Panorāma

Par Atveseļošanās fonda naudu Rīgā cer būvēt stāvparkus

Panorāma

Uguņošanas laikā aizmukuši vairāk suņu nekā pērn

Izdots M.Miglas-Streičas debijas romāns ’’Matildes gadsimts’’

Iznācis ilggadējās LTV «Panorāmas» žurnālistes Maijas Miglas-Streičas romāns «Matildes gadsimts»

Ceļu pie lasītājiem sācis ilggadējās LTV “Panorāmas” žurnālistes Maijas Miglas-Streičas romāns – dzimtas stāsts “Matildes gadsimts”, informēja apgāda “Zvaigzne ABC” pārstāvji.

Tajā apkopoti gan ģimenei, gan tautai svarīgi notikumi, bagātināti ar tīri sadzīviskiem aprakstiem. “Mēs kopīgi izejam cauri gadsimtam. Es atrodu pierādījumu tam, ka mani senči ir dzīvojuši un pieredzējuši visu to, par ko runājuši manā bērnībā,” par darbu sacīja autore.

Romāns vēsta par autores vecmāmiņas Matildes mūžu – tas bijis gandrīz gadsimtu garš. Grāmatā elpo 20. gadsimta Liepāja ar daudziem interesantiem notikumiem, kas iespiedušies Matildei atmiņā un ko viņa pastāstījusi mazmeitai. Bērnu dienās un vēlāk dzirdētie vecmammas stāsti, kas iekļauti grāmatā, vēsta, kā dzīvoja vienkāršie ļaudis pagājušā gadsimta Liepājā, par ko sapņoja, kam ticēja, kā pārdzīvoja laikmetu griežus.

Grāmatā Matildes acīm aplūkoti abi pasaules kari, divēju okupācijas varu atnestās pārmaiņas ar izsūtīšanām un ebreju iznīcināšanu. Spilgti notikumi ir padomju lidmašīnas avārija un latviešu zvejnieku pārgalvīgais brauciens uz Gotlandi. Vara tos gribētu noklusēt, avīzēs par to neraksta, taču cilvēki par tiem runā, un bērni ir zinātkāri klausītāji.

Brīnumaini ir Matildes sapņi, no kuriem zīmīgākais rāda sarkanbaltsarkanā karoga nogrimšanu jūrā, bet kāda balss apgalvo, ka karogs atgriezīsies. Matilde tam svēti tic un liek noticēt arī mazmeitai. Grāmatas izdevēji atzīmē: “Romānā tēloti arī spilgti sadzīviski notikumi, kā, piemēram, čigānietes Liepājas tirgū, gājiens pie slavenā pareģa Finka, amizantais notikums ar Ādolfiņa galvā uzvilkto podiņu vai, gluži pretēji, stāsts par kādu nežēlīgu sievas un bērna slepkavību – laikmeta hronika, kurā notikumi mijas un savijas, radīdami unikālu rakstu.”

Gaišas lappuses veltītas ģimenes attiecībām. Matilde ar divām māsām un brāli visu mūžu turējušies kopā un balstījuši cits citu. Citādas attiecības ir Matildei un viņas meitai Austrai, kura ar sparu metas jaunajā padomju dzīvē, slepus no mātes iestājas komjaunatnē, kļūst par pionieru vadītāju un apprecas ar komjaunatnes sekretāru. Sasteigtā laulība nenes laimi. Meita Maira nav izjutusi mātes mīlestību, jo Austrai ģimeniskums ir svešs. Toties Mairai ir mīlošs tētis, ir vecmamma. Romāns ir pateicība vecmammai par viņas ne ļoti vieglo, bet bagāto mūžu un mīlestību.

Par autori

Maija Migla-Streiča ir Latvijas Televīzijas žurnāliste, vairāku populāru raidījumu veidotāja. Apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeni. “Matildes gadsimts” ir autores pirmais romāns. Ar pseidonīmu Maija Līcīte viņa savulaik publicējusi dzejoļus, rakstījusi dziesmu tekstus pasaku lugai “Brēmenes muzikanti”, kas ar Imanta Kalniņa komponētu mūziku iestudēta Liepājas teātrī.

Pieejama arī e-grāmata.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt