VNĪ: Stūra mājā uzsākti neatliekamie darbi

VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) Stūra mājā uzsākusi neatliekamos darbus, kas saistīti ar ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas demontāžu un jaunas sistēmas izbūvi visā ēkā. Darbu veikšanas laikā paredzēts, ka muzejs savu darbību varēs turpināt bez pārtraukumiem, norāda VNĪ valdes loceklis Andris Vārna.

Andris Vārna uzsver: "Mūsu mērķis ir nodrošināt, ka Latvijas Okupācijas muzejs (LOM) turpina darbību, nezaudējot savu būtību un vēsturisko nozīmi.

Lai to panāktu, jau šonedēļ ir uzsākti neatliekamie darbi, izmantojot finanšu resursus, kuri pēcāk tiks atgūti no ēkas atsavināšanas ieņēmumiem.

Ir svarīgi atzīmēt, ka mūsu mērķis ir ne tikai saglabāt muzeju pieejamu sabiedrībai darbu veikšanas laikā, bet arī veicināt tā ilgtermiņa stabilitāti un attīstību."

Darbu plāns, kopā ar lūgumu pagarināt darbu veikšanai paredzēto termiņu, tiks iesniegts Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam (VUGD) sagatavotā vēstulē līdz 5. aprīlim. Darbu plānā paredzēts veikt esošās ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas demontāžu un jaunas sistēmas izbūvi visā ēkā, ugunsdzēsības ūdensvada un aprīkojuma demontāžu un jaunas sistēmas un sūkņu stacijas izbūvi, neekspluatējamās elektroinstalācijas demontāžu, kā arī ugunsdrošo konstrukciju neblīvo vietu aizdarīšanu.

Paralēli tam VNĪ un Okupācijas muzejs pārskatīs muzeja telpu nomas līgumu, lai pārliecinātos par to, ka līgumā apzinātas un skaidri atrunātas visas telpas, kuras nepieciešamas LOM ekspozīcijām un darbībai. Nomas līgums un ieraksts zemes grāmatā uz 30 gadiem garantēs LOM darbību uz noteikto periodu neatkarīgi no ēkas statusa.

KONTEKSTS:

Ņemot vērā, ka 92% no telpām nav pieprasījums valsts funkciju veikšanai, Stūra māja, pazīstama arī kā Tetera nams, pēc 26. marta Ministru kabineta sēdes lēmuma tiek virzīta atsavināšanai un paralēli tam tiks nodrošināta Latvijas Okupācijas muzeja nepārtraukta darbība.  

Ievērojamu kapitālsabiedrības un valsts līdzekļu investēšana ēkas atjaunošanā, kuras saturiskais piepildījums un nākotnes attīstības iespējas nav skaidri definētas, neatbilst atbildīgai līdzekļu izmantošanai, kā to nosaka publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likums. Līdz šim Stūra mājā atjaunošanas vai attīstīšanas projekti nav tikuši realizēti, jo nav bijusi skaidri definēta īpašuma nepieciešamība valsts funkciju nodrošināšanai.

VNĪ Stūra māju virzīja gan nomai, gan atsavināšanai iepriekš  – 2019. gadā notika nomas tiesību izsole, kurā privātiem nomniekiem piedāvāja iespēju nomāt Stūra māju uz 30 gadiem. Tomēr, radās grūtības saistībā ar īpašuma tiesībām un nepieciešamajiem ieguldījumiem ēkas atjaunošanā, jo saskaņā ar publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumu, nekustamā īpašuma nomas līgumu drīkstēja noslēgt uz ne ilgāku laiku kā 30 gadiem. Potenciālo investoru vērtējumā šis laika posms tika uzskatīts par pārāk īsu. Tādēļ 2020. gadā, pēc mērķtiecīga darba un potenciālo lietotāju apzināšanas, VNĪ lēma Stūra māju atsavināt, saglabājot tajā vietu muzejam. Atsavināšanas process pēc Nacionālās apvienības aicinājuma piešķirt ēkai vēsturiska notikuma vietas statusu tika apturēts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti