VNĪ: Stūra mājai tuvāko gadu laikā vajadzīga kapitāla pārbūve

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Stūra mājai jeb Tetera namam Brīvības ielā 61 Rīgā rekomendēta kapitāla pārbūve tuvāko trīs līdz piecu gadu laikā, bez kuras nav iespējams uzsākt īpašuma ekspluatāciju, informēja VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) valdes loceklis Andris Vārna.

“Valsts nekustamie īpašumi” saņēmuši Tetera nama tehniskās apsekošanas atzinumu. Tajā norādīti gada laikā veicamie neatliekamie darbi, kā arī rekomendēta ēkas kapitāla pārbūve.

Atzinums iesniegts Būvniecības valsts kontroles birojam (BVKB) tālāka lēmuma par ēkas ekspluatāciju pieņemšanai.

Kā skaidroja VNĪ, atzinumā norādītie neatliekamie darbi nepieciešami arī Latvijas Okupācijas muzeja (LOM) biedrības nomāto telpu drošai ekspluatācijai, par ko mēneša sākumā tika informēts muzejs un Kultūras ministrija. No atzinuma izrietošie neatliekamie darbi, kas attiecas uz muzeja daļu, galvenokārt ir saistīti ar pagraba pārseguma stiprināšanu, tie jāveic gada laikā,  un to provizoriskās izmaksas ir teju 400 tūkstoši eiro (bez PVN).

Vienlaikus no atzinuma izriet, ka bez kapitālas ēkas pārbūves nevar uzsākt pārējā īpašuma ekspluatāciju.

 Ēkai lielākā laiduma telpām nav pietiekama pārsegumu nestspēja, logi un durvis bez restaurācijas nav ekspluatējami. Kā jau pērn BVKB secināja, daļa pagrabstāva pārsegumu ir pirmsavārijas stāvoklī. Tāpat ēkai nepieciešama iekšējo inženiertīklu pilnīga pārbūve. Saskaņā ar atzinumu ēkas kapitālā pārbūve ir veicama trijos līdz piecos gados, un atzinumā aplēstās īpašuma kapitālas pārbūves provizoriskās izmaksas ir vismaz 13,83 miljoni eiro (bez PVN), kas var mainīties atkarībā no turpmākā nama pielietojuma.

Pērn Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde ēkai piešķīra vēsturiska notikuma vietas statusu. Kā uzsvēra VNĪ, šis lēmums neatrisina jautājumu par saimniecisku ēkas izmantošanu un finansējuma avotu ēkas sakārtošanai. Īpašuma uzturēšana, izdevumi kārtējiem remonta darbiem un kapitālieguldījumi kopš 2014. gada ir bijuši vairāk nekā 550 tūkstošu eiro apmērā. 2020. gadā VNĪ zaudējumi tikai par īpašuma uzturēšanu sasniedza 67,5 tūkstošus eiro, savukārt 2021. gada deviņos mēnešos – 48 tūkstošus eiro. Gandrīz 92% ēkas platības ir neizmantota. Nelielu ēkas daļu – 690 m2 daļu aizņem ekspozīcija par čekas vēsturi Latvijā ēkas pagraba stāvā un pirmajā stāvā, ko izmanto LOM, bet pārējā 8500 m2 plašās ēkas daļa ilgstoši stāv tukša.

VNĪ uzsvēra, ka tā “no savas puses ir veikusi visas iespējamās darbības un piedāvājusi reālus īpašuma attīstības iespējas scenārijus. Kopš 2003. gada VNĪ ēku Brīvības ielā 61 un tā brīvās platības, kā nomas objektu aktīvi piedāvāja pielāgot valsts budžeta iestādēm, kā arī uzrunāja komercsektora tirgu un Rīgas pilsētas pašvaldību, aicinot izvērtēt iespējamo maiņas darījumu. Sarunas ar iestādēm nenesa rezultātu – ne valsts budžeta iestādes, ne komercsektors, ne pašvaldība iepriekš nesaskatīja savu iespējamo darbību īpašumā, to attīstot un sniedzot tam jaunu elpu. 2021. gada sākumā izskanēja vairākas pozitīvas iniciatīvas saistībā ar ēkas turpmāko izmantošanu.

Šogad VNĪ valsts iestāžu aptauju veica atkārtoti, taču neviena iestāde nav sniegusi priekšlikumus, kā šo īpašumu izmantot valsts funkciju nodrošināšanai.”

“Šobrīd VNĪ kopā ar  Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi un iesaistītajām pusēm līdz 2022. gada sākumam strādā pie kultūrvēsturisko objektu izvērtēšanas kritērijiem. Tiklīdz būs skaidri kritēriji, varēs lemt par to, vai Tetera nams tiks saglabāts valsts funkciju veikšanai vai virzīts pārdošanai, saglabājot ēkā vietu muzejam,” norādīja Andris Vārna.

KONTEKSTS:

Mūra ēka Rīgā, Brīvības ielā 61, kas pazīstama gan kā Stūra māja, gan Tetera nams, ir valstiskas nozīmes īpašums, tomēr valsts funkciju nodrošināšanai nav nepieciešams. Tāpēc VNĪ 2019. gadā rīkoja vairākas izsoles, paredzot iespēju šo vēsturisko ēku uz tuvākajiem 30 gadiem nodot privātā nomnieka rokās, saglabājot to valsts īpašumā. Taču tas neizdevās.

Tāpēc, apzinot potenciālos lietotājus no publiskā sektora, privātos nomniekus un investorus, VNĪ lēma ēku pārdot, saglabājot vietu muzejam un iegūto naudu ieguldot valstij nepieciešamo objektu attīstībā. Sākotnēji šādas izsoles sākuma cena bija 4 247 000 eiro.

2020. gada novembrī Nacionālā apvienība publiski informēja par priekšlikumu apturēt Stūra mājas izsoli un visai ēkai piešķirt īpašu statusu. Pēc šāda aicinājuma valsts AS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) apturējusi tās pārvaldībā esošās Stūra mājas izsoli līdz nozares lēmumam par tālāko rīcību. 30. novembrī par lēmumu pārtraukt izsoli panākta vienošanās arī valdību veidojošo partiju koalīcijā.

Kultūras pieminekļu uzskaites komisija 2020. gada 17. decembrī Stūra mājai piešķīra vēsturiska notikuma vietas pieminekļa statusu.

2021. gada februārī pēc Būvniecības valsts kontroles birojs atzinuma pārtraukta Stūra mājas pagalma ekspluatācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti