izjusta, dvēseliska, un nevienu skatītāja tā neatstāj vienaldzīgu. Jāņa Streiča glezniecība raksturīga ar to, ka viņš brīnišķīgi māk gleznot gaismu. Visas viņa gleznas izstaro šo gaismu.”

Savukārt māksliniece Laine Kainaize uzsver: “Pats pirmais – tā ir viņa personība, kas ir nākusi no zemes dzīles, patiesas dzīves, un šis patiesums, šī milzīgā zemes mīlestība viņam ietilpinās visos viņa darbos, lai ko viņš darītu. Mani kā gleznotāju visvairāk fascinē viņa debesis. Tas, kā viņš šajos darbos ietver debesis un kādu noskaņu šīs debesis dod.”

Izstāde “Gadījumi” Zinātņu akadēmijā publiskai apskatei bija iecerēta līdz 5. novembrim, taču pēc pieņemtajiem lēmumiem par “lokdaunu” tās tikšanās ar apmeklētājiem tiek atlikta uz nenoteiktu laiku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt