Rīta Panorāma

Intervija ar Jāni Reiru

Rīta Panorāma

Skype intervija ar Meldru

Intervija ar Reini Vāveru

Nacionālajā bibliotēkā atklās izstādi «Latvijas militārā kartogrāfija»

21. februārī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) tiks atklāta izstāde “Latvijas militārā kartogrāfija”, kurā apskatāmi militārām vajadzībām sagatavoti kartogrāfiskie darbi, sākot no 17. gadsimta. Kopš tā laika Latvijas teritoriju kartējušas Zviedrijas, Polijas, Francijas, Vācijas, Krievijas impērijas, Padomju Savienības, Igaunijas, Lielbritānijas, ASV un Latvijas armijas, medijus informē LNB pārstāvji.

Izstāde apmeklētājiem pieejama līdz 30. decembrim.

Izstādes organizatori stāsta, ka par Latvijas valsts militārās kartogrāfijas sākumu var uzskatīt 1919. gada jūliju, kad tika izveidota Latvijas armijas Virspavēlnieka štāba Operatīvās daļas Topogrāfijas nodaļa, kuras pamatuzdevums bija nodrošināt Latvijas armiju ar kartēm. 1921. gadā to pārveidoja par Galvenā štāba Ģeodēzijas-topogrāfijas daļu. Tagad šo darbu turpina Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra, kas kartes sagatavo arī civilām vajadzībām.

Atzīmējot Latvijas valsts militārās kartogrāfijas simtgadi, izstādē plaši skatāmas starpkaru periodā un arī pēc valsts neatkarības atjaunošanas sagatavotās Latvijas armijas militārās kartes.

Eksponātu vidū ir arī senākās Rīgas apkārtnes kartes, uz Vācijas armijas kartes nodrukātās pirmās Latvijas valsts pastmarkas, uz auduma iespiesta ASV Gaisa spēku aeronavigācijas karte, Latvijas PSR Civilās aizsardzības štāba krājuma karte ar iezīmētām potenciālajām radiācijas zonām ap lielākajām pilsētām atomuzbrukuma gadījumā. Ieskatu topogrāfisko karšu tapšanā sniegs vēsturiskie ģeodēziskie instrumenti.

Izstādē iekļauti materiāli no LNB krājuma, Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras, Rīgas Tehniskās universitātes Ģeomātikas katedras, Latvijas Universitātes Ģeomorfoloģijas un ģeomātikas katedras un Pētera Zariņa privātkolekcijas.

Izstāde ir daļa no Valsts pētījumu programmas “Dokumentārā mantojuma izpētes nozīme, veidojot sinerģijas starp pētniecību un sabiedrību”.

Izstādes satura autors: Reinis Vāvers.
Dizains: Tatjana Raičiņeca.
Projekta vadītāja: Kristīne Liniņa.
Izstādes iekārtotāji: Ainārs Egle, Jevgenijs Sisojevs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Kultūrtelpa
Kultūra
Jaunākie
Interesanti