«Terorisma krustugunīs. Islāma valsts» - grāmata dzīvotspējīgās ideoloģijas izpratnei

Pirmoreiz Latvijā tiek publicēta apjomīga grāmata par tematu, kas biedē cilvēkus it visā pasaulē – terorismu islāma vārdā, informē Latvijas Universitātes (LU) Filozofijas un socioloģijas institūtā.

LU Filozofijas un socioloģijas institūta pētnieka, filosofijas doktora Māra Kūļa monogrāfijā “Terorisma krustugunīs. Islāma valsts” ir aplūkota teroristiskās organizācijas Islāma valsts (jeb ''Daesh'', ISIS) augsne, vēsture, šodiena un nākotne. Autors analizē islāmu, vahābismu un salafismu, arābu valstu politiku, Irākas kara radīto nemieru, lielvalstu ģeopolitiskās ambīcijas un arī radikālo islāmistu sapņus par “taisnīgumu pasaulē un Kalifātu”. Atbildes tiek meklētas islāmisma un džihādisma kustības izveidē kopš 20. gs. sākuma un Islāma valsts politiskajās, stratēģiskajās un reliģiskajās idejās. Grāmata ir sarakstīta viegli lasāmā un raitā valodā ar pārliecību, ka terorisma savaldīšana ir svarīga ikvienam civilizētajā pasaulē. Taču, lai to izdarītu, ir nepieciešams ne tikai militārs un policejisks spēks, bet arī izpratne un zināšanas par to, kas notiek teroristu prātos. ''Facoltà di Teologia di Lugano'' (Šveice) profesors Andris Marija Jerumanis atzīst: “Māra Kūļa grāmata neapšaubāmi ir izcila un pašreizējā situācijā ļoti vērtīga.”

Lai gan Islāma valsts patlaban ir zaudējusi gandrīz visas teritorijas, daudzi tās atbalstītāji turpina dzīvot un uzturēt terorisma idejas, radot draudus gan Eiropai, tajā skaitā Latvijai, gan visai pasaulei.

Grāmatā brīdināts, ka Islāma valsts atbalstītāju kopskaits pasaulē varētu būt aptuveni 50 miljoni cilvēku. Turklāt Islāma valsts un līdzīgu teroristisku organizāciju savdabīgā un neticami dzīvotspējīgā ideoloģija turpina uzrunāt dažādas ievirzes cilvēkus – naivos, konvertītus islāmā, avantūristus, tos, kas pārsātinājušies ar Rietumu brīvību, tos, kam atriebe saldāka par mieru utt. Izmantojot ilustratīvo materiālu, autors parāda, ka liela loma ir Islāma valsts izcilajām spējām sekmīgi darboties internetā un izplatīt efektīvu propagandu.

Terorisma ideju saknes ir kultūrvēsturiski dziļas, un to apciršana nav vienā dienā paveicams uzdevums. Eiropas Parlamenta (EP) deputāts un EP Pretterorisma komitejas pārstāvis Artis Pabriks raksta: “Šis pētījums ir labs ceļa rādītājs un padomdevējs tiem lēmumu pieņēmējiem un sabiedriskās domas veidotājiem, kuri nebaidās saukt lietas īstajos vārdos.” Tāpēc Māra Kūļa monogrāfija ir viens no būtiskiem pieturas punktiem, analizējot tematu “Latvija un drošība”.

Grāmatas atvēršanas svētki notiks 2017. gada 18. decembrī, plkst. 18.00, Rīgā, Kalpaka bulvārī 4, LU Bibliotēkas iekšpagalma ēkā, 2. stāva zālē.

Grāmatas tīmekļa vietne www.terorismakrustugunis.lv 
facebook.com/terorismakrustugunis

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Literatūra
Kultūra
Jaunākie
Interesanti